0111-KDIB1-3.4010.356.2023.2.JMS - Ulga B+R w firmie działającej w zakresie obróbki metali i tworzyw

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.356.2023.2.JMS Ulga B+R w firmie działającej w zakresie obróbki metali i tworzyw

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z dnia 30 sierpnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (...) będący podatkiem podatku dochodowego od osób prawnych (zwana dalej "Spółką", "Wnioskodawcą"), prowadzi działalność gospodarczą, ma siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP.

W dniu (...) 2022 r. spółka cywilna (...) z siedzibą ul. (...), o numerze NIP: (...) została przekształcona w spółkę komandytową (...) z siedzibą ul. (...), o numerze NIP: (...) i nr KRS (...). Następnie Spółka w dniu (...) 2022 r. zmieniła firmę, pod którą prowadzi działalność na (...) spółka komandytowa.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest: Obróbka (...) metalowych (...).

I. Opis działalności Spółki.

(...) spółka komandytowa specjalizuje się (...) obróbce metali i tworzyw. (...) obejmuje obróbkę mechaniczną i plastyczną różnego rodzaju metali, tworzyw sztucznych, (...), a także wykonywanie (...) prac ślusarskich.

Spółka posiada (...) park maszyn (...). Wszystkie urządzenia są sterowane numerycznie - (...). Doświadczony, kreatywny i otwarty na współpracę z klientem personel (...) służy ponadto bogatą wiedzą w zakresie doradztwa i projektowania.

Każdy projekt czy usługa wyceniany jest indywidualnie. Dzięki doświadczeniu i fachowej wiedzy Spółka może zaprojektować, m.in. stanowisko montażowe części budowy maszyn czy opracować i zaproponować usprawnienia na linii produkcyjnej. Spółka także może stworzyć projekt na bazie istniejącego już detalu, ze szkicu lub zdjęcia. Firma pracuje na oprogramowaniu firmy (...).

(...) zamówień Spółki to zamówienia na nowe produkty bądź udoskonalenia istniejących produktów (...) w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb poszczególnych klientów. W tym zakresie prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa przez funkcjonujący w Spółce dział badawczo-rozwojowy.

Pozostałe zamówienia Spółki to zamówienia powtarzalne, czyli takie, które były już wcześniej realizowane w firmie, detale są zatwierdzone i sprawdzone (istnieje uprzednio opracowania dokumentacja techniczna wytwarzania danego produktu), a klienci zlecają takie zamówienia drogą mailową określając tylko ilość i czas.

W zakresie działalności Spółki należy wskazać kilka obszarów działań:

a) Obróbka (...) - cięcie laserem, wodą, plazmą, gięcie, spawanie (...), prace ślusarskie, cięcie strumieniem wody.

b) Obróbka (...) - toczenie, frezowanie, szlifowanie.

c) obróbka elektroerozyjna.

d) Usługi 3D - Skanowanie 3D, Skanowanie Laserowe, Druk 3D, Inżynieria odwrotna, Kontrola jakości.

e) Usługi (...)- Projektowanie 3D, Doradztwo, Konsultacje, Dokumentacja.

f) Utrzymanie ruchu - Zgłoszenia awaryjne, Części formatowe, Wsparcie 24h.

g) Pozostałe usługi w kooperacji - elektrodrążenie, obróbka (...), malowanie (na mokro i proszkowe) i piaskowanie, grawerowanie.

h) Automatyka i zasilanie - zarządzanie i koordynacja; przeniesienie/relokacja linii produkcyjnej do nowego miejsca docelowego.

Powyższe działania w zależności od "etapu" produkcji mogą stanowić prace badawczo-rozwojowe (od zaprojektowania produktu poprzez przygotowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenia testów prototypu produktu do etatu wdrożenia do produkcji) bądź standardową produkcję w oparciu o opracowaną już dokumentację techniczną produktów, która nie ma cech działalności badawczo-rozwojowej.

a) Obróbka (...) - cięcie laserem, woda, plazmą, gięcie, spawanie (...), prace ślusarskie, cięcie strumieniem wody.

Obróbka (...) jest najbardziej tradycyjnym, choć stale unowocześnianym sposobem obróbki metali. Polega ona na wywieraniu różnego rodzaju przyrządami nacisku na materiał z siłą przekraczającą granicę jego plastyczności. W wyniku tego działania dochodzi do trwałej modyfikacji kształtu, struktury obiektu. Technologia ta (...), kiedy to modelowanie materiału odbywało się głównie poprzez kucie. Dziś podstawowymi metodami obróbki plastycznej w zakresie formowania brył są kucie, walcowanie, wyciskanie, tłoczenie i ciągnienie. Jeśli chodzi o kształtowanie blach, w ramach obróbki plastycznej wykonuje się cięcie, gięcie, formowanie elektrodynamiczne, walcowanie.

Obróbka plastyczna poprawia własności mechaniczne przedmiotu, daje możliwość formowania skomplikowanych kształtów, przy niewielkim zużyciu materiału pozwala wytwarzać wytrzymałe i sztywne przedmioty o lekkiej konstrukcji, wreszcie daje możliwość wyprodukowania precyzyjnych części zamiennych, często bez konieczności wykańczania obróbki skrawaniem.

(...) specjalizuje się w cięciu różnego rodzaju materiałów, gięciu blach oraz spawaniu. Spółka znajduje odpowiednie rozwiązanie dla klientów i dobiera najlepszą oraz najbardziej efektywną metodę. Nowoczesny i dobrze wyposażony park maszynowy jest wielkim atutem Spółki dlatego dobór odpowiedniej metody obróbki jest kluczowym faktorem sukcesu implementowanego rozwiązania.

Usługi dotyczące obróbki plastycznej to:

- Cięcie (...),

- cięcie metali (...),

- gięcie blach,

- spawanie (...),

- prace ślusarskie,

- cięcie strumieniem wody.

b) Obróbka (...) - toczenie, frezowanie, szlifowanie.

Spółka zajmuje się mechaniczną obróbką skrawaniem. Tradycyjny proces stopniowego usuwania fragmentów obrabianego materiału aż do momentu uzyskania pożądanego kształtu został usprawniony dzięki zastosowaniu technologii (...)- obrabiarek sterowanych komputerowo, co podniosło poziom wykonywanych usług. Z tego względu możliwy jest większy poziom skomplikowania detali.

Wieloletnie, bogate doświadczenie w zakresie obróbki (...) oraz nowoczesny park maszynowy, którym Spółka dysponuje pozwala zaoferować klientom szeroką paletę usług: od toczenia i frezowania (...), przez elektrodrążenie wgłębne oraz drutowe, po szlifowanie płaszczyzn wałków i otworów.

W trosce o satysfakcję zleceniodawców na każdym etapie prac ściśle przestrzegane są wytyczne zawarte w powierzonym nam projekcie, z pełnym zaangażowaniem Spółka dba o każdy detal, fakturę powierzchni, jakość wykonania. Dzięki specjalistycznej wiedzy oraz niezawodnym urządzeniom najbardziej skomplikowane zlecenia Spółka realizuje precyzyjnie, solidnie i szybko.

Usługi dotyczące obróbki skrawaniem:

- toczenie (...), (poziome centrum obróbcze),

- frezowanie (...) dla materiałów miękkich.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem Spółki jest frezarka (...). Pozwala ona na wykonanie najbardziej skomplikowanych elementów w bardzo krótkim czasie oraz o niespotykanej do tej pory precyzji. Maksymalna średnica obrabianego materiału to aż (...), co daje duży zakres możliwych prac.

Jedną z realizacji Spółki jest część do satelity dla przemysłu kosmicznego. Celem tego projektu było opracowanie (...) wielokrotnego użytku zdolnego do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii (...).

c) Obróbka elektroerozyjna.

Obróbka elektroerozyjna to metoda obróbki metali oparta na erozji metali przy użyciu wyładowania elektrycznego. Idealnie nadająca się do obróbki wszystkich metali trudnoskrawalnych, bardzo twardych stali, specjalizowanych części maszyn, węglików spiekanych itd. Proces polega na wywołaniu reakcji elektroerozyjnej między dwoma elektrodami. Jedną jest obrabiany detal, a drugą narzędzie (maszyna). Można wyróżnić dwie metody tej obróbki: wgłębne oraz drutowe.

Przykładowe zastosowania oraz nasze usługi:

- Wytwarzanie (...),

- Wytwarzanie (...),

- obróbka łopatek (...), (np. (...)),

- wytwarzanie form (...),

- wytwarzanie form (...).

Metoda pozwala na wykonanie skomplikowanych kształtów, niemożliwych do uzyskania w wyniku obróbki skrawaniem. Przykładem są wewnętrzne ostra narożniki, gwint w materiale hartowanym bądź węgliku. Proces służy do kształtowania, tworzenia oraz regeneracji narzędzi przemysłowych dlatego kolejnym etapem rozwoju spółki było stworzenie narzędziowni. Jest to profesjonalna usługa wytwarzania bądź regeneracji bardzo skomplikowanych i zaawansowanych narzędzi używanych w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki zaawansowanemu parkowi maszynowemu Spółka jest w stanie wykonać praktycznie każde zlecenie.

Jakość elementu jest tak duża, że po wyrównaniu wszystkich części składowych otrzymujemy idealnie równą powierzchnię. Ilość zastosowań tej technologii jest ogromna, a najczęściej z tych usług korzysta przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy oraz energetyczny.

d) Usługi 3D - Skanowanie 3D, Skanowanie Laserowe, Druk 3D, Inżynieria odwrotna, Kontrola jakości.

Skanowanie laserowe - inżynieria odwrotna

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Spółka powiększyła zestaw narzędzi o nowoczesne skanery laserowe 3D, co daje możliwość zastosowania tzw. inżynierii odwrotnej. Jest to proces polegający na zbadaniu produktu, ustaleniu z czego jest zbudowany oraz jak działa. Następnie w jak najkrótszym czasie oraz przy użyciu nowoczesnych urządzeń precyzyjnym odwzorowaniu tego elementu z zachowaniem wszystkich parametrów. Proces ten jest (...).

Spółka posiada dwa rodzaje skanerów laserowych 3D:

- skaner laserowy ręczny,

- duży stacjonarny skaner laserowy 3d - (...).

Jest to urządzenie (...)- oferujące skanowanie (...), co przekłada się na szybkość oraz jakość skanowanych obiektów. Dodatkowym atutem jest zasięg sięgający (...) dlatego możliwe jest skanowanie obiektów na zewnątrz (przykładowo (...)).

Oba systemy pozwalają na bardzo dokładne odwzorowanie elementów w niezwykle krótkim czasie. Dzięki przenośnemu skanerowi możliwe jest wykonanie operacji poza siedzibą Spółki. Bardzo często podczas usługi utrzymania ruchu stosuje się ten właśnie skaner do inżynierii odwrotnej uszkodzonej części z linii produkcyjnej, którą potem Spółka wdraża do seryjnej produkcji.

Charakterystyka druku 3D.

Drukowanie przestrzenne to najnowocześniejsza metoda wytwarzania trójwymiarowych, fizycznie istniejących form będących odwzorowaniem modeli komputerowych.

Druk 3D służy zarówno do szybkiego prototypowania, jak i do produkowania gotowych obiektów bądź ich detali. Drukarka przestrzenna przygotowuje wyrób na podstawie wirtualnej dokumentacji dostarczonej przez klienta lub sporządzonej przez nas dział konstrukcyjny.

Zalety drukowania przestrzennego.

Druk 3D usprawnia realizację rozmaitych projektów, redukując czas ich przygotowania i związane z tym koszty, pozwala wychwycić ewentualne błędy konstrukcyjne powstałe na etapie koncepcyjnym, (...), uwalnia proces kreacji umożliwiając materializowanie wysoce skomplikowanych form przestrzennych, z których wytworzeniem nie poradziłyby sobie tradycyjne technologie.

Zastosowanie druku 3D.

Technika ta znajduje obecnie zastosowanie w niemalże wszystkich branżach i obszarach życia codziennego - (...). Drukarki przestrzenne wytwarzają gotowe towary bądź produkty przeznaczone do dalszej obróbki oraz prototypy obiektów i wizualizacje rozwiązań projektowych, co pozwala na przetestowanie ich pod kątem funkcjonalności, estetyki i ergonomii.

e) Usługi (...) - Projektowanie 3D, Doradztwo, Konsultacje, Dokumentacja.

Usługi (...) oraz projektowanie 3D.

Zespół (...) oferuje usługi w zakresie projektowania, konsultacji technicznych oraz doradztwa. Działając w tym obszarze, zajmujemy się między innymi projektami maszyn i urządzeń produkcyjnych, od prostych stanowisk montażowych, (...). Dział badawczo-rozwojowy Spółki wypracowuje innowacyjne rozwiązania w ramach indywidualnego kontaktu z klientem. Dział badawczo-rozwojowy Spółki jest kreatywny i otwarty na wszelkie wyzwania, dlatego chętnie przyjmuje zlecenia nietypowe wymagające wdrożenia oryginalnych koncepcji. Dział B+R korzysta z oprogramowania (...).

Usługi (...) obejmują:

- stanowiska montażowe,

- konstrukcje mechaniczne,

- projektowanie (...),

- analiza (...),

- doradztwo,

- tworzenie dokumentacji technicznej.

Ostatnio park maszynowy Spółki (...) duży skaner laserowy 3D oraz wersję ręczną podobnego skanera. Dzięki temu Dział B+R jest w stanie odwzorować w bardzo krótkim czasie każdy detal, dzięki czemu maksymalnie skracamy czas potrzebny na projektowanie.

Nasz wykwalifikowany zespół jest w stanie zastosować w takich przypadkach inżynierię odwrotną - zbadać rodzaj materiału, określić jego wytrzymałość oraz wszystkie parametry. Następnie skonstruować odpowiednik - jest to szczególnie ważne w przypadku gdy dostępność części jest mała lub cena ekstremalnie wysoka.

f) Utrzymanie ruchu - Zgłoszenia awaryjne, Części formatowe, Wsparcie 24h.

Usługi utrzymania ruchu to reakcja Spółki na zgłoszenia awaryjne mające miejsce w zewnętrznym zakładzie produkcyjnym lub fabryce.

(...) wychodząc naprzeciw potrzebom zakładów przemysłowych stworzył wyspecjalizowany dział serwisowo techniczny. Dzięki (...) parkowi maszynowemu oraz wykwalifikowanej załodze, Spółka jest w stanie zapewnić zewnętrzny serwis 24h.

W momencie powstania awarii oraz po jej zgłoszeniu zespół Spółki dojeżdża na miejsce, weryfikuje problem oraz wymontowuje uszkodzoną część. Następnie przy użyciu najnowszych technologii jak skanery laserowe 3d, (...) itd. odtwarzany jest uszkodzony element - oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej jakości użytych materiałów oraz precyzji detalu. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardziej skomplikowanych części, których dostępność jest mała a ceny ekstremalnie wysokie.

W przypadku podpisania ze Spółką umowy na (...) utrzymania ruchu personel Spółki jest gotowy do działania 24 godzina na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Oferta (...) utrzymania ruchu obejmuje:

- utrzymanie gotowości serwisowej,

- optymalizację zarządzania częściami zamiennymi i materiałami eksploatacyjnymi,

- realizację przyjętej strategii utrzymania ruchu,

- klienta kompleksową opieką nad parkiem maszynowym klienta.

Warto zaznaczyć, że tego typu usługa przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Działanie linii produkcyjnej jest priorytetem. Każdy kto spotkał się z jej przestojem wie jak ważne jest posiadanie wykwalifikowanej grupy specjalistów gotowych na bardzo szybką reakcję i przywrócenie linii do 100% sprawności.

g) Pozostałe usługi w kooperacji - (...), obróbka cieplna, malowanie (na mokro i proszkowe) i piaskowanie, grawerowanie.

Pozostałe usługi w kooperacji to:

1) Obróbka cieplna.

2) Nakładanie powłok.

3) Malowanie (na mokro i proszkowe) i piaskowanie.

4) Grawerowanie.

5) Elektrodrążenie wgłębne oraz drutowe.

1. Obróbka cieplna.

Obróbka cieplna jest kontrolowanym procesem modyfikacji mikrostruktury metali i stopów, służącym przedłużeniu przydatności elementu do eksploatacji, na przykład poprzez wzmocnienie twardości powierzchni, tolerancji na temperaturę, plastyczności i wytrzymałości.

W zakresie obróbki cieplnej Spółka proponuje bogatą paletę usług, oferując możliwość opracowywania elementów zróżnicowanych pod względem rozmiaru. Spółka gwarantuje zachowanie najwyższych standardów pracy, co przekłada się na uzyskiwaną wysoką powtarzalność wyników.

Spółka oferuje usługi obróbki cieplnej w piecach próżniowych:

- hartowanie,

- odpuszczanie,

- wyżarzanie,

- przesycanie i starzenie,

- lutowanie próżniowe,

a także usługi obróbki cieplno-chemicznej:

- nawęglanie próżniowe - (...),

- wysokotemperaturowe nawęglanie próżniowe z przedazotowaniem - (...),

- azotonasiarczanie gazowe,

- azotowanie konwencjonalne i niskociśnieniowe.

2. Nakładanie powłok.

Anodowanie, zwane też (...) aluminium, jest procesem oksydowania (...), czyli pokrywania powierzchni metalu i jego stopów tlenkiem glinu. Ta ochronna powłoka powstaje naturalnie pod wpływem czynników atmosferycznych, a jej grubość sięga wówczas 2 mikronów. Poddając aluminium oksydowaniu anodowemu metodami elektrochemicznymi, można uzyskać warstwę anodową grubości przekraczającej (...). Anodowanie zabezpiecza aluminium przed korozją, podnosi twardość materiału i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz nadaje powierzchni satynową fakturę, co wpływa na estetykę i nowoczesny wygląd elementów aluminiowych.

Spółka wykonuje:

- Anodowanie miękkie (...) wzmacniające odporność (...) na uszkodzenia mechaniczne, wygładzające powierzchnię, pokrywające metal warstwą dielektryczną, niechroniące jednak przed działaniem substancji zasadowych.

- Anodowanie twarde ((...) zależna od rodzaju stopu (...)) znacznie zwiększające odporność aluminium na korozję.

3. Malowanie (na mokro i proszkowe) i piaskowanie.

Malowanie na mokro.

Jest to (...) metoda nakładania na metal powłok malarskich, co zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi oraz dodatkowo pozwala na uzyskanie pożądanego wyglądu detali, korzystnie wpływając na ich estetykę.

Zalety malowania na mokro:

- umożliwia nadanie dowolnego koloru elementom metalowym,

- podnosi wytrzymałość materiału przy zastosowaniu odpowiedniej grubości warstwy,

- ma działanie antykorozyjne.

Malowanie proszkowe.

Polega na pokrywaniu oczyszczonych mechanicznie lub chemicznie powierzchni metalowych farbą w postaci proszku, którą nanosi się metodą natrysku bezpośrednio bez używania farb podkładowych. Naładowane w pistolecie cząsteczki farby osadzają się na uziemionych elementach, które już pokryte farbą umieszcza się następnie w piecu, gdzie w temperaturze (...) następuje stopienie i utwardzenie powłoki.

Zalety malowania proszkowego:

- podnosi odporność na korozję, wysoką temperaturę, chemikalia, promienie UV i uszkodzenia mechaniczne,

- pozwala na uzyskanie trwalszej powłoki niż malowanie na mokro,

- umożliwia uzyskanie twardej, gładkiej powierzchni bez zacieków i nierówności.

- Piaskowanie.

Piaskowanie to proces technologiczny polegający na czyszczeniu bądź modelowaniu powierzchni materiałem ściernym emitowanym przy pomocy silnego strumienia sprężonego powietrza (np.: z piaskiem) lub cieczy zawierającej drobinki twardych cząsteczek.

Zalety piaskowania:

- pozwala uzyskać efekt podobny do szlifowania - czyszczona powierzchnia staje się gładsza i równiejsza,

- umożliwia nadanie odpowiedniej szorstkości detali przeznaczonych do malowania,

- umożliwia czyszczenie powierzchni trudno dostępnych (zakrzywienia, rogi, załamania).

4. Grawerowanie - wykonanie trwałego znakowania na elementach metalowych za pomocą lasera lub maszyn do obróbki skrawaniem.

5. Elektrodrążenie wgłębne oraz drutowe.

Elektrodrążenie drutowe.

Elektrodrążenie drutowe, czyli cięcie drutem, jest to wycinanie detali metodą elektroiskrową przy pomocy cienkiego drutu (...). Technologię tę wykorzystuje się przede w procesie produkcji (...) z materiałów o wysokiej twardości (stal hartowana, wysokorzemowa, szybkotnąca, węgliki spiekane i inne metale).

Elektrodrążenie drutem pozwala na uzyskanie wysokiej precyzji wykonania nawet podczas wycinania szczególnie wymyślnych kształtów.

Posiadana przez Spółkę nowoczesna, wysokiej klasy (...) produkcji (...) wycina zaprogramowane detale z imponującą precyzją, nawet w przypadku wyjątkowo złożonych form, zachowując przy tym dużą gładkość powierzchni. Zastosowana technologia, w tym najnowocześniejszy generator tnący, umożliwia cięcie pod dużymi kątami (...) elementów o wysokości do (...). Dzięki temu Spółka gwarantuje krótki czas realizacji zamówienia, perfekcyjną dokładność wykonania oraz wysoką jakość obrabianych powierzchni.

Elektrodrążenie wgłębne.

Elektrodrążenie wgłębne polega na drążeniu w materiale za pomocą elektrody miedzianej lub grafitowej, uprzednio wykonanej na centrum obróbczym. Technika ta znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie dostęp narzędzia skrawającego jest utrudniony, na przykład przy kształtach wklęsłych czy powierzchniach złączonych pod kątem ostrym.

Elektrodrążenie wgłębne stosuje się głównie przy obróbce specjalistycznych części maszyn wykonanych z przewodzących prąd materiałów trudnoskrawalnych (...).

h) Automatyka i zasilanie - zarządzanie i koordynacja; przeniesienie/relokacja linii produkcyjnej do nowego miejsca docelowego.

Branża automatyki i zasilania to bardzo kompleksowy sektor działalności obejmujący:

- Zarządzanie i koordynację.

- Kompletację dokumentacji.

- Prefabrykację szaf sterowniczych i rozdzielnic.

- Oprogramowanie.

- Instalację systemów automatyki.

- Systemy bezpieczeństwa według obowiązujących norm.

- Instalacje (...).

- Pełne pomiary elektryczne wraz z protokołami.

- Relokacje linii produkcyjnych wraz z dostosowaniem do istniejącej infrastruktury.

- Dokumentacje powykonawcze na podstawie (...).

Prefabrykacja szaf sterowniczych i rozdzielnic to nic innego jak zaprojektowanie i budowa od podstaw systemów sterowania i zasilania. Jest to jeden z ważniejszych elementów każdej fabryki, którego zadanie polega na sterowaniu, pomiarze, regulacji i rozruchu maszyn. Spółka ma za sobą udane montaże szaf komunikacyjnych typu (...) inteligentnych rozdzielni kasetowych typu (...), szaf (...), szaf z systemem sprężonego powietrza oraz (...).

Oczywiście sama szafa jest bezużyteczna jeżeli nie posiada się odpowiedniego oprogramowania dlatego oferta Spółki obejmuje szeroki zakres usług wsparcia. Dla przykładu można wymienić oprogramowanie: (...) i inne.

Kolejny etap to instalacja systemów automatyki - tras kablowych, połączeń elektrycznych oraz instalacji sprężonego powietrza. Przechodząc w instalację maszyn, urządzeń, zaworów, silników, osprzętu pomiarowego wraz z instalacjami pomocniczymi na koniec następuje kalibracja urządzeń pomiarowych.

Spółka wykonuje audyty oraz szacowanie ryzyka dla instalacji w rezultacie jej usługi skutkują poprawą istniejących systemów bezpieczeństwa i dostosowaniem do obowiązujących norm. Możliwe jest wykonanie osłon maszyn i urządzeń "na wymiar", ponieważ wiele z nich nie posiada wystarczających zabezpieczeń. Dodatkowym elementem będą również (...) oraz skanery bezpieczeństwa. Weryfikacja oraz nadanie znaku CE to jedno z bardziej popularnych zleceń.

Spółka oferuje instalacje niskiego i średniego napięcia w pełnym zakresie - Spółka dokonuje montażu (...).

Oczywiście wszystkie działania nie mogą się obyć bez odpowiednich pomiarów elektrycznych wraz z protokołami. Bezsprzecznie są one wymagane dlatego Spółka jest w stanie przygotować protokoły odnośnie rezystancji izolacji, uziemienia, pętli zwarcia, (...), instalacji odgromowych i silników.

Przeniesienie/relokacja linii produkcyjnej do nowego miejsca docelowego.

Gdy wymagane jest przeniesienie całej linii produkcyjnej do innej hali lub fabryki należy zaprojektować, opracować i wdrożyć skomplikowany proces. W ofercie Spółki znajduje usługa relokacji linii produkcyjnej wraz z transportem, załadunkiem i rozładunkiem. W skład tej usługi wchodzi przygotowanie dokumentacji technicznej przed demontażem linii, archiwizacja oprogramowania i parametrów urządzeń. Następnie następuje rozłączenie elektryczne, oznakowanie produktów odłączenia i rozłączenie mechaniczne. Później dokonuje się zapakowania, przetransportowania w miejsce docelowe i podłączenia systemu od nowa. W miejscu docelowym następuje instalacja, integracja z istniejącymi systemami sterowania oraz infrastrukturą technologiczną.

II. Obszary działalności B+R.

Działalność Spółki w zakresie B+R obejmują następujące obszary:

1) Opracowywanie i wdrażanie usprawnień na produkcie (danej części, oprzyrządowaniu lub narzędziach), prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów, w których klient zgłasza się do Spółki z zapytaniem jak poprawić skuteczność pracy części, oprzyrządowania bądź narzędzia specjalnego do danej maszyny. Najczęściej chodzi tutaj o wydłużenie czasu pracy (...) danej części, zmniejszenie interwałów czasowych wymiany części, zwiększenie wytrzymałości części, dokonanie modyfikacji usprawniających produkcję (np. modyfikacja ustawienia narzędzi w celu zwiększenia ich efektywności czy np. (...)) lub obsługę serwisową maszyn lub poprawę jakości pracy lub zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Przykład nr 1

Klient oczekiwał, iż czas wykonania danego procesu (...) zostać skrócony z (...). Dział badawczo-rozwojowy przeanalizował proces technologiczny, zaproponował rozwiązanie, przetestował je, a następnie po akceptacji klienta wdrożył do seryjnej produkcji.

Przykład nr 2

Klient potrzebował zwiększyć trwałość (...). Dział badawczo-rozwojowy przeprowadził analizę składu obecnej (...), wykonał dwie sztuki prototypowe z dwóch różnych rodzajów stali - obie zostały poddane innym procesom - nawęglaniu oraz azotowaniu. Po przeprowadzeniu testów (...) wyższą żywotność w stosunku do (...) i została wdrożona do seryjnej produkcji.

Tego typu jak wskazane powyżej analizy Spółka wykonuje we współpracy z klientem, który przedstawia sposób działania danego detalu, określa środowisko pracy. Na podstawie analizy ustalany jest sposób alternatywnego wykonania danej części/oprzyrządowania/narzędzia specjalnego poprzez zmianę (...).

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowywanie i wdrażanie usprawnień na danej części, oprzyrządowaniu bądź na narzędziach specjalnych do maszyn wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "usprawnienia" oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Musi ono zarazem spełniać oczekiwania klienta co do ulepszenia części, oprzyrządowania bądź narzędzi specjalnych do maszyn, bądź udoskonalenia procesu ich produkcji.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3d i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

2) tworzenie "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta

Opisywane działania B+R dotyczą procesów, w których klient zgłasza się do Spółki z zapotrzebowaniem na nowy produkt, który jest mu potrzebny zazwyczaj w procesie produkcyjnych. Podejmowane przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe mają na celu poprawienia walorów technicznych produktów, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Przykład nr 1

Klient zgłosił się z zapotrzebowaniem na wykonanie (...), która będzie jednocześnie (...) w hali oraz będzie spełniała normy BHP.

Dział badawczo-rozwojowy przeprowadził analizę problemu i zaprojektował (...) z (...), której wcześniej nie było na rynku. (...), dzięki czemu dany pracownik mógł wykonać swoje czynności. Powyższa (...) spełniająca normy BHP i jednocześnie dzięki unikatowej konstrukcji spełniała specyficzne, indywidualne wymogi klienta. Standardowa (...) była nieprzydatna dla klienta i dlatego zwrócił się on do Spółki o wykonanie unikatowego projektu.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ realizacja "od zera" nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "wytworzenia" lub "usprawnienia" nowego produktu oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie "od zera" dokumentacji technicznej bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Proponowane rozwiązanie musi ono zarazem spełniać indywidualne oczekiwania klienta oraz stosowne normy techniczne, BHP, itp.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

3) Realizacja "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie produktu poprzez inżynierię odwrotną na podstawie uszkodzonej/zniszczonej części/oprzyrządowania/narzędzia i sporządzenie dokumentacji technicznej oraz dokonanie ulepszeń w celu produkcji kolejnej sztuk/sztuk, serii jako elementów zamiennych do użytkowanych przez klienta maszyn (...).

Opisywany obszar działalności B+R przedsiębiorstwa dotyczy najczęściej sytuacji, gdy Klient zgłasza się do Spółki z elementem podzespołu maszyny, części tej maszyny lub oprzyrządowania do maszyny, który jest uszkodzony bądź zniszczony. Należy wtedy dokonać analizy detalu w ramach inżynierii odwrotnej mającej na celu określenie stanu pierwotnego poprzez szereg różnych pomiarów, zaczynając od podstawowych wymiarów mierzonych elementarnymi narzędziami pomiarowymi kończąc na specjalistycznych skanerach 3D, których zadaniem jest ustalenie nieregularnych kształtów oraz ustawienia zależności wymiarowych oraz odwzorowanie przestrzenne danego detalu. Na takim detalu zostaje przeprowadzona analiza, która ma na celu określenie stopnia zużycia, ustalenie jego pierwotnej postaci, określenie materiału użytego do produkcji, sposobu obróbki cieplnej oraz zastosowanie adekwatnej obróbki technologicznej. Na podstawie tak przeprowadzonej analizy wykonywana jest dokumentacja rysunkowa detalu na oprogramowaniu służącym do (...). Na podstawie tej dokumentacji określany jest koszt i sposób produkcji. Jednocześnie dział badawczo-rozwojowy proponuje odpowiednie materiały oraz np. sposób ich obróbki cieplnej w celu usprawnienia ich walorów. Często proponowane jest wykonanie zamiennika z materiałów (...). W związku z powyższym dokonywana jest zmiana specyfikacji tej części bądź materiałów, co ma odzwierciedlenie w dokumentacji technicznej. Wykonanie zamiennika jednocześnie daje czas niezbędny na opracowanie dokumentacji dla właściwej części bądź zamówienie odpowiedniego materiału czy też opracowanie odpowiedniej technologii produkcji gwarantującej wymagane przez klienta parametry techniczne. Jednocześnie pozwala to na prowadzenie udoskonaleń w celu ulepszenia wytwarzanego detalu.

Zdaniem Spółki taka działalność ma walor działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ przygotowanie dokumentacji technicznej w ramach powyższego procesu ma walor innowacyjności w skali działalności Spółki. Polega ono na wprowadzeniu do oferty Spółki nowego produktu na potrzeby konkretnego zlecenia od klienta.

Przykładowo technologię inżynierii odwrotnej dział badawczo-rozwojowy stosuje przy (...). Spółka wykonała skany 3D uszkodzonych detali i na jego podstawie sporządziła dokumentację rysunkową (techniczną), dzięki której powstały prototypy detali. Prototypy zostały przetestowane poprzez wykonanie serii próbnej. Po zatwierdzeniu prototypu i dokumentacji technicznej Spółka przystąpiła do produkcji seryjnej detalu (która już nie stanowiła działalności badawczo-rozwojowej).

Zatem taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ zastosowanie inżynierii odwrotnej wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "ulepszenia", "usprawnienia" produktu oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie "od zera" dokumentacji technicznej bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Proponowane rozwiązanie musi ono zarazem spełniać indywidualne oczekiwania klienta oraz stosowne normy techniczne, BHP, itp.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

4) Realizację produktu na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów, w których klient przygotowuje dokumentację techniczną (rysunkową) danego produktu i dostarcza ją wraz z zapytaniem o cenę i termin dostawy. Takie zapytania co do zasady nie stanowią działalności badawczo-rozwojowej, chyba że w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu poprzez innowacyjne zmiany w dokumentacji technicznej, mające na celu poprawienie walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych.

Przykład nr 1

Spółka otrzymała od klienta dokumentację do (...). Dział badawczo-rozwojowy przed rozpoczęciem produkcji dokonał analizy dokumentacji technicznej dostarczonej przez klienta. Okazało się, iż konieczne jest poprawienie dokumentacji w celu ulepszenia (...), które by powstały, gdyby produkcja była realizowana w oparciu o dokumentację przygotowaną przez klienta. (...) miała bowiem zostać poddana (...), ale otwory montażowe zbyt blisko (...). Dział badawczo-rozwojowy zaproponował dwa rozwiązania: (...).

Powyższe rozwiązania wymagały kreatywnego podejścia i opracowania od początku nowego, innowacyjnego procesu produkcyjnego przez dział badawczo-rozwojowy. Uprzednio taki proces technologiczny nie był znany w Spółce. Został on stworzony ze względu na konieczność realizacji zlecenia na nowy produkt.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ realizacja produktu (zlecenia) na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, poprzez innowacyjne zmiany w dokumentacji technicznej, mające na celu poprawienie walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta, wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "ulepszenia", "usprawnienia" oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie "od zera" dokumentacji technicznej bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Proponowane rozwiązanie musi ono zarazem spełniać indywidualne oczekiwania klienta oraz stosowne normy techniczne, BHP, itp.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

III. Proces realizacji zamówień (zleceń) z obszaru B+R.

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, to każde takie zlecenie jest wykonywane w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny według schematu opisanego poniżej.

- Pierwszy etap to Etap opracowywania koncepcji (dokumentacji) technicznej.

- Drugi etap to Etap wykonania prototypów.

- Trzeci etap to Etap wdrożenia (testów) prototypów/serii próbnych produktów aż do zatwierdzenia produktów do produkcji.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według powyższego schematu w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Spółka po otrzymaniu zapytania ofertowego dokonuje wyceny prac zazwyczaj konsultując potencjalne szczegóły techniczne z klientem, a następnie przedstawia klientowi ofertę cenową.

Po zaakceptowaniu oferty przez klienta, na podstawie zamówienia rozpoczyna się proces konstruowania i przygotowania do produkcji.

Pierwszym etapem jest opracowanie dokumentacji technicznej, która zawiera rysunek wykonawczy oraz strukturę materiałową dla danej części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych.

Następnie zostają zamówione materiały, surowce, narzędzia niezbędne do produkcji części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych. Jednocześnie Główny Konstruktor i/lub technolodzy opracowują przewodnik produkcyjny zawierający marszrutę technologiczną oraz dane dotyczące rozkroju materiału. Kierownik Produkcji uruchamia przewodnik na produkcji poprzez wyznaczenie stanowiska roboczego oraz osoby, która będzie wykonywała powierzone operacje technologiczne. Narzędzia i pomoce warsztatowe zostają opracowane i przypisane na etapie projektowania, niemniej jednak często sam pracownik dobiera indywidualnie narzędzia oraz przyrządy kontrolno-pomiarowe kierując się posiadaną wiedzą techniczną oraz doświadczeniem zawodowym.

Detal przesuwa się na wydziale z operacji na operację zgodnie z marszrutą technologiczną. Po zakończeniu prac detal zostaje przekazany do kontroli ostatecznej. W biurze konstrukcyjnym lub na wydziale produkcyjnym dokonywane są wszelkie pomiary potwierdzające zgodność wykonanej części z dokumentacją konstrukcyjną.

Następnie prototyp/detal zostaje przedstawiony klientowi do jego ostatecznej akceptacji w celu wdrożenia od seryjnej produkcji, która nie jest już działalnością badawczo-rozwojową.

W ramach powyższego schematu realizowane są wdrożenia, które mają charakter badawczo-rozwojowy dla Spółki. Najczęściej opiera się to na opracowaniu nowych konstrukcji lub nowych technologii w obszarze działalności Spółki. Do takiej działalności wykorzystywane jest posiadane przez Spółkę oprogramowanie informatyczne, zaawansowane maszyny i narzędzia wykorzystywane w procesach produkcyjnych.

Przykład.

Projekt (...). Klient dał wytyczne że (...) ma być (...), przejeżdżać (...) i ma być zgodna ze wszystkimi normami.

I. Etap prac - opracowywanie koncepcji (dokumentacji) technicznej.

Po spotkaniu z klientem nastąpiło spotkanie wewnętrzne, gdzie inżynierowie omówili projekt i powstała koncepcja nowego, innowacyjnego produktu. Inżynier narysował wstępne założenia, a następnie przedstawił klientowi. Po akceptacji przez klient zespół działu B+R przeszedł do uszczegółowienia projektu i wykonania dokumentacji technicznej oraz rysunków wykonawczych.

II. Etap prac - wykonanie prototypu.

Następnie dokumentacja zostaje przekazana do osób zajmujących się programowaniem (...). W dziale mechanicznym wykonane zostały potrzebne komponenty, natomiast na (...) przygotowana została (...). Po przygotowaniu tych komponentów inżynier z technikiem złożył prototyp. Następnie dokonano weryfikacji prototypu i wprowadzono poprawki. Następnie prototyp (...) i przekazany do firmy zewnętrznej do malowania.

III. Etap prac - wdrożenia (testów) prototypów/serii próbnych produktów aż do zatwierdzenia produktów do produkcji.

Po powrocie z lakierni nastąpił ponowny montaż, zostały dokonane prototypu (...) pod kątem wymagań klienta i spełniania odpowiednich norm prawnych (...) i nastąpiło przekazanie do klienta w celu akceptacji przez niego prototypu.

W powyższe prace był zaangażowany: (...). Użyto następujących maszyn/urządzeń: (...). Do budowy prototypu użyto następujących surowców - część komponentów takich jak (...) oraz inne komponenty zostały wykonywane przez pracowników Spółki.

IV. Dział badawczo-rozwojowy.

Wnioskodawca zatrudnia w ramach umowy o pracę, osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków (zwani dalej: "Pracownicy"). Wnioskodawca stworzył do wykonywania ww. czynności dedykowane zespoły odpowiedzialne za poszczególne etapy projektowania oraz budowy części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych, a także usprawniania procesów technologicznych - tj.:

1) Etap opracowywania koncepcji (dokumentacji) technicznej - za ten etap odpowiadają: Kierownik Działu B+R oraz technolodzy, co znajduje odzwierciedlenie w zakresie obowiązków pracowniczych. Kierownik Działu B+R jest Głównym Konstruktorem w Spółce. Kierownik Działu B+R ustala z technologami na podstawie swojego doświadczenia usprawnienia w konstrukcji oraz w wykonaniu części na warsztacie, które następnie znajdują odzwierciedlenie w projektowanej dokumentacji technicznej. Powyższe 24 osoby stanowią trzon działu badawczo-rozwojowego. Wspiera je także jeden z wspólników Spółki ((...) pełniący funkcję Kierownika Nadzoru nad Działem B+R), posiadający wykształcenie techniczne i bogate doświadczenie zawodowe w projektowaniu i wdrażaniu nowych produktów czy ulepszaniu procesów technologicznych.

2) Etap wykonania prototypów - prototypy są wykonywane na wydziale produkcyjnym pod nadzorem Kierownika Produkcji przez szlifierzy, tokarzy, frezerzy, ślusarzy, którzy wykonują prace związane z prototypami codziennie rozpisują swój czas pracy na konkretnych zleceniach produkcyjnych (dotyczących zarówno działalności badawczo-rozwojowej, jak i standardowej produkcji). Powyższe osoby w zakresie wykonywania prototypów są zaangażowane w prace badawczo-rozwojowe. Zazwyczaj jednak większość czasu ich pracy związana jest z produkcją seryjną nie stanowiącą prac badawczo-rozwojowych. Powyższe osoby tworzą dedykowane zespoły badawczo-rozwojowe w zakresie prac nad konkretnymi prototypami. Przy każdym projekcie zmienia się skład osoby (stanowisk pracy) w zależności od tego jacy specjaliści są niezbędni do wykonania konkretnych prototypów.

3) Etap wdrożenia (testów) prototypów / serii próbnych produktów (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych) aż do zatwierdzenia produktów do produkcji. W realizacji tego etapu biorą udział w zależności od potrzeb: Kierownik Nadzoru nad Działem B+R, Kierownik Działu B+R (Główny Konstruktor), technolodzy, Kierownik Produkcji operatorzy maszyn/urządzeń laboratoryjnych czy specjalistycznych, na których są wykonywanie i testowane prototypy. Powyższe osoby tworzą dedykowane zespoły badawczo-rozwojowe w zakresie prac nad konkretnymi prototypami. Przy każdym projekcie zmienia się skład osoby (stanowisk pracy) w zależności od tego jacy specjaliści są niezbędni do wdrożenia (testowania) konkretnych prototypów.

V. Używane materiały/surowce w działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca używa surowców i materiałów na prototypy, serie próbne bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić materiały/surowce bezpośrednio wykorzystywane do produkcji prototypów, serii próbnym. Ewidencja kosztów surowców/materiałów prowadzona jest za pomocą Karty Rozwoju Produktu (Projektu).

Działalność Spółki podejmowana w zakresie projektów "w obszarze B+R" wymaga użycia w różnorodnych procesach materiałów i surowców w celu wytworzenia i testowania nowych produktów. Surowce i materiały są nabywane od zewnętrznych dostawców bądź są wytwarzane we własnym zakresie przez Spółkę. Np. w celu wytworzenia materiałów we własnym zakresie w ramach prac z obszaru "B+R" przetapiany był ołów, który wzbogacono o nowe składniki w celu zwiększenia jego twardości bądź dodawano np. polimer do gumy, aby zmienić jej właściwości i uzyskać innowacyjną mieszankę.

W działalności Spółki podejmowanej w zakresie projektów "w obszarze B+R" wykorzystywane są następujące surowce i materiały, w szczególności:

Surowce.

- Metale Żelazne:

stal węglowa niskowęglowa, średniowęglowa, wysokowęglowa, stal stopowa, niskostopowa średniostopowa, wysokostopowa, stal podeutektoidalna, stal eutektoidalna, stal nadeutektoidalna, stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia, niskostopowa wyższej jakości, automatowa, łożyskowa, sprężynowa do azotowania do ulepszania cieplnego, stal narzędziowa, węglowa, stopowa do pracy na zimno, do pracy na gorąco, szybkotnąca stal specjalna, nierdzewna, chirurgiczna, kwasoodporna, magnetyczna, odporna na zużycie, Stal Hadfielda transformatorowa, zaworowa, żaroodporna, stal maraging żarowytrzymała stal damasceńska, stal toledańska.

- Metale nieżelazne:

magnez, aluminium, tytan, cynk, kadm, cyna, ołów, bizmu, cyrkon, kobalt, nikiel, miedź, pallad, srebro, platyna, złoto, molibden, tantal, wolfram.

- Tworzywa sztuczne:

Politereftalan etylenu, polietylemateran, polichlorek winylu, polietylne, polipropylen, poliester.

Materiały.

Materiały powstałe z połączenia wszystkich możliwych pierwiastków.

Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości (zdarzenia przyszłe) będzie używał jeszcze innych podobnych surowców lub materiałów do wyżej wymienionych. Ze specyfikacji prac badawczo-rozwojowych wynika bowiem ich eksperymentalny charakter, w związku z czym nie można z góry przewidzieć jakie surowce i materiały będę w przyszłości używane. W przypadku gdy prowadzone zostaną na rynek nowe, doskonalsze surowce i materiały, które będą niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę, to Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać takie surowce oraz materiały i wykorzystywać je w działalności badawczo-rozwojowej.

VI. Używane maszyny i urządzenia pomiarowe w działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca wskazał, że do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (realizacji projektów z zakresu B+R) wykorzystuje wiele specjalistycznych maszyn i narzędzi, które stanowią środki trwałe bądź elementy wyposażenia (o niskiej wartości nie wykazywana zgodnie z przepisami podatkowymi w ewidencji środków trwałych), których właścicielem jest Spółka.

Do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka wykorzystuje:

Środki trwałe:

1) Prasa (...).

2) Wycinarka (...).

3) Wycinarka (...).

4) Wycinarka (...).

5) Elektrodrążarka wgłębna (...).

6) Wycinarka (...).

7) Szlifierka (...).

8) Piła (...).

9) Przyrząd do (...).

10) Wysokościomierz (...).

11) System pomiarowy.

12) Szlifierka (...).

13) Spawarka (...).

Wartości niematerialne i prawne.

1) Specjalistyczne oprogramowanie (...) System (...).

Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości (zdarzenia przyszłe) będzie używał jeszcze innych podobnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do wyżej wymienionych, od których będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Ze specyfikacji prac badawczo-rozwojowych wynika bowiem ich eksperymentalny charakter, w związku z czym nie można z góry przewidzieć jakie środki trwałe będę w przyszłości używane. W przypadku gdy prowadzone zostaną na rynek nowe, doskonalsze środki trwałe, które będą niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę, to Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać takie środki trwałe i wykorzystywać je w działalności badawczo-rozwojowej.

Urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne, nie będące środkami trwałymi, wykorzystywane do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej to:

1) Suwmiarki (...).

2) Kolumna pomiarowa (...).

3) Mikrometr zew. (...).

4) Mikrometr zew. (...).

5) Płytki wzorcowe.

6) Spoinomierz.

7) Suwmiarka (...).

8) Luksomierz.

9) Skaner (...).

10) Chropowatomierz.

11) Twardościomierz (...).

12) Mikroskop pomiarowy (...).

Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości (zdarzenia przyszłe) będzie używał jeszcze innych podobnych urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych do wyżej wymienionych. Ze specyfikacji prac badawczo-rozwojowych wynika bowiem ich eksperymentalny charakter, w związku z czym nie można z góry przewidzieć jakie urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne będę w przyszłości używane. W przypadku gdy prowadzone zostaną na rynek nowe, doskonalsze urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne, które będą niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez Wnioskodawcę, to Wnioskodawca zamierza w przyszłości nabywać takie urządzenia pomiarowe oraz naczynia i przybory laboratoryjne i wykorzystywać je w działalności badawczo-rozwojowej.

VII. Rodzaj alokowanych kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

W odniesieniu do opisanych powyżej prac Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), związanych z realizowanymi projektami z działalności B+R są alokowane: 1) koszty osobowe (wynagrodzenia) Pracowników działu B+R zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach (np. dział produkcji), lecz wspomagających prace wyżej wymienionego działu B+R - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Poprzez Pracowników biorących udział w ramach realizacji działań z Obszarów B+R należy rozumieć: - Głównego Konstruktora, technologów odpowiedzialnych za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, wytycznych, projektów, konstrukcji danego produktu (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych) oraz przeprowadzenie testów, jak i również pozostałych Pracowników Spółki odpowiedzialnych za fizyczne zbudowanie prototypu produktu (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych) oraz przeprowadzenie testów.

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że jest możliwe określenie:

- którzy Pracownicy brali udział w realizacji danego projektu w zakresie działalności B+R,

- określić całkowitą liczbę godzin zaangażowania Pracowników biorących udział w danym projekcie,

- określić wartość zaangażowania (wysokość wynagrodzenia) wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.

Projekty w zakresie działalności B+R są realizowane przez Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło.

Do obowiązków Kierownika Działu B+R należy:

a)

nadzór merytoryczny nad realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi,

b)

współudział w realizacji prac B+R na wszystkich etapach,

c)

monitorowanie postępów realizacji projektu,

d)

wprowadzanie zmian w zakresie przedmiotowym badań,

e)

reagowanie na występujące ryzyka,

f)

bieżąca ocena cząstkowych efektów prac B+R,

g)

podejmowanie kluczowych decyzji, w tym również ewentualnego wcześniejszego zakończenia projektu (w przypadku braku możliwości osiągnięcia zakładanych efektów prac),

h)

opracowywanie z Kierownikiem Produkcji dokumentów "Karta Rozwoju Produktu" (Projektu) i zatwierdzanie ich.

Do obowiązków pracowników zaangażowanych w projekty w ramach działalności B+R należy:

a)

przygotowywanie koncepcji innowacyjnych rozwiązań technologicznych nowych lub ulepszonych produktów (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych) bądź ulepszenia procesów produkcyjnych,

b)

sporządzanie dokumentacji (specyfikacji) technicznej w zakresie procesu produkcji (marszruty produkcyjnej),

c)

wykonywanie prototypów produktów (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych) oraz ich testowanie,

d)

kontrola zgodności prototypu ze specyfikacją techniczną,

e)

przystosowywanie parametrów technologicznych pozwalających na seryjną produkcję produktów (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych),

f)

wypełnianie dokumentów "Karta Rozwoju Produktu (Projektu)" z uwzględnieniem ewidencji czasu pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Powyższe obowiązki znajdują się w wewnętrznej dokumentacji Spółki.

Ponadto, Wnioskodawca dysponuje ewidencją czasu pracy, która w jasny, bezsprzeczny sposób wskazuje, ile godzin poświęcił dany Pracownik na działalność w zakresie B+R, jeżeli pracownik zajmuje się również innymi zadaniami, które nie są związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. Ewidencja czasu pracy prowadzona jest za pomocą karty kontrolnej wyrobu oraz Karty Rozwoju Produktu (Projektu), gdzie zapisana jest zarówno ilość czasu, który dany Pracownik poświęcił na daną marszrutę (czynność w procesie technologicznym) w zakresie prac mu zleconych, jak i produkt nad którym pracował.

Wszystkie wyżej wymienione składniki kosztów Pracowników stanowią należności Pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.f."), oraz z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c u.p.d.o.f.

2)

koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym.

3)

koszty nabycia i wytworzenia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypów nowych lub ulepszonych produktów (części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych) bądź ulepszenia procesów produkcyjnych, w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym oraz wydatki na nabycie sprzętu oraz oprogramowania (w tym licencje) w części wykorzystanej na produkcję nowych części/oprzyrządowania/narzędzi specjalnych, która jest wytwarzana w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, które są określane na podstawie dokumentacji księgowej (faktur, zamówień handlowych, itp.), Karty Rozwoju Produktu (Projektu) oraz tzw. karty kontrolnej wyrobu, gdzie zapisana jest zarówno ilość czasu, który dany Pracownik poświęcił na daną marszrutę (czynność w procesie technologicznym) w zakresie prac mu zleconych, jak i produkt nad którym pracował.

4)

koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (w zakresie działalności badawczo-rozwojowej) - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

5)

koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

6)

koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

7)

koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

8)

koszty ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

9)

odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.).

10)

koszty nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 (u.p.d.o.p.).

Koszty danego produktu (projektu) w zakresie działalności badawczo-rozwojowej są ewidencjonowane w specjalnie przeznaczonej do tego celu, odrębnej ewidencji w stosunku do każdego produktu (projektu) w postaci Karty Rozwoju Produktu (Projektu), co pozwala na szczegółową analizę kosztów przypisanych danemu produktowi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Ta dodatkowa ewidencja kosztów projektów pozwala na wyodrębnienie kosztów, wraz z przypisaniem ich do danego produktu. Powyższe pozwala na śledzenie przebiegu produktu (projektu) oraz zapewnia przejrzystą ewidencję kosztów związanych z danych projektem B+R.

VIII. Podsumowanie.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż realizowane przez niego projekty w ramach działalności badawczo-rozwojowej:

1.

są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez kierownika narzędziowni oraz lidera produkcji posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

2.

są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób pozwalający na ich wyodrębnienie w stosunku do seryjnej produkcji

3.

dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub ulepszeń zmian w istniejących produktach lub procesach technologicznych;

4.

dotyczą wdrażania innowacyjnych rozwiązań na skalę przedsiębiorstwa.

Ponadto Wnioskodawca oświadcza, iż:

1.

będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej (tj. działalność B+R) również w przyszłości;

2.

nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

3.

nie otrzymał/nie otrzyma zwrotu w jakiejkolwiek formie kosztów wynagrodzeń Pracowników, materiałów, surowców i narzędzi oraz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji projektów z działalności B+R;

4.

nie korzystała ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a u.p.d.o.p. Spółka w dniu 2 września 2021 r. otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), jednakże w roku 2021 nie korzystała ze ww. zwolnienia podatkowego i nie prowadziła działań związanych z realizacją inwestycji. Spółka planuje w 2024 r. zakończyć inwestycję i dopiero po zakończeniu inwestycji będzie mogła skorzystać ze zwolnienia na podstawie decyzji o wsparciu w ramach PSI. Spółka nie prowadziła i nie prowadzi obecnie działań B+R w miejscu realizacji inwestycji w ramach PSI.

W odpowiedzi na wezwanie, doprecyzowali Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, następująco:

1. W skład kosztów osobowych Pracowników i kosztów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło wchodzą należności, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz rozumieją poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Elementy wynagrodzenia, które wchodzą w skład wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło:

- wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę:

- godziny nadliczbowe, ekwiwalent za urlop, wynagrodzenie chorobowe, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, premie, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy;

- składka na ubezpieczenie emerytalne finansowane przez pracodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na Fundusz Pracy finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę);

- wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło/umowy zlecenia:

- składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na Fundusz Pracy finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę);

- składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę).

2. W skład ww. wynagrodzeń kwalifikowanych do kosztów prac badawczo-rozwojowych podlegających odliczeniu na podstawie art. 18d ustawy o CIT, nie wchodzą wynagrodzenia za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika.

3. Koszty będące przedmiotem zadanych pytań nie zostały Spółce zwrócone.

Koszty będące przedmiotem pytań za okres od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. zostały przez Spółkę odliczone od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ustawy o CIT w ramach ulgi badawczo-rozwojowej poprzez korektę zeznania CIT-8.

Spółka planuje w przyszłości, koszty będące przedmiotem zadanych pytań poniesione w 2023 r., odliczać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ustawy o CIT w ramach ulgi badawczo-rozwojowej poprzez deklarację CIT-8 za rok 2023, (która będzie składana w 2024 r.), a koszty będące przedmiotem zadanych pytań, które będą ponoszone w nadchodzących latach odliczać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ustawy o CIT, w ramach ulgi badawczo-rozwojowej poprzez deklarację CIT-8 za kolejne lata podatkowe.

Pytania

1) Czy prowadzone przez Spółkę prace w zakresie opracowywania i wdrażania usprawnień na produkcie (danej części, oprzyrządowaniu lub narzędziach), prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?

2) Czy prowadzone przez Spółkę prace w zakresie tworzenia "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?

3) Czy prowadzone przez Spółkę prace w zakresie realizacji "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie produktu poprzez inżynierię odwrotną na podstawie uszkodzonej/zniszczonej części/oprzyrządowania/narzędzia i sporządzenie dokumentacji technicznej oraz dokonanie ulepszeń w celu produkcji kolejnej sztuki/sztuk, serii jako elementów zamiennych do użytkowanych przez klienta maszyn ("zlecenia awaryjne"), opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?

4) Czy prowadzone przez Spółkę prace w zakresie realizacji produktu na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta, opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?

5) Czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.) pracowników Działu B+R zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego Działu B+R - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową opisaną w stanie faktycznym?

6) Czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym?

7) Czy w kosztach kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. - Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością) opisanych w stanie faktycznym i wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

8) Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty (wskazane w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.) nabycia i wytworzenia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie i testowanie nowych produktów w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

9) Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

10) Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p.) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych?

11) Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p.) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?

12) Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, a nieobjętych dofinansowaniem ze środków unijnych, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.?

13) Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, a nieobjętych dofinansowaniem ze środków unijnych, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.?

Państwa stanowisko w sprawie

Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 1-4

Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W kontekście badań naukowych istotny jest art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p. zgodnie z którym, przez badania naukowe rozumie się:

a.

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przenosząc definicje badań naukowych z art. 4 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, należy zauważyć, że Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Co ważne, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdefiniowane zostały także prace rozwojowe. One również uprawnione są do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Na gruncie art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., prace rozwojowe są to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z ww. art. 4 ust. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy, które definiują działalność badawczo - rozwojową, działalność taka znajduje swoje zastosowanie, w momencie gdy realizowane projekty:

1)

mają twórczy charakter,

2)

mają określony cel, jakim jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie w celu tworzenia nowych rozwiązań, zastosowań,

3)

prowadzone są w sposób systematyczny.

Pokrewne stanowisko w tym zakresie prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów, które w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących ulgi IP Box - preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, określiło, że:

Powyższe ukazuje, że ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie o CIT i ustawie o PIT, pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych. Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej.

W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej:

i. twórczość,

ii. systematyczność, oraz

iii. zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przedstawione wyżej (w pkt I, II, III) pojęcia zostały w objaśnieniach tych zdefiniowane w następujący sposób:

a) Systematyczność, powinna być rozumiana jako:

"W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do "działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwa definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

(...) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany."

b) Twórczość, powinna być rozumiana jako:

"Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, iv stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika".

c) Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań powinno być rozumiane jako:

W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że "zwiększenie zasobów wiedzy" odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast "wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań" dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania "zwiększenia zasobów wiedzy", nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie "zwiększenie zasobów wiedzy" odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat".

Zważywszy na powyższe wskazać należy, iż zdefiniowane w taki sposób przesłanki, jakie musi spełniać działalność badawczo-rozwojowa, potwierdzają organy podatkowe, a przedstawiane przez nie rozumienie działalności badawczo-rozwojowej jest tożsame.

Powyższe potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2017 r. sygn. 1462-IPPB5.4510.21.2017.2.MR, w której wskazano, że " (...) innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu. Dlatego też definicja tego słowa jest bardzo szeroka".

Również w Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 kwietnia 2019 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES, wskazano, iż:

"Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. (...) z art. 5a pkt 38 ww. ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań".

Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie wskazane wyżej cechy występują w przypadku opisanych w stanie faktycznym prac, realizowanych przez Spółkę. Działalność pracowników Działu B+R w zakresie opracowywania i wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych produktów bądź ulepszania/udoskonalanie dotychczasowych produktów lub ulepszania procesów produkcyjnych jest procesem niezwykle złożonym, wymagającym przeprowadzenia wielu badań oraz prób w celu uzyskania zadowalających rezultatów. Zatem ta działalność ma charakter wybitnie twórczy. W powyższym procesie konieczne jest także wykorzystanie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia pracowników wynikającego z poprzednio przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych.

Powyższe działania podejmowane w sposób usystematyzowany według wskazanej powyżej procedury prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i są ukierunkowane na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na etapie opracowywania nowych / ulepszonych produktów lub udoskonalania technologii produkcji, Spółka wykonuje bądź zleca szereg prób i testów. Wyniki przeprowadzanych prac pozwalają udoskonalać i poprawiać pożądane parametry, niezbędne do osiągnięcia zadowalających rezultatów już na etapie finalnym, czyli produkcyjnym. Wykonywane prace dają możliwość ciągłych modyfikacji, których skutkiem końcowym ma być stworzenie nowego innowacyjnego produktu lub udoskonalenie istniejącego produktu lub ulepszenie procesu produkcyjnego.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do wskazanej w pytaniu nr 1 działalności badawczo-rozwojowej warto zauważyć, że:

a)

dotyczy ona opracowywania i wdrażania usprawnień na produkcie (danej części, oprzyrządowaniu lub narzędziach), prowadzących do zwiększenia funkcjonalności produktów biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta;

b)

posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych pracowników działu B+R działania służą doprowadzeniu do opracowywania i wdrażania usprawnień na danej części/oprzyrządowaniu/narzędziach, które cechują się unikatowymi rozwiązaniami lub właściwościami pozwalającymi na ulepszenie/usprawnienie danego produktu zgodnie z oczekiwaniami klienta - takie innowacyjne rozwiązania dotychczas nie istniały, gdyż dopiero wskutek zlecenia od klienta te rozwiązania są opracowywane, testowane i wdrażane do seryjnej produkcji;

c)

prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu;

d)

nad realizacją prac czuwają pracownicy Działu B+R zatrudnieniu na umowę o pracę posiadający bogate doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów, w których klient zgłasza się do Spółki z zapytaniem jak poprawić skuteczność pracy części, oprzyrządowania bądź narzędzia specjalnego do danej maszyny. Najczęściej chodzi tutaj o wydłużenie czasu pracy (czyli "żywotności") danej części, zmniejszenie interwałów czasowych wymiany części, zwiększenie wytrzymałości części, dokonanie modyfikacji usprawniających produkcję (np. modyfikacja ustawienia narzędzi w celu zwiększenia ich efektywności czy np. odzysk utraconego materiału przy obróbce mechanicznej danego produktu) lub obsługę serwisową maszyn lub poprawę jakości pracy lub zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. stanowi opracowywanie i wdrażanie usprawnień na danej części/oprzyrządowaniu /narzędziach do np. maszyn na zlecenie klienta, prowadzące do zwiększenia funkcjonalności części/oprzyrządowaniu/narzędziach biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta, prowadzące do zwiększenia funkcjonalności narzędzi, urządzeń i maszyn biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowywanie i wdrażanie usprawnień na danej części, oprzyrządowaniu bądź na narzędziach specjalnych do maszyn wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "usprawnienia" oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Musi ono zarazem spełniać oczekiwania klienta co do ulepszenia części, oprzyrządowania bądź narzędzi specjalnych do maszyn, bądź udoskonalenia procesu ich produkcji.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Nie ulega wątpliwości, iż zgodnie z wyżej wskazanymi przesłankami działalność badawczo-rozwojowa musi mieć także określony cel. Celem tym zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, jest nakierowanie na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez Spółkę w ramach prac badawczo-rozwojowych z całą pewnością zwiększają zasób wiedzy. Pracownicy realizujący zadania w ramach projektu uzyskują specjalistyczną wiedzę. Uzyskiwana, w ramach kolejnych projektów, wiedza pozwoli na tworzenie coraz to nowszych, lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwalających na opracowywanie i wdrażanie usprawnień na danej części/oprzyrządowaniu/narzędziach do np. maszyn na zlecenie klienta, prowadzące do zwiększenia funkcjonalności części/oprzyrządowaniu/narzędziach biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta. Z całą pewnością realizowane prace badawcze w konsekwencji skutkują ciągłym zwiększaniem zasobów wiedzy posiadanych przez pracowników Spółki. Z kolei zwiększane, w ramach kolejnych prac badawczo-rozwojowych, zasoby wiedzy wykorzystywane będą do tworzenia nowych rozwiązań.

Co ważne, działalność badawczo-rozwojowa w zakresie opracowywania i wdrażania usprawnień na danej części/oprzyrządowaniu/narzędziach do np. maszyn na zlecenie klienta, prowadzące do zwiększenia funkcjonalności części/oprzyrządowaniu/narzędziach biorących udział w procesie produkcyjnym przedsiębiorstwa Klienta jest wykonywana przez pracodawcę w systematyczny sposób. Tym samym, działania podejmowane są w sposób zaplanowany, a osiąganie wyznaczonych celów jest na bieżąco monitorowane. Każdy projekt jest realizowany według z góry określonej procedury prac badawczo-rozwojowych. Zatem działalność badawczo-rozwojowa Spółki w powyższym zakresie prowadzona jest w sposób uporządkowany, według ściśle określonego systemu, w sposób metodyczny oraz z góry zaplanowany.

Przedstawione stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazane wyżej cechy poświadczają badawczo-rozwojowy charakter działalności potwierdza wiele interpretacji wydanych przez organy podatkowe w pokrewnych stanach faktycznych.

Przykładem takich interpretacji są, np.:

1)

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT,

2)

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do wskazanej w pytaniu nr 2 działalności badawczo-rozwojowej warto zauważyć, że:

a)

dotyczy ona tworzenia "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta,

b)

posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych pracowników działu B+R działania służą doprowadzeniu do stworzenia "od zera" nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta,

c)

prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu,

d)

nad realizacją prac czuwają pracownicy Działu B+R zatrudnieniu na umowę o pracę posiadający bogate doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Opisywane działania B+R dotyczą procesów, w których klient zgłasza się do Spółki z zapotrzebowaniem na nowy produkt, który jest mu potrzebny zazwyczaj w procesie produkcyjnych. Podejmowane przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe mają na celu poprawienia walorów technicznych produktów, usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. stanowi tworzenie "od zera" nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie nowego produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ realizacja "od zera" nowego produktu (zlecenia) na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie produktu i sporządzenie dokumentacji technicznej w celu poprawienia walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z oczekiwaniami klienta - wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "wytworzenia" lub "usprawnienia" nowego produktu oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie "od zera" dokumentacji technicznej bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Proponowane rozwiązanie musi ono zarazem spełniać indywidualne oczekiwania klienta oraz stosowne normy techniczne, BHP, itp.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Przedstawione stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazane wyżej cechy poświadczają badawczo-rozwojowy charakter działalności potwierdza wiele interpretacji wydanych przez organy podatkowe w pokrewnych stanach faktycznych.

Przykładem takich interpretacji są, np.:

1)

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1 -3.4010.441.2019.1.JKT,

2)

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do wskazanej w pytaniu nr 3 działalności badawczo-rozwojowej warto zauważyć, że:

a)

dotyczy ona realizacji "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie produktu poprzez inżynierię odwrotną na podstawie uszkodzonej/zniszczonej części/oprzyrządowania/narzędzia i sporządzenie dokumentacji technicznej oraz dokonanie ulepszeń w celu produkcji kolejnej sztuki/sztuk, serii jako elementów zamiennych do użytkowanych przez klienta maszyn ("zlecenia awaryjne"),

b)

posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych pracowników działu B+R działania służą do realizacji "od zera" nowego produktu na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta poprzez zaprojektowanie produktu poprzez inżynierię odwrotną na podstawie uszkodzonej/zniszczonej części/oprzyrządowania/narzędzia i sporządzenie dokumentacji technicznej oraz dokonanie ulepszeń w celu produkcji kolejnej sztuki/sztuk, serii jako elementów zamiennych do użytkowanych przez klienta maszyn ("zlecenia awaryjne"),

c)

prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu,

d)

nad realizacją prac czuwają pracownicy Działu B+R zatrudnieniu na umowę o pracę posiadający bogate doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Opisywany obszar działalności B+R przedsiębiorstwa dotyczy najczęściej sytuacji, gdy Klient zgłasza się do Spółki z elementem podzespołu maszyny, części tej maszyny lub oprzyrządowania do maszyny, który jest uszkodzony bądź zniszczony. Należy wtedy dokonać analizy detalu w ramach inżynierii odwrotnej mającej na celu określenie stanu pierwotnego poprzez szereg różnych pomiarów, zaczynając od podstawowych wymiarów mierzonych elementarnymi narzędziami pomiarowymi kończąc na specjalistycznych skanerach 3D, których zadaniem jest ustalenie nieregularnych kształtów oraz ustawienia zależności wymiarowych oraz odwzorowanie przestrzenne danego detalu. Na takim detalu zostaje przeprowadzona analiza, która ma na celu określenie stopnia zużycia, ustalenie jego pierwotnej postaci, określenie materiału użytego do produkcji, sposobu obróbki cieplnej oraz zastosowanie adekwatnej obróbki technologicznej. Na podstawie tak przeprowadzonej analizy wykonywana jest dokumentacja rysunkowa detalu na oprogramowaniu służącym do projektowania 3D. Na podstawie tej dokumentacji określany jest koszt i sposób produkcji. Jednocześnie dział badawczo-rozwojowy proponuje odpowiednie materiały oraz np. sposób ich obróbki cieplnej w celu usprawnienia ich walorów. Często proponowane jest wykonanie zamiennika z materiałów "zastępczych" o gorszych właściwościach, co pozwala szybko wykonać zamiennik i uruchomić ponownie produkcję u klienta. W związku z powyższym dokonywana jest zmiana specyfikacji tej części bądź materiałów, co ma odzwierciedlenie w dokumentacji technicznej. Wykonanie zamiennika jednocześnie daje czas niezbędny na opracowanie dokumentacji dla właściwej części bądź zamówienie odpowiedniego materiału czy też opracowanie odpowiedniej technologii produkcji gwarantującej wymagane przez klienta parametry techniczne. Jednocześnie pozwala to na prowadzenie udoskonaleń w celu ulepszenia wytwarzanego detalu.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności badawczo-rozwojowej, ponieważ przygotowanie dokumentacji technicznej w ramach procesu inżynierii odwrotnej ma walor innowacyjności w skali działalności Spółki. Polega ono na wprowadzeniu do oferty Spółki nowego produktu na potrzeby konkretnego zlecenia od klienta.

Zatem, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ zastosowanie inżynierii odwrotnej wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "ulepszenia", "usprawnienia" produktu oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie "od zera" dokumentacji technicznej bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Proponowane rozwiązanie musi ono zarazem spełniać indywidualne oczekiwania klienta oraz stosowne normy techniczne, BHP, itp.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego powyżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4.

Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do wskazanej w pytaniu nr 4 działalności badawczo-rozwojowej warto zauważyć, że:

a)

dotyczy ona realizacji produktu (zlecenia) na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, poprzez innowacyjne zmiany w dokumentacji technicznej, mające na celu poprawienie walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta,

b)

posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych pracowników działu B+R działania służą doprowadzeniu do realizacji produktu (zlecenia) na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, poprzez innowacyjne zmiany w dokumentacji technicznej, mające na celu poprawienie walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta,

c)

prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu,

d)

nad realizacją prac czuwają pracownicy Działu B+R zatrudnieniu na umowę o pracę posiadający bogate doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Zdaniem Wnioskodawcy działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., stanowi realizacja produktu (zlecenia) na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, poprzez innowacyjne zmiany w dokumentacji technicznej, mające na celu poprawienie walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta.

Zdaniem Spółki, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ realizacja produktu (zlecenia) na podstawie przygotowanej przez klienta dokumentacji w sytuacji, gdy w trakcie weryfikacji, bądź realizacji zlecenia pojawia się konieczność udoskonalenia produktu, poprzez innowacyjne zmiany w dokumentacji technicznej, mające na celu poprawienie walorów technicznych produktów lub usprawnienia procesów produkcyjnych bądź gdy konieczne jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego w celu wytworzenia zamówienia zgodnie z dokumentacją klienta - wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości "ulepszenia", "usprawnienia" oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym. Konieczne jest stworzenie "od zera" dokumentacji technicznej bądź opracowania nowego procesu produkcyjnego dotychczas nie stosowanego w Spółce. Proponowane rozwiązanie musi ono zarazem spełniać indywidualne oczekiwania klienta oraz stosowne normy techniczne, BHP, itp.

Do realizacji takich zleceń niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know-how, w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz odpowiedniego parku maszynowego, skanerów 3D i innych specjalistycznych urządzeń oraz wysoce specjalistycznego oprogramowania.

Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych przez klientów parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.

Powyższa działalność Spółki ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.

Przedstawione stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazane wyżej cechy poświadczają badawczo-rozwojowy charakter działalności potwierdza wiele interpretacji wydanych przez organy podatkowe w pokrewnych stanach faktycznych.

Przykładem takich interpretacji są, np.:

1)

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT,

2)

interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS.

Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 5-13.

Przyjmując założenie, iż prowadzona przez Spółkę działalność opisaną w pkt II można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., uprawniać to będzie Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.

Koszty realizacji opisanych we wniosku prac Spółka ponosi ze środków własnych, jednakże na cel działalności badawczo-rozwojowej pozyskał on również dofinansowanie ze środków unijnych. W związku z tym Wnioskodawca zaznacza, że do kosztów kwalifikowanych zalicza tylko te koszty, które nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu. Ponadto, art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p. wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R.

W konsekwencji, podatnikowi podatku PIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:

- poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.,

- koszty działalności badawczo-rozwojowej stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

- koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,

- koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.

Należy zauważyć, że przepisy u.p.d.o.p. nie zawierają dodatkowych warunków, jakie podatnik powinien spełnić w przypadku, gdy postanowi on ujmować koszty prac badawczo-rozwojowych dla celów podatkowych zgodnie z art. 15 ust. 4a pkt 1, albo punkt 2 albo punkt 3 u.p.d.o.p. W rezultacie, zgodnie z wyborem podatnika, w przypadku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych ich koszty mogą być przez podatnika rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac, bądź jednorazowo na moment ich zakończenia, albo też podatnik może rozpoznawać koszty tych prac poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych.

Wnioskodawca może zatem podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4a u.p.d.o.p., od decyzji Wnioskodawcy zależy forma rozliczania wydatków ponoszonych z tytułu prac badawczo-rozwojowych.

Wybrana przez Wnioskodawcę metoda zaliczenia wydatków dotyczących działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów decydowała będzie o momencie, w którym uprawniony on będzie do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z ponoszonymi kosztami (przy założeniu, że koszty te spełnią warunki klasyfikacji jako koszty kwalifikowane w ramach powyższej ulgi).

Potwierdzeniem tego stanowisko jest np. interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2019 r. 0113-KDIPT2-3.4011 596.2018.4.RR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe pracowników działu badawczo-rozwojowego zajmującego się działalnością w zakresie doboru kolorów i badania właściwości fizykochemicznych zatrudnionych na umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego działu - w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.

Wskazany przepis za koszty kwalifikowane uznaje:

a)

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. przychody ze stosunku pracy, służbowego, pracy nakładczej oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

b)

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 u.p.d.o.f. pkt 8 lit. a u.p.d.o.f. oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Powyższe oznacza, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace B+R, tj. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy, jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Pracownicy Działu B+R realizują prace stanowiące, w ocenie Wnioskodawcy, prace badawczo-rozwojowe. Jeśli pracownicy ci będą realizowali również inne zadania, Wnioskodawca zamierza zaliczać do kosztów kwalifikowanych czas w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza m.in. interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.652.2019.2.RR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p., w zakresie w jakim nie zostaną mu zwrócone.

Zgodnie z podręcznikiem Frascati "Proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej" (obowiązującym w krajach OECD do celów statystycznych), zawierającym procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, w statystyce badawczo-rozwojowej przyjęło się, że dane odnoszące się do nakładów finansowych związanych z pracownikami B+R powinny obejmować "pełen koszt działalności badawczo-rozwojowej", którego poniesienie jest "niezbędne do prawidłowej realizacji działalności B+R".

Podręcznik wskazuje, że do prac B+R należy zaliczać również:

1)

wykonywanie prac naukowo-technicznych na potrzeby projektów (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów itd.);

2)

planowanie i kierowanie projektami B+R, szczególnie w ich aspekcie naukowo-technicznym;

3)

przygotowywanie raportów cząstkowych i końcowych dla projektów badawczo-rozwojowych, szczególnie w odniesieniu do aspektów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi;

4)

obsługa administracyjna/koordynacja/kierowanie projektami badawczo-rozwojowymi.

Mając powyższe na uwadze, do pracowników zajmujących się działalnością B+R należy zaliczyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio przy działalności B+R. W szczególności do osób takich należy zaliczyć również osoby, które zajmują się choćby w części, czynnościami takimi jak czynności administracyjne bezpośrednio i nierozłącznie związane z pracami B+R, kierowanie działalnością B+R w aspekcie technicznym, raportowanie i konsultowanie w zakresie wykonywanej działalności B+R, czy też rekrutacja pracowników do działalności B+R.

Zatem również czynności o charakterze nadzorczym czy kierowniczym, jeżeli są związane bezpośrednio z działalnością B+R, należy zaliczyć do działań stanowiących prace badawczo-rozwojowe.

Czynności nadzorcze i kierownicze w ramach opisanych działań B+R są koniecznym elementem tychże działań. Skoro działalność pracowników nadzorowanych i kierowanych jest twórcza, to tym bardziej należy tę cechę przypisać działaniom osób, pod których nadzorem przeprowadzane są prace badawczo-rozwojowe.

Czynności mające konstytuować działalność B+R oraz wskazane zadania osób nadzorujących spełniają także kryterium celowości, to jest podejmowane są celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.159.2018.1.IZ wskazano, że wynagrodzenia osób pełniących w Spółce funkcje kierownicze w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze związane są bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową mogą stanowić koszt kwalifikowany.

Powyższa teza znajduje także pośrednie potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, w których organy podatkowe nie wyłączają z grupy kosztów kwalifikowanych kadry managerskiej i dyrektorskiej m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2017 r. nr 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także w Wyroku Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/GI 1588/19, zgodnie z wykorzystanie swojej wiedzy technicznej i doświadczenia w procesie B+R bez wątpienia wyczerpuje ustawowe kryterium "wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań". Sąd zgodził się z wnioskodawcą, że wynagrodzenia takich osób wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne mogą być uwzględniane w uldze B+R. Sąd wskazał, że jeśli ustawodawca nie rozróżnia pracowników, którzy "własnoręcznie" realizują działalność B+R (np. własnoręcznie przeprowadzają symulacje komputerowe, czy własnoręcznie testują prototyp) od pracowników, którzy kontrolują czy nadzorują te czynności oraz doradzają w tymże procesie - to interpretatorowi także tego czynić nie wolno.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 18d ust. 3 u.p.d.o.p., w zakresie w jakim nie zostaną mu zwrócone.

Środki trwałe w opisie stanu faktycznego środki trwałe zostały ujawniane w ewidencji jako środki trwałe, a od ich wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne według stawek określonych w u.p.d.o.p.

Zakupione przez Spółkę środki trwałe wprawdzie zostały zakupione w poprzednich latach (w okresie nieobjętym wnioskiem), jednakże obecnie są wykorzystywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej. W związku z tym odpisy amortyzacyjne, które pozostały do końca użyteczności ekonomicznej urządzeń powinny zostać zaklasyfikowane jako koszty kwalifikowane.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje indywidualne, m.in.:

- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 listopada 2016 r., Nr 2461–IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG, w której Dyrektor w pełni przyjął argumentację Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów od licencji nabytych przed rokiem objętym wnioskiem: "Wnioskodawca w celu realizacji prac inżynieryjnych korzysta z licencji na specjalistyczne programy komputerowe nabyte zarówno przed 2016 r. jak i nabywane na bieżąco. Z powołanego wyżej art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. wynika, że dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane. Dla skorzystania z odpisu kosztów kwalifikowanych znaczenie ma data dokonania odpisu amortyzacyjnego (przy założeniu, że odpis jest dokonywany zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów art. 16a-16 m u.p.d.o.p.). Zatem do kalkulacji podstawy ulgi opisanej w art. 18d u.p.d.o.p. można włączyć odpisy amortyzacyjne od licencji na specjalistyczne programy komputerowe służące wykonywaniu prac inżynieryjnych. "

- Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 marca 2018 r., nr 0111–KDIB1-3.4010.20.2018.2.MBD, w której zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte w okresie nieobjętym wnioskiem. Wnioskodawca w swojej argumentacji powołał się na interpretację 2461-IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG: "Należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy art. 18d ustawy o CIT, nie odnoszą się do momentu nabycia lub wytworzenia przez podatnika aktywów podlegających amortyzacji, odpisy od których mają stanowić koszt kwalifikowany. Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do bazy kosztów kwalifikowanych jest wykorzystywanie przedmiotu amortyzacji w działalności badawczo-rozwojowej oraz zaliczenie odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowym w którym mają być one zaliczone do bazy kosztów kwalifikowanych"

Ponieważ środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne postanowiono mogą być wykorzystywane jedynie częściowo w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, zostaną one odliczone przez Wnioskodawcę w ramach kosztów kwalifikowanych wyłącznie w tej części, w jakiej będą wykorzystywane na potrzeby prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że na podstawie art. 18d ust. 3 UPDOD, będzie mieć prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywanych w danym roku podatkowym i zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od urządzeń i oprogramowania, stanowiących środki trwałe, bądź wartości niematerialne i prawne.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje organów podatkowych - np.:

- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2017 r., Nr 0111–KDIB1-3.4010.11.2017.2.IZ, w której czytamy: "Natomiast, odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (w tym maszyn, urządzeń oraz sprzętu biurowego), wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej należy zauważyć, że z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że do procesu rozwojowego nowego produktu leczniczego wykorzystywane są urządzenia, maszyny oraz inne środki trwałe Wnioskodawcy zakupione w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tego produktu, podlegające amortyzacji. Skoro, jak wskazuje Wnioskodawca, środki trwałe, wskazane we wniosku przez Wnioskodawcę, są związane i wykorzystywane w prowadzonych przez Wnioskodawcę pracach badawczo-rozwojowych, to również, w ocenie tut. Organu, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.",

- interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r., Nr 1462–IPPB5.4510.82.2017.1.MR, w której czytamy: "Tym samym wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych uwzględniające oprócz kosztów wdrożenia wydatki na ich nabycie, należy zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości, stosownie do treści art. 18d ust. 3 ustawy, a następnie dla ustalenia wysokości odliczenia na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy należy wyłączyć tą ich część, która nie odpowiada wkładowi własnemu związanemu zarówno z ich wdrożeniem, jak i nabyciem, bowiem obie kategorie tych wydatków wpływają na ich wartość początkową."

- Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 lutego 2020 r., sygn. 0111–KDIB1-3.4010.623.2019.1.BM, zgodnie z którą: "istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych. (...) powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej."

Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą mogły zostać również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000.00 zł i do których stosuje się możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji. Należy bowiem wskazać, że przepisy u.p.d.o.p. nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych wydatków tego rodzaju. Z tego względu, stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności B+R, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.

Tożsamy pogląd wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2019 r. 0112-KDIL3-3.4011.113.2019.2.AA, który uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów, m.in. kosztów sprzętu komputerowego oraz elektronicznego o wartości poniżej 10.000 zł.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.575.2018.1.AN, a także w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 lutego 2020 r., sygn.0114-KDIP2-1.4010.525.2019.2.JS, zgodnie z którą koszty kwalifikowane, nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone w żadnej formie, mogą zostać odpisane od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., w myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 8.

Koszty zakupu surowców i materiałów wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej wskazanej w pkt II stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., jeśli nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i są przeznaczone na działalność B+R.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, iż ww. przepis posługuje się pojęciami "materiały" oraz "surowce", które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiąc przy tym, iż w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w ocenie Wnioskodawcy, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl).

W zakresie definicji surowca wypowiedziała się również Rada Języka Polskiego. W ocenie Rady "nie ma podstaw, by kategorycznie wymagać od sposobu rozumienia hasła surowiec tego, aby był to wyłącznie materiał naturalny (...) Współczesna definicja leksykograficzna hasła surowiec używanego we współczesnej polszczyźnie powinna mieć postać następującą: Substancja w pierwotnym stanie, zwykle pochodzenia naturalnego, stanowiąca materiał wyjściowy służący do wytwarzania jakichś rzeczy lub energii".

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", w ocenie Wnioskodawcy odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 351, dalej: "UR"). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 UR materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się iż materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek–Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy surowcami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą wszelkiego rodzaju produkty niezbędne w procesie tworzenia nowych lub modyfikowania istniejących produktów SPÓŁKI, takie jak np. metale kolorowe, stopy żelaza, odlewy żeliwne, tworzywa sztuczne, surowce do śrutowania powierzchni stalowych (szkło, żeliwa i stal).

Ustawodawca nie objaśnia również, co należy rozumieć przez bezpośredni związek nabywanych materiałów i surowców z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, pozostawiając tym samym swobodę podatnikom w zakresie możliwości udowodnienia takiego związku. Zasadne wydaje się przyjęcie, że materiały i surowce nabyte i wykorzystane na potrzeby prowadzonej działalności innowacyjnej są bezpośrednio z tą działalnością związane.

W stanie faktycznym opisanym przez Wnioskodawcę, nabywane surowce są wykorzystywane do wytworzenia nowych produktów bądź ulepszenia istniejących. Wytwarzane produkty mają charakter nowatorski i unikatowy, o odpowiedniej jakości i funkcjonalności.

Natomiast z uwagi na fakt, że surowce i materiały ulegają zużyciu (nabyte surowce i materiał) nie mogą być wykorzystane wielokrotnie), istnieje pewność, że poniesione koszty nabycia stanowią w całości koszty działalności badawczo-rozwojową.

Na temat zaliczenia do kosztów kwalifikowanych surowców i materiałów wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2020 r., o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.652.2019.2.RR, który w pełni przyjął argumentację Wnioskodawcy opartą na powyższych założeniach.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały oraz surowce, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych również wynikają z literalnego brzmienia przepisów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS: "Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być również wydatki poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R. Powyższe dotyczy również wymienionych we wniosku narzędzi, o ile wykorzystywane są one wyłącznie do zadań w ramach realizacji prac B+R. W przeciwnym wypadku, narzędzia będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej będą one służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej".

Stanowisko to zostało potwierdzone w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn.0111-KDIB1-3.4010.627.2019.1.JKU, zgodnie z którą Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 9.

Koszty energii elektrycznej zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., jeśli nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i są przeznaczone na działalność B+R.

Zdaniem Wnioskodawcy koszty energii zużywanej przez maszyny używane w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym należy traktować jako materiały, gdyż służy ona do realizacji całego cyklu operacyjnego jakim jest działalność badawczo-rozwojowa.

W doktrynie, gdzie podkreśla się iż materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016). Zatem jako składniki majątku wskazuje się m.in. paliwa, które właśnie służą do wytwarzania energii. Tym samym zasadnym jest klasyfikowanie energii elektrycznej na potrzeby ulgi B+R jako materiału czyli składnika majątku Spółki, który inicjuje proces badawczo-rozwojowy. Bez energii elektrycznej, która jest zużywana przez maszyny wykorzystywane w ramach prac badawczo-rozwojowych przeprowadzenie tych prac byłoby niemożliwe.

Wnioskodawca zauważa, że możliwość skorzystania z ulgi B+R w odniesieniu do kosztów energii elektrycznej została wielokrotnie potwierdzona przez organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych, przykładowo, w interpretacji indywidualnej z:

1.

10 lipca 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.186.2019.2.APO), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko spółki o możliwości odliczenia kosztów materiałów wykorzystywanych do opracowania prototypów, w tym wody i energii elektrycznej;

2.

11 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.231.2018.1.MO), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko spółki o możliwości odliczenia materiałów, półproduktów i energii elektrycznej wykorzystywanych do produkcji próbnej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 10

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia przez Spółkę niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć je do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p.

Tak jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, proces projektowania i produkcji nowych (ulepszania istniejących) produktów (części/oprzyrządowanie/narzędzia specjalne) polega m.in. na analizie właściwości produktu i dążeniu do uzyskania założonych parametrów technologicznych np. parametrów wytrzymałościowych, parametrów jakościowych zgodnych z wymaganiami postawionymi danym częściom, dokładności wykonania poprzez odpowiednie pasowania technologiczne, chropowatości powierzchni oraz stanu ulepszeń cieplnym zastosowanym w produktach itp. Specjaliści przeprowadzają szereg prób testowych, każdy produkt jest również dokładnie badany, m.in. pod kątem jakości. W przypadku gdy będzie konieczne nabycie specjalistycznego sprzętu na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca powinien mieć możliwość zaliczenia kosztów ich zakupu do kosztów kwalifikowanych z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej. Takie specjalistyczne sprzęty nie są ujawniane jako środki trwałe, niemniej jednak są istotną częścią wyposażenia wykorzystywanego w ramach pracy badawczo-rozwojowej.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2- 1.4010.446.2019.4.MR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 11

Zdaniem Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe nie jest w stanie wykonać wszystkich prac badawczo-rozwojowych we własnym zakresie. Spółka posiada zaplecze w zakresie sprzętu do prac badawczo-rozwojowych, jednakże nie jest w stanie zgromadzić wszelkiego niezbędnego sprzętu oraz wykwalifikowanej kadry, aby przeprowadzić wszystkie potrzebne badania czy testy niezbędne do osiągnięcia efektów prac badawczo-rozwojowych. Z tego względu Spółka może zlecać realizację części prac badawczo-rozwojowych na zewnątrz.

W przypadku gdy podmioty zewnętrzne są podmiotami, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, to nabycie od ich opinii, ekspertyz oraz wyników prowadzonych przez niego badań naukowych powinny stanowić koszt kwalifikowalny, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., który może zostać odliczony przez Wnioskodawcę.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. 0111–KDIB1–3.4010.188.2020.1.PC.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 12

Zdaniem Wnioskodawcy może on uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, a nieobjętych dofinansowaniem ze środków unijnych, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe nie jest w stanie wykonać wszystkich prac badawczo-rozwojowych we własnym zakresie. Spółka posiada zaplecze w zakresie sprzętu do prac badawczo-rozwojowych, jednakże nie jest w stanie zgromadzić wszelkiego niezbędnego sprzętu, aby przeprowadzić wszystkie potrzebne badania czy testy niezbędne do osiągnięcia efektów prac badawczo-rozwojowych. Z tego względu Spółka może odpłatnie korzystać z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Należy wskazać, że termin "aparatura naukowo-badawcza" nie posiada definicji ustawowej w u.p.d.o.p., w związku z tym, należy rozumieć go w znaczeniu językowym, tj. jako aparaturę służącą zdefiniowanej w u.p.d.o.p. działalności badawczo-rozwojowej.

Pracownicy Spółki mogą być delegowani do podmiotów dysponujących odpowiednią aparaturą naukowo-badawczą i wykonywać na tych urządzeniach badania lub testy oraz zbierać i weryfikować wyniki tych badań lub testów. Następnie mogą wracać do siedziby Spółki i przedstawiać wyniki badań lub testów Kierownikowi Działu B+R, który podejmuje decyzję o kontynuacji projektu albo jego zakończeniu ze względu na niezadowalające wyniki badań lub testów.

Powyższe wydatki nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Nie ulega wątpliwości, że odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym wchodzą w zakres działalności badawczo-rozwojowej, jest to bowiem niezbędny element realizacji prac badawczo-rozwojowych i wpływa bezpośrednio na możliwość realizacji prototypów B+R, ich testowanie, walidację czy też testowanie poszczególnych elementów prototypów B+R w trakcie ich tworzenia.

Ponadto, ze względu na fakt, iż niektóre prace badawczo-rozwojowe wymagają wykorzystania specjalistycznej aparatury nie posiadanej przez Spółkę, to stanowi to w ocenie Wnioskodawcy odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Powyższe wydatki nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

W rezultacie, koszt odpłatnego korzystania z aparatury naukowo - badawczej (o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych) posiadanej przez zewnętrzne podmioty niepowiązane, powinien zostać uznany za koszt odpłatnego korzystania z takiej aparatury, będący kosztem kwalifikowanym ulgi B+R.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 czerwca 2020 r., sygn. 0114–KDIP2–1.4010.88.2020.2.MR.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 13

Zdaniem Wnioskodawcy może on uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, jeżeli nabycie usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe nie jest w stanie wykonać wszystkich prac badawczo-rozwojowych we własnym zakresie. Spółka posiada zaplecze w zakresie sprzętu do prac badawczo-rozwojowych, jednakże nie jest w stanie zgromadzić wszelkiego niezbędnego sprzętu, aby przeprowadzić wszystkie potrzebne badania czy testy niezbędne do osiągnięcia efektów prac badawczo-rozwojowych. Z tego względu Spółka może nabywać usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Należy wskazać, że termin "aparatura naukowo-badawcza" nie posiada definicji ustawowej w u.p.d.o.p., w związku z tym, należy rozumieć go w znaczeniu językowym, tj. jako aparaturę służącą zdefiniowanej w u.p.d.o.p. działalności badawczo-rozwojowej.

Nie ulega wątpliwości, że nabywane od podmiotów zewnętrznych usługi wchodzą w zakres działalności badawczo-rozwojowej, jest to bowiem istotny element realizacji prac rozwojowych i wpływa bezpośrednio na możliwość realizacji prototypów B+R, ich testowanie, walidację czy też testowanie poszczególnych elementów prototypów B+R w trakcie ich tworzenia.

Ponadto, ze względu na fakt, iż niektóre prace badawczo-rozwojowe wymagają wykorzystania specjalistycznej aparatury nie posiadanej przez Spółkę, to stanowi to w ocenie Wnioskodawcy nabycie usługi wykorzystania aparatury badawczo-naukowej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.

Powyższe wydatki nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

W rezultacie, koszt zleceń zewnętrznych wykonywanych przy użyciu aparatury naukowo - badawczej (o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych) przez zewnętrzne podmioty niepowiązane, powinien zostać uznany za koszt nabycia usługi wykorzystania takiej aparatury, będący kosztem kwalifikowanym ulgi B+R.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia:

- 2 czerwca 2020 r., sygn. 0114–KDIP2–1.4010.88.2020.2.MR,

- 24 stycznia 2020 r. sygn. 0111–KDIB1–3.4010.496.2019.2.JKU;

- 30 maja 2019 r., sygn. 0114–KDIP2–1.4010.118.2019.2.JS.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl