0111-KDIB1-3.4010.18.2020.2.JKU - Koszty wynagrodzeń jako koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.18.2020.2.JKU Koszty wynagrodzeń jako koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 stycznia 2020 r., który wpłynął do Organu w tym samym dniu, uzupełnionym 26 lutego 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:

* czy opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana przez Dywizje B+R w roku 2017 stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r., co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT poprzez dokonanie korekty deklaracji CIT-8 za 2017 r. - jest prawidłowe;

* czy przedstawione w opisie stanu faktycznego koszty pracownicze obejmujące wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy oraz składki z tytułu tych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, poniesione w odniesieniu do poszczególnych pracowników Dywizji B+R, w części w jakiej ich czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu zgodnie z zastosowanym Kluczem Alokacji I stanowiły w 2017 r. koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2020 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 lutego 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.18.2020.1.JKU, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 26 lutego 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca nie korzystał i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 865 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT").

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

A. Ogólna charakterystyka działalności Spółki, specyfika branży oraz cel działalności kwalifikowanej jako badawczo-rozwojowa.

Spółka istnieje od... r. i należy do międzynarodowej grupy mającej swoje siedziby w wielu krajach. Wnioskodawca realizuje projekty (...). Specjalizuje się w pracach z zakresu:

* Pre-engineeringu (planowanie przebiegu procesu; wybór narzędzi; wytyczne dla konstrukcji),

* Symulacji (kontrola wykonalności procesu za pomocą zdefiniowanych robotów, sprawdzanie bezkolizyjności konstrukcji, definiowanie przebiegu procesu i dopuszczenie konstrukcji do produkcji, definiowanie geometrii narzędzi),

* Offline Programmingu (programowanie i osygnałowanie robotów, kontrola czasu cyklu),

* Virtual Commissioningu (uruchomienie linii produkcyjnej w środowisku wirtualnym, kontrola komunikacji PLC z robotami i stacjami, kontrola i aktualizacja dokumentacji),

* Measurement (pomiar baz i narzędzi, skanowanie 3D linii),

* Online commissioning (wgrywanie programów offlineowych na roboty i sterowniki oraz uruchomienie procesu) oraz

* Process parameters, quality (optymalizacja przebiegu procesu, optymalizacja parametrów procesu, uruchomienie linii w trybie automatycznym (SOP).

Spółka prowadzi m.in. działalność w zakresie projektowania zrobotyzowanych systemów produkcji. Realizowane przez Spółkę zlecenia polegają na projektowaniu, programowaniu oraz uruchamianiu nowoczesnych oraz niezawodnych zrobotyzowanych systemów produkcyjnych na rzecz klientów przede wszystkim z branży automotive. Realizowane projekty nakierowane są na automatyzację i optymalizację procesów produkcyjnych w fabrykach samochodów.

Systemy produkcyjne składają się z poszczególnych stacji, nad których zaprojektowaniem, zaprogramowaniem, weryfikacją, optymalizacją i uruchomieniem - pracują pracownicy Spółki. Spółka nie wykonuje samej linii lub robotów lecz projektuje proces produkcji z wykorzystaniem robotów, w tym ich funkcjonalności oraz automatyzuje ich prace. Koszt wytworzenia linii jest znaczny, dlatego w czasie projektowania systemu produkcyjnego Spółka wykorzystuje oprogramowanie służące do symulacji pracy linii i poszczególnych robotów, tak aby po jej wytworzeniu była ona niezawodna oraz spełniała normy graniczne. Spółka realizuje zamówienia w podziale na odrębne projekty. W ramach każdego projektu, w oparciu o oryginalne rozwiązania i pomysły pracowników Spółki powstaje autorski system produkcji, który po jego uzbrojeniu w indywidualną warstwę programistyczną i pozytywną weryfikację w procesie symulacji, jest dostarczany klientowi i uruchamiany. Każdy system stanowi nowy, dotychczas nieoferowany przez Spółkę lub innych dostawców produkt. Spółka, co do zasady, otrzymuje od zleceniodawcy obraz całości lub części hali produkcyjnej/fabryki oraz informacje o normach granicznych i ogólnie pojętych czynnościach, które mają być wykonywane na poszczególnych stacjach składających się na całą linię produkcyjną, tj. oczekiwane funkcjonalności (dostarczony jest także prototyp części, która docelowo ma być wytwarzana na linii produkcyjnej). Zleceniodawca przekazuje również swoje oczekiwania, co do producentów robotów, siłowników lub innych komponentów, których praca ma być zaprojektowana i zaprogramowana przez Spółkę. Informacje dostarczane przez klienta to wiadomości bazowe lub oczekiwania. Spółka nie otrzymuje zewnętrznych wytycznych dotyczących sposobu opracowania nowej linii produkcyjnej (dostępne są jedynie warunki graniczne funkcjonowania linii). Zaprojektowanie poszczególnych zrobotyzowanych procesów pracy linii, ich działania i wzajemnych powiązań oraz przetestowanie - jest w całości zadaniem pracowników Spółki.

Z uwagi na wysoki stopień skomplikowania i wielość zagadnień technologicznych wymagających rozwiązania w ramach realizowanych projektów jak również z uwagi na długotrwały czas realizacji projektów Spółka wprowadziła wewnętrzny system ewidencjonowania prac nad projektami.

Zgodnie z powyższym systemem, projektom przydzielane są tzw. kody porządkowe. W pierwszej kolejności zlecenie otrzymuje tzw. bazowe zlecenie oznaczone symbolem "BA". Istnieje także możliwość, że w trakcie realizacji projektu okaże się konieczne rozszerzenie jego zakresu i wówczas do bazowego zlecenia dodawane jest oznaczenie "EX". Ponadto, może się okazać, że w ramach bazowego zlecenia konieczne jest poniesienie dodatkowych nieprzewidzianych wcześniej kosztów i w takiej sytuacji do bazowego zlecenia dodawane jest oznaczenie "MK". W dalszej kolejności bazowe zlecenia podzielone są na podzlecenia, które odzwierciedlają poszczególne etapy realizacji projektu. Ostatnim elementem wewnętrznego systemu ewidencjonowania projektów jest podział podzleceń na kody podprojektu tzw. "NZL", wskazujące konkretne czynności realizowane w ramach określonego etapu projektu (podzlecenia). W ten sposób możliwe jest zachowanie przejrzystej struktury prowadzonych projektów oraz sprawowanie bieżącej kontroli ponoszonych kosztów i zaangażowania pracowników realizujących konkretne etapy projektów.

Ponadto, niezależnie od opisanych wyżej projektów, Spółka realizuje wewnętrzne projekty mające na celu usprawnienie i ulepszenie stosowanych w Spółce systemów informatycznych i procesów technologicznych. Tego typu prace realizowane są przez zespoły wysoko wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych informatyków, których głównym celem jest tworzenie i ulepszenia oprogramowania i aplikacji, w celu optymalizacji pracy pozostałych działów Wnioskodawcy m.in. w zakresie redukcji czasochłonności wykonywanych prac.

B. Organizacja działalności kwalifikowanej jako badawczo-rozwojowa.

Projekty realizowane są przez pracowników Spółki posiadających najwyższe kwalifikacje w tym konstruktorów, inżynierów robotyki, inżynierów PLC, symulantów, automatyków i inżynierów programowania online. Pracownicy Spółki podzieleni są na działy liczące maksymalnie 13 pracowników zwane dywizjami. Na czele dywizji stoją kierownicy tzw. "divison leaderzy", do obowiązków których, obok zarządzania projektami i pracownikami należą również prace merytoryczne dotyczące fazy koncepcyjnej projektu oraz bieżącej pracy nad projektem. Do zadań division leadera należą m.in. weryfikacja prac, doradztwo merytoryczne, nanoszenie korekt, formułowanie wniosków z realizowanych prac i projektów. W realizację projektów mogą być zaangażowani także tzw. "operation leaderzy" czyli osoby zajmujące stanowiska kierownicze, odpowiedzialne za pracę kilku dywizji. Podobnie jak w przypadku division leaderów, osoby te poza obowiązkami o charakterze typowo zarządczym, realizują także zadania merytoryczne (m.in. doradztwo merytoryczne i weryfikacja rezultatów prac), wspierając swoją specjalistyczną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, dywizje realizujące poszczególne projekty.

W ramach Spółki funkcjonuje ok. 70 dywizji. Spółka grupuje dywizje w zależności od ich specjalizacji i zadań, które realizują. Wnioskodawca powiązał zasady organizacji pracowników z organizacją finansową, w ten sposób, że dywizje stanowią dla Spółki wyodrębnione jednostki budżetowe. Zasadnicza ewidencja księgowo-finansowa prowadzona jest zatem odrębnie w stosunku do każdej z dywizji.

Jednocześnie, pracownicy Spółki ewidencjonują swój czas pracy w systemie finansowo-księgowym w postaci tzw. kodów produktów np.:

* "Simulation Robotics" (ten kod oznacza czynności planowania i walidacji procesu produkcyjnego),

* "Scanning" (ten kod oznacza czynności związane ze skanem 3D obszaru hali wraz z urządzeniami),

* "Mechanical design" (ten kod oznacza czynności związane z zaprojektowaniem detali, ergonomią, planami pneumatycznymi, których rezultatem są modele 3D oraz rysunki wykonawcze 2D narzędzi, chwytaków, które trzeba wyprodukować),

* "Paths robotics" (ten kod oznacza czynności projektowania i planowania trajektorii ruchu i wzajemnej współpracy robotów, występuje po zakończonej symulacji i polega na konkretnym zaprogramowaniu robotów),

* "VIBN Robotics/PLC" (ten kod oznacza budowę środowiska wirtualnego symulującego pracę urządzeń oraz ich wzajemnej komunikacji, celem przetestowania procesu),

* "Offline programs PLC" (ten kod oznacza przygotowanie programu sterownika nadrzędnego służącego sterowaniu i zarządzaniu linią),

* "Commisioning robots/PLC" (ten kod oznacza uruchomienie programów robotów i sterowników PLC w miejscu docelowym) oraz inne,

* "Consulting" (ten kod oznacza wewnętrzne prace nad rozwojem i tworzeniem oprogramowania oraz aplikacji usprawniających wewnętrzne procesy).

Ewidencja czasu pracy jest jednocześnie powiązana ściśle z wewnętrznym podziałem prac projektowych na zlecenia bazowe, podzlecenia i kody podprojektów (NZL) w ten sposób, że czas pracy pracowników w postaci kodów produktów przypisywany jest do poszczególnych kodów podprojektów (NZL). Dla przykładu, pracownik określonej dywizji realizujący określony fragment prac projektowych do adekwatnego kodu podprojektu NZL) przypisuje kod produktu odzwierciedlający rodzaj czynności/pracy wykonanej przez pracownika w ramach projektu. W ten sposób możliwe jest precyzyjne ustalenie jakiego rodzaju czynności i przez jaki czas dany pracownik wykonuje.

Istotna część działalności jaka jest realizowana przez Wnioskodawcę, w ramach prac nad projektami, jest nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego lub wtórnego charakteru. Realizując projekty pracownicy nabywają, łączą, kształtują i wykorzystują dostępną im aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług. W przypadku tworzenia projektów nie występują ściśle określone ścieżki postępowania i odtwórcze metody działania, cele jakie są zakładane do osiągnięcia przez klientów wymagają unikatowego podejścia, twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac projektowych. Powyższe cechy nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez twórczego podejścia zespołów uczestniczących w realizacji projektów. Podobnie algorytmy rozwiązań proponowane klientom w ramach projektów nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Klienci otrzymują nowoczesne i innowacyjne projekty, których nie da się nabyć na otwartym rynku. Tego rodzaju prace realizowane w ramach projektów, wpisują się w zakres działalności B+R, którą Spółka realizuje przez wydzielone grupy dywizji. Rolą wybranych dywizji (z uwagi na ich kompetencje oraz wysoką specjalizację) jest prowadzenie prac rozwojowych w obszarze: symulacja, design, programowanie, planning - w toku realizowanych projektów.

Do prowadzenia działalności B+R Wnioskodawca delegował następujące grupy dywizji (Dywizje B+R):

1. Grupę dywizji ED-S Engineering Division Simulation - jest to grupa dywizji, które prowadzą prace rozwojowe w zakresie projektowania procesów produkcyjnych oraz opracowaniem konceptów narzędzi i stacji roboczych. Pracownicy tych dywizji są inżynierami robotyki. Projektują oni autorski proces produkcyjny w warstwie symulacyjnej. Dywizja intensywnie współpracuje z pozostałymi dywizjami delegowanymi do prowadzenia działalności B+R (wymienionymi poniżej).

2. Grupę dywizji ED-D Engineering Division Design - jest to grupa dywizji, które prowadzą prace rozwojowe w zakresie elementów wyposażenia linii i narzędzi (m.in. w oparciu o koncepcje dywizji symulacyjnych, projektują chwytaki, podajniki, przenośniki) tworząc finalnie ich modele 3D oraz wykonawcze rysunki techniczne 2D, opracowują rozwiązania technologiczne. Pracownicy tych dywizji są konstruktorami, posiadającymi wiedzę z zakresu automatyki, robotyki i informatyki.

3. Grupę dywizji CED - Commissioning Engineering Division - jest to grupa dywizji, które prowadzą prace rozwojowe w zakresie projektowania trajektorii ruchów robotów oraz ich programowania lub programowania sterowników PLC. Pracownicy tych dywizji są automatykami lub robotykami.

4. Dywizja ED-L - Engineering Division Layout (do końca maja 2019 r.)/ED-P - Engineering Division Planning (od czerwca 2019 r.) - dywizje, które prowadzą prace rozwojowe w zakresie stworzenia koncepcji zasilenia procesu produkcyjnego, zaprojektowania tras kablowych oraz planowania szaf sterujących współpracując w tym celu z pozostałymi ww. dywizjami. W zakresie odpowiedzialności przedmiotowych dywizji jest także planowanie pracy człowieka w obrębie linii i projektowanie koncepcji bezpieczeństwa pracy linii. Prowadzenie prac rozwojowych przez pozostałe dywizje wymaga współpracy z tymi dywizjami, które wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności aby zaproponować spójny z pozostałymi dywizjami B+R innowacyjny i niepowtarzalny proces produkcyjny.

5. Dywizje IT Development, IT Programmierung oraz Technology Development - grupa dywizji odpowiedzialna za prowadzenie wewnętrznych prac badawczo-rozwojowych, koncentrująca się na tworzeniu i ulepszaniu oprogramowania, aplikacji oraz procesów. Pracownicy tych dywizji są wysoko wykwalfikowanymi informatykami. W zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez pozostałe dywizje na stworzenie bądź ulepszenie oprogramowania, aplikacji lub procesu technologicznego prace realizowane są przez jedną z wymienionych wyżej dywizji bądź wspólnie.

6. Dywizje OP - w odróżnieniu od pozostałych dywizji, przedmiotowe dywizje nie stanowią zespołów pracowników realizujących określone zadania, lecz stanowią w istocie jednoosobowe komórki kierownicze, tj. operation leaderów, którzy z uwagi na swoje wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie mają zwierzchnictwo i pełnią min. nadzór merytoryczny nad pracami kilku innych spośród wymienionych wyżej Dywizji B+R.

Prowadzona przez Dywizje B+R działalność badawczo-rozwojowa dotyczy projektów w ramach których pracownicy Spółki realizują m.in. takie prace jak:

* Tworzenie oraz rozwijanie prototypów systemów produkcji,

* Tworzenie oraz rozwijanie systemów sterowania, robotyki,

* Tworzenie oraz rozwijanie nowego oprogramowania PLC,

* Tworzenie oraz rozwijanie środowiska testowego, symulacji, testów, narzędzi walidacyjnych, testów automatycznych,

* Rozwijanie algorytmów,

* Rozwijanie narzędzi IT,

* Integrowanie nowych rozwiązań z istniejącymi systemami,

* Projektowanie kompleksowych rozwiązań z zakresu automatyzacji, inżynierii mechanicznej i elektrycznej wspomagane grafiką 3D,

* Tworzenie i rozwijanie oprogramowania oraz aplikacji na użytek wewnętrzny.

Celem ww. prac jest zarówno opracowywanie zupełnie nowych procesów, nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących procesach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach.

C. Standardowy proces badawczo-rozwojowy w Spółce.

Projektowanie zautomatyzowanych i zoptymalizowanych procesów produkcyjnych.

Konkretyzując działalność badawczo-rozwojową prowadzoną przez Dywizje B+R należy wyjaśnić, że prace rozwojowe zaczynają się od prac koncepcyjnych, w tym wstępnego studium wykonalności. Pracownicy na stanowiskach analitycznych przedstawiają zagadnienie odpowiedniemu zespołowi i proponują metody rozwiązań. Po przedstawieniu problemu zespół projektowy przystępuje do rozwiązywania go oraz proponuje wstępne ścieżki osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Prace rozwojowe, co do zasady, jako pierwsza podejmuje grupa dywizji ED-S Engineering Division Simulation rozpoczynająca prace nad prototypem systemu. Dywizja pod merytorycznym i organizacyjnym kierownictwem division leaderów, tworzy bazę projektową w warstwie symulacyjnej, poprzez stworzenie:

* modeli 3D hali lub jej wygenerowanie w oparciu o dane przekazane przez klienta,

* wstępnego modelu rozłożenia poszczególnych elementów linii oraz przedmiotu produkcji.

Dalsze prace rozwojowe kontynuowane są przez dywizje ED-S Engineering Division Simulation i przeplatają się z pracami rozwojowymi pozostałych Dywizji B+R. W warstwie symulacji dywizje B+R tworzą innowacyjny proces produkcji poprzez budowanie poszczególnych stacji linii produkcyjnej i poddając je bieżącej weryfikacji, aż do osiągnięcia optymalnego efektu.

Prace prowadzone są przede wszystkim przez inżynierów robotyki offline. Inżynierowie samodzielnie projektują sam proces jak również wprowadzają do niego zmiany (w trakcie projektowania) oraz rozwiązują na bieżąco problemy w jego działaniu w oparciu o własne, autorskie pomysły. Za każdym razem, w momencie rozpoczęcia prac projektowych ich wynik (obraz procesu) jest nieznany. Znane są jedynie założenia np.: powierzchniowe i czasowe do osiągnięcia których Wnioskodawca dąży. To, w jaki sposób założenia zostaną osiągnięte pozostaje w gestii Spółki i jej pracowników. Każdy tego rodzaju proces wymaga twórczego i nieszablonowego myślenia. Każdy proces produkcyjny jest innowacyjny i niepowtarzalny. Wszystkie procesy, które mają zachodzić na poszczególnych stacjach linii - są projektowane przez pracowników Spółki. Koncepcja na tym etapie ma charakter autorski, konstruktor nie korzysta z gotowych szablonów, nie kopiuje dostępnych rozwiązań (jako całości). W szczególności nie wiadomo jak dokładnie będą wyglądały procesy, konstrukcja narzędzi oraz warstwa programistyczna linii produkcyjnej.

Obok obszaru symulacyjnego działalność badawczo-rozwojowa odbywa się również w obszarze projektowym. Mianowicie, druga z wymienionych wyżej grup dywizji, czyli ED-D Engineering Division Design wspólnie z pozostałymi wymienionymi wcześniej dywizjami B+R prowadzi prace projektowe naprowadzone na stworzenie innowacyjnych, indywidualnych elementów wyposażenia linii (chwytaków, podajników, przenośników, itp.). Wskazać bowiem trzeba, że roboty tworzące linie są uzbrajane przez Spółkę w indywidualne funkcjonalności, które mają pozwolić na osiągnięcie zakładanego efektu. Konstruktorzy opracowują więc własne rozwiązania z uwagi na brak rozwiązań modelowych (lub nawet podobnych do projektowanego). W toku prac rozwojowych prowadzonych przez dywizje ED-D Engineering Division Design pracownicy Spółki podejmują zadania polegające na zaprojektowaniu funkcjonalności i narzędzi optymalnych i niezawodnych, natomiast dywizja Engineering Division Layout/Planning po otrzymaniu symulacji 3D odpowiada za zaprojektowanie tras kablowych, podłączeń mediów, planowanie szaf sterujących. Skala produkcji klientów nie pozwala na jakąkolwiek awaryjność. Oznacza to, że zarówno proces jak i narzędzie oraz zasilanie muszą być niezawodne, odporne na zużycie, precyzyjne, dostosowane do przedmiotów z którymi współpracują oraz do pozostałych elementów linii. Podobnie jak w symulacji i projektowaniu procesu produkcyjnego, również w tym przypadku efekt pracy dywizji nie jest pewny. Pracownicy Spółki wykorzystują dostępną wiedzę, łączą doświadczenia i umiejętności z różnych dziedzin aby zaproponować rozwiązanie technologiczne spełniające oczekiwania klienta. Efektem pracy jest na bieżąco weryfikowany, we wspomnianej warstwie symulacyjnej. Projekt jest modyfikowany i korygowany, aż do osiągnięcia końcowego efektu. Możliwe jest, że prace projektowe zakończą się niepowodzeniem. Pracownicy Spółki wykorzystują stanowiska programistyczne wyposażone w oprogramowanie typu CAD. Wyniki prac projektowych zapisywane są w CAD na serwerach Spółki. Finalnym rezultatem prac projektowych jest także rysunek wykonawczy 2D. Modele 3D są co do zasady wykorzystywane dla procedowania fazy symulacyjnej. Po skończeniu projektowania 3D, designer przekazuje bowiem model do symulanta celem jego zaimportowania i walidacji. W toku symulacji zaprojektowane trajektorie ruchów i praca narzędzi poddawane są weryfikacji. Po przeprowadzeniu symulacji, zarówno sam proces produkcji jak i projekt prototypów narzędzi poddawany jest korektom. Wynik symulacji stacji, rzut 2D na layout, dokumentacja końcowa generowana jest ostatecznie w formacie PDF bądź PPT.

Trzecia grupa dywizji B+R, czyli CED - Commissioning Engineering Division prowadzi z kolei prace rozwojowe w obszarze projektowania trajektorii ruchów robotów, ich programowania, a także projektowania programowania sterownika nadrzędnego PLC. Budowanie sekwencji ruchów robotów wymaga ogromnego zaangażowania koncepcyjnego i ma dla procesu produkcyjnego kluczowe znaczenie. To w jaki sposób robot będzie się poruszał definiuje jego położenie oraz czas pracy. Jednocześnie programiści i automatycy wchodzący w skład tej grupy dywizji, analizując zaprojektowane procesy, trajektorie ruchów i planowaną do zastosowania konstrukcję mechaniczną, tworzą całkowicie nowe oprogramowanie (prototyp oprogramowania) do zarządzania funkcjonowaniem linii. Takie oprogramowanie jest tworzone w ramach każdego projektu odrębnie (dla każdej linii produkcyjnej indywidualnie), z uwzględnieniem charakterystyki konkretnej linii produkcyjnej i nie jest stosowane w jakiejkolwiek innej linii produkcyjnej niż ta, która ma być efektem realizacji danego projektu (oprogramowanie ma w praktyce charakter niepowtarzalny). W toku prac na etapie IT, programiści i automatycy, dzięki posiadanej i pozyskiwanej wiedzy z zakresu tworzenia oprogramowania, wprowadzają również wiele poprawek do prototypu oprogramowania w celu stworzenia ostatecznej wersji umożliwiającej poprawne funkcjonowanie linii. Na każdym etapie projektowania i tworzenia oprogramowania istnieje niepewność co do końcowego rezultatu prac w tym zakresie a także skali ewentualnych wymaganych zmian a w rezultacie - co do powodzenia całego projektu. W rezultacie stworzenia oprogramowania prototypowego, jego przetestowania i wprowadzenia niezbędnych poprawek, powstaje oryginalne, dedykowane oprogramowanie zdolne do zarządzania wyłącznie jedną, konkretną linią produkcyjną. Nie powstaje nigdy takie samo oprogramowanie, o identycznym kodzie źródłowym. Po zmontowaniu poszczególnych prototypowych stacji w prototyp całej linii produkcyjnej, monterzy wspólnie z konstruktorami przechodzą do etapu kalibracji - ustawiania parametrów prototypu linii produkcyjnej. Programista wgrywa niezbędne oprogramowanie, testuje każdą funkcjonalność wcześniej stworzonego oprogramowania. Czynności w zakresie ustawiania, kalibrowania parametrów opracowanego i wykonanego prototypu linii produkcyjnej polegają na rozwiązywaniu nietypowych problemów napotkanych w trakcie rozruchu prototypu linii produkcyjnej (np. problemy konstrukcyjne, związane z wykonywanymi procesami, czy dotyczące warstwy programistycznej). Pracownicy Spółki - wykorzystując posiadaną wiedzę oraz pozyskując nową wiedzę z zakresu np. mechaniki czy tworzenia oprogramowania, rozwiązują skomplikowane problemy w działaniu prototypu linii produkcyjnej. Pracownicy Spółki muszą samodzielnie opracować koncepcje rozwiązania tych problemów oraz wdrożyć wszystkie opracowane rozwiązania, aż do momentu prawidłowego ustawienia parametrów linii. Co warto podkreślić - pracownicy w tym zakresie rozwiązują problemy w funkcjonowaniu linii, co do których nie wypracowano wcześniej modelowych rozwiązań.

Etap finalny prac rozwojowych odbywa się na poziomie weryfikacji prawidłowości działania zmontowanego prototypu linii. Podczas uruchamiania linii, Dywizje B+R zaangażowane są w procesie korygowania testowanego prototypu systemu produkcji. Zmiany w oprogramowaniu występują praktycznie zawsze, mogą się również pojawić zmiany w konstrukcji, konieczność zastosowania nowych lub wyeliminowania niektórych elementów linii (tych zmian nie można przewidzieć na wcześniejszych etapach). Linia jest testowana z użyciem dostarczonych przez klienta komponentów, które mają być produkowane na finalnej wersji linii (produkcja testowa). Przeprowadzane testy każdorazowo dotyczą innego rodzaju prototypu linii a także innego komponentu, który ma być produkowany, innych rodzajów stacji i procesów. Wymagają więc zarówno wykorzystywania już posiadanej wiedzy, jak również pozyskiwania wiedzy w zakresie m.in. mechaniki i tworzenia oprogramowania. Co istotne - nie występują modelowe rozwiązania określonych problemów z funkcjonowaniem linii na tym etapie. Finalna wersja systemu w ramach każdego projektu - ma charakter niepowtarzalny. W rezultacie realizacji każdego projektu powstaje proces produkcyjny, który stanowi całkowitą nowość w skali rynku.

Działalność B+R Spółki można zobrazować na przykładzie projektu dotyczącego stworzenia fragmentu zrobotyzowanego systemu produkcji w fabryce samochodów. Oczekiwaniem klienta jest to aby określony element pojazdu instalowany był w sposób precyzyjny, z najmniejszym udziałem środków ludzkich oraz niezawodnie. W warstwie symulacyjnej Spółka tworzy zatem obraz hali i model linii produkcyjnej. W kolejnych fazach prac rozwojowych Dywizje B+R dobierają konkretne roboty realizujące poszczególne etapy procesu, lokują je w przestrzeni, tworzą koncepcję narzędzi, projektują narzędzia, projektują fazy i trajektorię ruchów robotów, optymalny sposobu chwytania i przenoszenia montowanych elementów, sposobu ich przenoszenia i instalowania w docelowym miejscu tworzą niepowtarzalne oprogramowanie dedykowane prototypowemu systemowi. Z uwagi na skalę produkcji i oczekiwaną niezawodność, Spółka dla tak podstawowego procesu musi uwzględnić szereg okoliczności, m.in. miejsce z którego pobierana jest część, lokalizacja innych robotów (tak aby ich praca była niezakłócona), ryzyko uszkodzenia montowanych lub łączonych części, precyzyjność montażu, rodzaj oczekiwanych robotów, liczbę niezbędnych robotów, czas operacji, sposób zasilania itp.

Jak zatem widać na przedstawionym przykładzie, w ramach projektów rozwojowych Spółka:

* przeprowadza analizę wykonalności procesu,

* opracowuje koncepcję prototypu systemu procesu produkcji,

* dokonuje doboru komponentów automatyki,

* projektuje funkcjonalności;

* projektuje narzędzia;

* tworzy wirtualne modele prototypu procesu produkcyjnego,

* tworzy dedykowane oprogramowanie do obsługi systemu procesu produkcyjnego,

* sporządza pełną dokumentację techniczną i dokonuje uruchomienia systemu produkcyjnego,

* po uruchomieniu modyfikuje prototyp systemu oraz oprogramowanie celem dostosowania go do ostatecznych oczekiwań klienta.

Wnioskodawca odpowiada za efekt końcowy dostarczonej kompleksowej usługi według uzgodnionego zakresu, harmonogramu i wskaźników efektywności. Po przedstawieniu problemu (zagadnienia badawczego) odpowiedni zespół przystępuje do rozwiązywania go. Celem działań może być łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie procesu o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach, odpowiadającego zindywidualizowanym potrzebom użytkowników, umożliwiającego im korzystanie z innowacyjnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. W ramach tych prac, pracownicy Spółki muszą wybrać odpowiednią technologię, w której opracowywane rozwiązania są tworzone, metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji nowych funkcjonalności z istniejącymi systemami oraz określić, w jaki sposób rozwiązanie to zostanie zaprojektowane. Pomysły na opracowanie nowych projektów często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej lub podczas wydarzeń branżowych. Niewątpliwie duże znaczenie ma również doświadczenie nabyte w ramach realizacji poprzednich projektów. Opracowanie rozwiązań oferowanych przez Spółkę wymaga połączenia wiedzy z zakresu automatyki przemysłowej i informatyki, a także wiedzy eksperckiej z dziedzin, w których produkty Spółki mają znaleźć zastosowanie takich jak logistyka i produkcja. Działalność Spółki koncentruje się (i będzie koncentrowała się również w przyszłości) na tworzeniu nowych niedostępnych dotychczas w ofercie Spółki lub znacząco odmiennych od oferowanych na rynku - rozwiązań systemów automatyki i informatyki w tym modyfikacji funkcjonujących już systemów. Należy przy tym podkreślić, że modyfikacje systemów, o których mowa nie mają charakteru rutynowych czy okresowych zmian. Są to modyfikacje istotnych funkcjonalności, których wprowadzenie powoduje powstanie nowego lub istotnie ulepszonego procesu. W ramach prowadzonej działalności Spółka realizuje i będzie realizować szereg różnych prac, w tym prace związane z tworzeniem, projektowaniem i wdrażaniem nowych, zmienionych lub ulepszonych systemów automatyki i informatyki. Ze względu na swój zindywidualizowany charakter projekty zrealizowane w ramach działalności Spółki nie są wykorzystywane masowo. Należy podkreślić, że w zakresie działalności Wnioskodawcy mieści się: opracowywanie projektów, takich jak: projekty wstępne, projekty wykonawcze, warsztatowe, opracowywanie dokumentacji technicznej, automatyzacja procesów produkcyjnych i przemysłowych.

Wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe.

Najczęściej impulsem do podjęcia prac badawczo-rozwojowych w sferze wewnętrznej jest zgłoszenie do Dywizji B+R zapotrzebowania przez inną dywizję na stworzenie bądź ulepszenie funkcjonujących w spółce programów informatycznych, aplikacji i procesów.

Po otrzymaniu bądź wspólnym uzgodnieniu ze zgłaszającym wymagań funkcjonalnych dotyczących nowego bądź ulepszanego rozwiązania pracownicy Dywizji B+R przystępują do czynności programistycznych w ustalonym zakresie. W ramach realizowanych prac następuje szereg czynności obejmujących testowanie projektowanych rozwiązań, modyfikacje wymagań funkcjonalnych i ostateczny odbiór zrealizowanych prac.

Przedmiotowe prace polegają na tworzeniu autorskich rozwiązań informatycznych i technologicznych ukierunkowanych przede wszystkim na wypełnienie istniejących luk w funkcjonalnościach wykorzystywanych w pracach Spółki programów informatycznych, jak również optymalizację pracy pozostałych dywizji Spółki, w szczególności poprzez redukcję czasochłonności wykonywanych zadań.

Dla przykładu, w trakcie 2017 r. zrealizowano m.in. następujące projekty z powyższego obszaru:

* Utworzenie aplikacji dedykowanej na platformę, która rozszerza możliwości środowisk Delmia oraz Process Simulate do programowania robotów przemysłowych. W znacznym stopniu usprawnia proces dodawania sygnałów do programów robotów, który wcześniej był wykonywany ręcznie. Pracownik na początku projektu przygotowuje pliki konfiguracyjne programów dla każdej technologii wykorzystywanej w procesie produkcji oraz zaznacza elementy, które są zmienne. Dzięki temu oprogramowaniu pracownicy mogą dodawać sygnały automatycznie, wprowadzając tylko i wyłącznie wcześniej zdefiniowane zmienne. Pliki konfiguracyjne można użyć w całości lub w części także na innych projektach. Automatyzacja tego procesu pozwala na skrócenie czasu trwania projektów i w rezultacie zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku.

* Napisanie rozszerzenia do środowiska robotycznego Process Simulate, pozwalającego na automatyczne rozwiązywanie problemów występujących w obszarze symulacji. Zadaniem oprogramowania jest znalezienie odpowiedniego umiejscowienia elementów zrobotyzowanej stacji produkcyjnej w przestrzeni 3D, tj. roboty, stoły z częściami samochodowymi i narzędzia.

* Wynik działania spełnia warunki i ograniczenia nadane przez użytkownika programu. W programie zastosowano zaawansowane algorytmy matematyczne globalnej optymalizacji nieliniowej funkcji wielu zmiennych. Praca wspomagana opisywanym narzędziem pozwala na skrócenie czasu projektu. Nie ma tego typu systemów dostępnych na rynku.

* Stworzenie programu komputerowego przeznaczonego na system, którego zadaniem jest konwertowanie oraz optymalizacja plików pochodzących ze skanera 3D na pliki, które można wczytać do środowiska robotycznego Process Simulate. Na początku należy wykonać skan 3D linii produkcyjnej, po czym dokonujemy konwersji naszym programem. Dzięki temu pracownicy mogą bezpośrednio porównać stan istniejący fabryki ze stanem symulacyjnym, który posiadamy w środowisku 3D oprogramowania Process Simulate, a następnie go dostosować. Pozwala to na wczesne wykrycie błędów, jeszcze na etapie projektowania w biurze, co przekłada się na wzrost jakości wyników pracy oraz usprawnia przebieg projektu.

* Przygotowanie komputerowego systemu symulującego działanie rzeczywistej fabryki w środowisku 3D, pozwalającego na testowanie sterowników PLC w warunkach biurowych zgodnie ze standardem koncernu X. Pozwala na przeprowadzenie symulacji z zastosowaniem oprogramowania WinMOD, RobSim i SGView. Przygotowanie zestawu makr napisanych w języku VBA, skracających czas przygotowania systemu z około 3 tygodni do tygodnia. Budowa systemu w oparciu o pliki wysyłane na linię produkcyjną, pozwala na wcześniejszą walidację plików konfiguracyjnych robota, generowanych z oprogramowania SAS firmy X na podstawie planów elektrycznych.

Podobnie jak w przypadku projektów związanych z projektowaniem zautomatyzowanych i zoptymalizowanych systemów produkcyjnych, również realizowane na cele wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe nacechowane są istotnym elementem twórczym i innowacyjnym. Tworzone oprogramowanie i aplikacje każdorazowo stanowią odpowiedź na zindywidualizowane oczekiwania pozostałych dywizji Spółki, a ich stworzenie wymaga istotnego wysiłku intelektualnego i nieszablonowego podejścia do rozwiązania zadanych problemów.

Uwagi wspólne.

Wnioskodawca wyjaśnia nadto, że opisana wyżej działalność ma charakter systematyczny. Ewidencja Spółki potwierdza, że prace rozwojowe były prowadzone przez Spółkę przez cały rok podatkowy 2017. Na potrzeby realizacji każdego projektu był opracowywany harmonogram wykonywanych czynności oraz planowany budżet aktualizowany w czasie trwania projektu.

Działalność B+R stanowi istotę funkcjonowania Wnioskodawcy. Spółka wyjaśnia, że prowadzona przez nią działalność B+R ma określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane przez Spółkę w ramach projektów aktywności, ukierunkowanych zarówno na projektowanie zautomatyzowanych i zoptymalizowanych systemów produkcyjnych jak i wewnętrznych prac badawczo-rozwojowych, ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która w większości sytuacji jest nieodstępna na rynku. Za przykład posłużyć mogą nowo zaprojektowane chwytaki; szafy sterownicze; ale też rozwiązania programistyczne czy doświadczenia związane z planowaniem bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że zespoły uczestniczące w pracach nad projektami zmierzają do zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych procesów i usług. Pracownicy Wnioskodawcy, pracując nad projektami, uzyskują nowe umiejętności z dziedziny automatyki i programowania i następnie aplikują je do projektowania nowych produktów i usług oferowanych klientom. Projekty o charakterystyce opisanej powyżej (badawczo - rozwojowe) są prowadzone w sposób zorganizowany a ponadto w każdym roku podatkowym Spółka prowadzi równolegle wiele tego rodzaju projektów oraz wykorzystuje w swojej działalności wiedzę pozyskaną w ramach zrealizowanych projektów. W rezultacie działalność prowadzona przez Spółkę opisana w opisie stanu faktycznego nie ma charakteru incydentalnego, lecz zaplanowany i zorganizowany oraz jest prowadzona w sposób ciągły.

Spółka wyjaśnia, że działalność badawczo-rozwojowa podejmowana w ramach projektów realizowanych w 2017 r.:

* nie stanowiła badań naukowych, lecz stanowiła prace rozwojowe ukierunkowane na konkretne, zdefiniowane potrzeby rynku, zawsze rozpoczynane po określeniu koncepcji technologii i jej przyszłych zastosowań lecz z ich realizacją zawsze związana była niepewność co do osiągnięcia zakładanego rezultatu;

* miała charakter twórczy, kreatywny, a rezultaty miały indywidualny i oryginalny charakter;

* nakierowana była na wynalezienie, opracowanie nowych systemów lub rozwiązań, względnie znacząco ulepszonych systemów lub rozwiązań w zakresie optymalizacji i planowania procesów produkcyjnych;

* miała wymiar fizyczny kończyły się najczęściej opracowaniem prototypu i jego testami w warstwie symulacyjnej;

* prowadzona były w sposób systematyczny, w formie projektów zgodnie z przyjętymi w Spółce zasadami ewidencjonowania projektów;

* nie miała charakteru rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku.

Spółka podkreśla, że oprócz opisanych powyżej prac, które mają charakter badawczo - rozwojowy, realizuje również prace, które w jej ocenie nie stanowią działalności B+R. Są to np. czynności polegające na odtwórczym mierzeniu układów odniesienia oraz mierzeniu narzędzi, rutynowych zmianach w warstwie symulacyjnej, rutynowej aktualizacji oprogramowania, czynności serwisowe, itp. Przy czym czynności te nie są objęte przedmiotem niniejszego Wniosku i sformułowanych poniżej pytań.

D. Ewidencja działalności badawczo-rozwojowej

Z uwagi na skalę prowadzonej działalności, Spółka zdecydowała się na wykorzystanie funkcjonujących w obrębie Spółki zasad ewidencjonowania przebiegu projektów oraz metod rejestracji czasu pracy. Było to możliwe dzięki wyodrębnieniu dywizji prowadzących prace rozwojowe (wymienione Dywizje B+R) oraz wyodrębnieniu kodów produktów za pomocą których pracownicy tych Dywizji wykazują prowadzoną działalność B+R. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa (podobnie jak czas pracy poświęcony przez pracowników Dywizji B+R na działalność B+R) ewidencjonowana jest przez Dywizje B+R w systemie informatycznym Microsoft Dynamics NAV za pomocą kodów produktów:

* "Project management" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy związanego z zarządzaniem projektem przez osoby pełniące funkcje kierownicze np. divison leaderów i operation leaderów z poszczególnych Dywizji B+R. Rolą tych osób jest nie tylko pełnienie czynności typowo zarządczych, ale również wykonywanie prac o charakterze merytorycznym i technicznym jak dokonywanie oceny i sugerowanie zmian w przedstawionych koncepcjach, rozwiązywanie napotkanych problemów technologicznych, czy merytoryczna akceptacja poszczególnych etapów prac;

* "Process designer" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy związanego z planowaniem procesu z wykorzystaniem środowiska CAD;

* "PRE2/SE-Phase" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy związanego z opracowywaniem wstępnego studium wykonalności zlecenia, sprawdzeniem możliwości zaprojektowania i wykonania procesu produkcyjnego w zadanych czasach i cyklach;

* "Scanning" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy związanego z wykonaniem skanów w technologii 3D rzeczywistych obiektów, celem przeniesienia ich do wirtualnej rzeczywistości;

* "Simulation Robotics" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy związanego z planowaniem procesu produkcyjnego, dobieraniem komponentów (w szczególności robotów), tworzeniem symulacji 3D zaprojektowanego procesu;

* "Layout"/"Planning" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy z projektowaniem i doborem adekwatnych w danym procesie produkcyjnym szaf sterowniczych, tras kablowych i innych połączeń z urządzeniami peryferyjnymi;

* "Mechanical Design" - kody wykorzystywany do ewidencjonowania czasu pracy związanego z projektowaniem detali niezbędnych do wykorzystania w zaplanowanym procesie (jak np. dedykowane chwytaki do ramion robotów), projektowaniem rozwiązań zapewniających należytą ergonomię oraz planów pneumatycznych;

* "Paths robotics" - kod wykorzystywany do rejestracji czasu pracy związanego z projektowaniem i planowaniem trajektorii ruchu robotów i zaprogramowaniem robotów;

* "Eplan" - kod wykorzystywany do ewidencjonowania czasu pracy poświęconego na prace związane z planowaniem połączeń elektrycznym i doborem urządzeń, których rezultatem jest dokumentacja elektryczna zrobotyzowanej stacji stanowiącej element linii produkcyjnej;

* "Signals robotics" - kod służący do ewidencjonowania prac związanych z nadawaniem logiki i komunikacji pomiędzy poszczególnymi robotami wchodzącymi w skład zaprojektowanej linii produkcyjnej oraz osygnałowaniem poszczególnych ruchów robotów na określonych etapach procesu;

* "Offline programs PLC" - kod służący ewidencjonowaniu czasu poświęconego na przygotowanie programu sterownika PLC;

* "VIBN Robotics/PLC" - kody przeznaczone do rejestracji czasu pracy związanego z budową wirtualnego środowiska testowego mającego na celu symulację rzeczywistych warunków panujących w miejscu docelowym położenia zaprojektowanej linii produkcyjnej (fabryce klienta), w celu przeprowadzenia testów prawidłowości funkcjonowania gotowego procesu produkcyjnego;

* "Commisioning robots/PLC" - kod służący rejestracji czasu pracy związanego z programowaniem robotów zamontowanych w miejscu docelowym (fabryce klienta) i ewentualną modyfikacją/kalibracją oprogramowania w celu dostosowania go do faktycznych warunków istniejących w fabryce klienta;

* "Support Mechanical Design"/"Support on-site offline" - kody służące rejestracji czasu pracy związanego z rozwiązywaniem pojawiających się w trakcie instalacji i uruchomienia linii niedających się wcześniej przewidzieć problemów i utrudnień. W ramach tych prac dokonywane są dynamiczne zmiany konstrukcyjne zaprojektowanej linii oraz w sferze oprogramowania robotów.

* "Consulting" - kod służący dywizjom IT Development, IT Programmierung oraz Technology Development do rejestracji czasu pracy związanego z tworzeniem i ulepszaniem stosowanego w Spółce oprogramowania, aplikacji i procesów.

Każdy z kodów produktów oznacza fragment działalności B+R realizowanej przez Dywizje B+R. Oznacza to, że Spółka generuje dane dotyczące prowadzonych prac rozwojowych (tzn. zakres czynności, czas pracy, nazwę projektu), w ten sposób, że spośród czynności realizowanych przez Dywizje B+R wybiera te oznaczone jednym z ww. kodów produktów. Spółka wyjaśnia, że przyjęte kryteria pozwalają z jednej strony zachować Spółce standardowe reguły ewidencji czasu pracy, przychodów, kosztów oraz projektów, a z drugiej strony pozwalają skutecznie wyodrębnić w niej dane o działalności B+R. Dla przykładu Spółka nie ujmuje w ewidencji działalności B+R czynności rejestrowanych przez inne dywizje niż te zaliczane do Dywizji B+R pomimo posłużenia się przez nie jednym z ww. kodów produktów. Podobnie Spółka nie ujmuje w ewidencji działalności B+R czynności rejestrowanych przez dywizje B+R, ale pod innymi kodami produktu niż wskazane powyżej. Może zatem wystąpić sytuacja, że dywizja, która nie została zaliczona do Dywizji B+R rejestrując pracę wykonywaną w ramach danego projektu posłuży się kodem produktu "Layout" w takim przypadku prace te Spółka nie ujmuje w ewidencji działalności B+R z uwagi na fakt, że pracownicy pozostałych dywizji nie realizują zadań, w których tworzą autorskie i innowacyjne zrobotyzowane systemy produkcyjne, lecz dokonują ich aktualizacji, rutynowych zmian, modyfikacji lub innych czynności, którym w ocenie Spółki brak cech działalności B+R w rozumieniu ustawy o CIT. Analogicznie do działalności B+R Spółka nie zaliczy czynności zarejestrowanych co prawda przez dywizje B+R ale pod innym kodem, np.: "Measurement", które odnosi się do odtwórczego pomiaru urządzeń.

Obok ewidencji działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej za pomocą kodów produktów, dzięki której Spółka ustala m.in. zakres wykonanych czynności, osoby je wykonujące oraz czas poświęcony na ich wykonanie, Wnioskodawca na bieżąco rejestruje wyniki prowadzonej działalności B+R. Na serwerach Spółki na bieżąco rejestrowane są bowiem prace koncepcyjne, projektowe, symulacyjne oraz programistyczne. Spółka jest zatem w stanie dotrzeć zarówno do modeli 3D, jak i rysunków 2D, a także oprogramowania jakie powstało w wyniku prowadzonych prac rozwojowych.

E. Koszty prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Dywizji B+R, w ramach których prowadzone są opisane w ramach niniejszego wniosku prace kwalifikowane przez Spółkę jako badawczo-rozwojowe. Poniżej Spółka przedstawia najważniejsze kategorie i charakterystykę ponoszonych kosztów związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi, które w ocenie Spółki są istotne z punktu widzenia niniejszego wniosku.

Jednocześnie, Spółka zauważa, że koszty poniesione przez Spółkę w ramach poniższych kategorii nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Wynagrodzenia pracowników Dywizji B+R oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników Dywizji B+R opłacane przez pracodawcę.

Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracowników Dywizji B+R. Z tytułu stosunku pracy Spółka ponosi koszty wynagrodzeń tych pracowników. W praktyce, pracownicy Dywizji B+R otrzymywali następujące świadczenia składające się na przychód danego Pracownika Dywizji B+R:

Wynagrodzenia zasadnicze (pieniężne) wynikające z zawartych z Pracownikami Dywizji B+R umów o pracę, w tym w szczególności wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy.

Te z wymienionych powyżej składników wynagrodzenia ze stosunku pracy, które były faktycznie przyznawane przez Spółkę danemu Pracownikowi Dywizji B+R w 2017 r. i które powinny być wykazywane zgodnie z odrębnymi przepisami podatkowymi, są wykazywane na sporządzanych przez Spółkę jako płatnika deklaracjach podatkowych. Są zatem traktowane jako przychody Pracowników Dywizji B+R ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm.; dalej jako: "ustawa PIT") i wliczane do podstawy opodatkowania Pracowników Dywizji B+R, chyba że objęte są zwolnieniem z opodatkowania.

W stosunku do składających się na wynagrodzenie pracownika Dywizji B+R świadczeń z powyższego katalogu, traktowanych jako przychody pracownika Dywizji B+R ze stosunku pracy - Spółka jako płatnik oblicza, pobiera i odprowadza składkę emerytalną, składkę rentową, składkę chorobową w części finansowanej przez Pracowników Działu B&R oraz oblicza, pobiera i odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne - chyba, że stosowne odrębne przepisy przewidują zwolnienie z oskładkowania.

Spółka poniosła wydatki dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne pracowników w części finansowanej przez Spółkę jako pracodawcę. Jako pracodawca, Spółka finansuje w części przypadającej na Spółkę następujące składki:

a.

składka emerytalna,

b.

składka rentowa,

c.

składka wypadkowa,

d.

składka na Fundusz Pracy,

e.

składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W związku z tym, że pracownicy Dywizji B+R wykonują również prace niestanowiące działalności B+R, Spółka opracowała metodę pozwalającą określić wysokość ponoszonych przez nią kosztów związanych działalnością badawczo-rozwojową i kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT. Jak już wyjaśniono Spółka prowadzi ewidencję czynności pracowników w systemie informatycznym Microsoft Dynamics NAV przy wykorzystaniu określonych kodów produktów. Spółka wyodrębniła kody produktów dla czynności, które w przypadku ich wykonania przez pracownika Dywizji B+R stanowić będzie działalność badawczo-rozwojową. Rejestrując poszczególne czynności pod kodami produktów, pracownicy Dywizji B+R ewidencjonują czas pracy poświęcony na realizację zadania objętego konkretnym kodem produktu. W ten sposób Spółka ewidencjonuje na bieżąco działalność badawczo-rozwojową oraz czasowe i tematyczne zaangażowanie poszczególnych pracowników Dywizji B+R. W celu ustalenia kosztów kwalifikowanych Spółka w pierwszej kolejności ustala miesięczny czas pracy każdego pracownika Dywizji B+R, czyli czas zaewidencjonowany pod wszystkimi kodami produktów (indywidualny miesięczny czas pracy danego pracownika). Następnie, Spółka ustala czas poświęcony na działalność badawczo-rozwojową, czyli czas zaewidencjonowany indywidualnie przez danego pracownika Dywizji B+R w danym miesiąc pod wskazanymi wcześniej kodami produktów dedykowanymi działalności B+R (indywidualny miesięczny czas pracy B+R danego pracownika. Dzięki tym wartościom spółka ustala "Klucz Alokacji I" (indywidualny miesięczny czas pracy B+R danego pracownika/indywidualny miesięczny czas pracy danego pracownika), który Spółka stosuje w celu ustalenia wysokości kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Spółka zaznacza, że do kosztów kwalifikowanych w 2017 r. zamierza zaliczyć ustalony w oparciu o Klucz Alokacji I koszt wynagrodzeń pracowników obejmujący: wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy oraz składki z tytułu tych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Klucz Alokacji I x wymienione koszty wynagrodzenia danego pracownika).

F. Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej profil działalności Spółki, charakterystykę prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, opis funkcjonujących w ramach Spółki Dywizji B+R oraz charakterystykę kategorii kosztów związanych z funkcjonowaniem Dywizji B+R - Spółka rozważa skorzystanie z tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową, określonej w art. 18d-e ustawy o CIT.

W związku z tym, że Spółka co do zasady wdrożyła procedury dotyczące zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową za 2017 rok, w przypadku uzyskania, w odpowiedzi na niniejszy wniosek o interpretację indywidualną, potwierdzenia stanowiska Spółki w formie pozytywnej interpretacji indywidualnej - Spółka rozważa zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozliczeniu za 2017 r. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową za 2017 r. w formie stosownej korekty deklaracji rocznej CIT-8 za 2017 r. oraz uzupełnienia deklaracji rocznej o załącznik CIT-BR.

Spółka zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT wyodrębniła w ewidencji o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W związku powyższym, Spółka pragnie potwierdzić prawidłowość modelu wdrożenia i stosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową przez Spółkę.

Dodatkowo, Spółka zaznacza, że:

* prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,

* koszty prac badawczo-rozwojowych nie obejmują i nie będą obejmować inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art, 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,

* prace, wskazane jako prace rozwojowe zostały w Spółce rozpoczęte przy jednoczesnym założeniu, że Wnioskodawca w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował tego rodzaju prace.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana przez Dywizje B+R w roku 2017 stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r., co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT poprzez dokonanie korekty deklaracji CIT-8 za 2017 r.?

2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przedstawione w opisie stanu faktycznego koszty pracownicze obejmujące wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy oraz składki z tytułu tych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, poniesione w odniesieniu do poszczególnych pracowników Dywizji B+R, w części w jakiej ich czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu zgodnie z zastosowanym Kluczem Alokacji I stanowiły w 2017 r. koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania?

Zdaniem Wnioskodawcy;

Stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie pytania numer 1:

Według Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana przez Dywizje B+R w roku 2017 stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r., co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT poprzez dokonanie korekty deklaracji CIT-8 za 2017 r.

Uwagi wstępne.

Spółka uzyskała interpretację indywidualna, Znak: 0111-KDIB1-3.4010.456.2019.2.IZ, potwierdzającą, że realizowane przez Spółkę analogiczne prace jak opisane w stanie faktycznym niniejszego wniosku realizowane w 2018 r. i latach kolejnych stanowią działalność badawczo-rozwojową uzasadniającą zastosowanie przez Spółkę ulgi badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.

Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym w 2017 r., przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art, 4a pkt 27 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2017 r., badania naukowe to:

* badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

* badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

* badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii genetycznych.

Artykuł 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2017 r. stanowił, że przez prace rozwojowe rozumieć należy nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

* opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

* opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak stanowią powoływane przepisy w brzmieniu obowiązującym w 2017 r., działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu przepisów obowiązujących w 2017 r., obejmowała zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących produktów, procesów lub usług.

W rozumieniu przepisów prawa podatkowego określona działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

* działalność ma charakter twórczy,

* działalność wypełnia definicję "badań naukowych" lub "prac rozwojowych",

* działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,

* działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W ocenie Spółki działalność Dywizji B+R w ramach realizacji projektów zmierzających do stworzenia lub ulepszenia zrobotyzowanych systemów produkcji, w zakresie zespołu czynności o charakterystyce opisanej w opisie stanu faktycznego rozpoczynający się od fazy koncepcyjnej, a kończący po ostatnich zmianach dokonywanych w fazie próbnego uruchomienia prototypowego zrobotyzowanego systemu produkcji - stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2017 r.

Spółka poniżej uzasadnia prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, w tym spełnienie poszczególnych przesłanek prowadzenia prac rozwojowych.

Jak wynika z powyższego opisu stanu faktycznego, prowadzone przez Wnioskodawcę prace:

* dotyczą opracowywania nowych systemów produkcji;

* wykorzystują dostępną wiedzę do tworzenia nowych systemów produkcji albo do nowego oprogramowania realizującego zadania prototypowego systemu produkcji;

* są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu;

* mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów i rodzajów oprogramowania;

* są prowadzone według procedury opracowania systemów produkcji oraz oprogramowania, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru robotyki, automatyki, informatyki, technologii i mechaniki oraz systemów wbudowanych. Zakończeniem prac jest stworzenie prototypu nowego zindywidualizowanego systemu produkcji lub oprogramowania;

* służą realizacji celu, jakim jest stworzenie systemu produkcji i oprogramowania spełniającego, po pierwsze, minimalne wymogi stawiane przez Klienta, po drugie, zapewnienie maksymalnej efektywności dzięki zastosowaniu innowacyjnych, nietrywialnych rozwiązań powstałych w wyniku działań pracowników oraz bazowania na najnowszej wiedzy naukowej oraz wielokrotnie przeprowadzanych testach i walidacji opracowywanych prototypów.

Z racji tego, że ustawa o CIT nie definiuje pojęcia "twórczy", to poszukując jego znaczenia należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku potocznym. "Twórczy" to według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego "tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy". Działalność Spółki ma za cel m.in. tworzenie nowych produktów bądź znaczące udoskonalenie istniejących produktów. Prace te mają charakter twórczy, oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych koncepcji, które w przypadku potwierdzenia ich przydatności są lub zostaną wykorzystane w rozwoju i opracowywaniu nowych lub w znacznym stopniu ulepszonych produktów i procesów.

Głównym celem realizowanej przez Spółkę działalności B+R jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie zrobotyzowanych systemów produkcji poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z tej dziedziny. Podkreślić trzeba, że celem każdego projektu (stworzenia na zamówienie całkowicie nowego lub znacznie ulepszonego zrobotyzowanego systemu produkcji) - jest projektowanie, programowanie oraz tworzenie w warstwie symulacyjnej i testowanie oraz modyfikacja prototypów systemów produkcyjnych. Po opracowaniu optymalnego systemu produkcji - ostatecznej wersji prototypu, stanowiącego produkt końcowy (gotowy), zostaje on sprzedany (z uwagi na wysoce zindywidualizowany charakter każdego systemu, ich tworzenie wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna). Według definicji szerszej niż słownikowa, prototypem jest oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu. W przypadku Dywizji B+R prototyp systemu produkcji realizowany jest w warstwie symulacyjnej. Występuje w takim przypadku tzw. "pętla sprzężenia zwrotnego", co znaczy, że jeśli testy prototypu nie zakończą się powodzeniem (obraz symulacji świadczyć będzie o braku osiągnięcia oczekiwanych rezultatów), wyniki można wykorzystać w dalszych pracach (brak ustawowej definicji prototypu w Ustawie o CIT. Definicja w oparciu o publikację: Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, Podręcznik Frascati 2015 ZALECENIA DOTYCZĄCE POZYSKIWANIA I PREZENTOWANIA DANYCH Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI BADAWCZEJ I ROZWOJOWEJ, OECD, wersja polska: GUS 2018). W wyniku realizacji kolejnych etapów każdego projektu Spółki powstaje model docelowego rozwiązania - model nowego systemu produkcyjnego. Na każdym etapie prac wszystkie działania zmierzają do stworzenia w pełni funkcjonalnego modelu systemu produkcji. Ten model przede wszystkim ma pozwolić na weryfikację rozwiązań technicznych zastosowanych m.in. przez konstruktorów i programistów/automatyków w kontekście docelowych granicznych założeń klienta co do produktu końcowego (gotowego systemu). Bez wątpienia projektowana i testowany system ma stać się nowym produktem, nawet w skali całego rynku (nie istnieją bowiem rozwiązania takie same lub nawet podobne - system produkcyjny ma charakter autorski).

Zatem projektowany, a następnie testowany model ma pozwolić na zweryfikowanie jego danych technicznych i osiągów w odniesieniu do założeń nowego docelowego produktu końcowego. Do modelu systemu produkcji w trakcie projektu wprowadzane są poprawki i modyfikacje, które dają rezultaty trudne do przewidzenia - zmiany mogą okazać się trafne lub model systemu będzie wymagał dalszych zmian/udoskonalania. Stąd też w przypadku modelu systemu Spółka permanentnie ma do czynienia z tzw. sprzężeniem zwrotnym. Przy czym pozyskana wiedza z różnych dziedzin nauki działalności gospodarczej w przypadku błędnych założeń prototypu - może zostać wykorzystana na późniejszym etapie projektu lub w innych projektach Spółki. Stąd też - w ocenie Spółki - modele systemów tworzone przez Spółkę mają charakter prototypów. Jednocześnie w momencie, w którym zostają wprowadzone wszelkie niezbędne modyfikacje do prototypów, a testowanie w warstwie symulacji a następnie na rzeczywistej linii zostało pomyślnie zakończone, osiągany jest kres sfery B+R. Dlatego w ocenie Spółki pomyślne zakończenie testów stanowi ostatni etap B+R w każdym projekcie Spółki. W ocenie Spółki - tworzenie przez Spółkę prototypów systemów produkcyjnych już samo w sobie stanowi o tym, że Spółka w zakresie czynności związanych z tworzeniem i testowaniem prototypu - realizuje prace rozwojowe. Taki wniosek można wysnuć bezpośrednio z treści definicji prac rozwojowych, która obowiązywała w 2017 r., wskazując na tworzenie prototypów jako jednoznaczny, przykładowy przejaw realizacji prac rozwojowych. W odniesieniu do przesłanki podejmowania działalności badawczo - rozwojowej w sposób systematyczny, Spółka wskazuje, że projekty, w ramach których Spółka wykonywała prace opisane w opisie stanu faktycznego - są realizowane w każdym roku podatkowym, regularnie, są zaplanowane i nie mają charakteru incydentalnego. Wiedza pozyskana w ramach poszczególnych projektów jest wykorzystywana w ramach kolejnych projektów - do działalności gospodarczej Spółki. W związku z tym, w ocenie Spółki działalność w ramach każdego projektu Spółki ma charakter systematyczny. W rezultacie spełnienie przesłanki podejmowania działalności w sposób systematyczny ma odniesienie do całej działalności Spółki polegającej na tworzeniu zindywidualizowanych, autorskich systemów produkcyjnych (w tym w sposób systematyczny i uporządkowany prowadzony jest w szczególności cały zespół, ciąg czynności w ramach każdego projektu). Dodać trzeba, że podobnie jak w przypadku pojęcia "twórczy" z uwagi na brak ustawowej definicji, znaczenia tego pojęcia należy poszukiwać w języku powszechnym. "Systematyczny" według słownika języka polskiego to "uporządkowany według pewnego systemu, regularny", a także "odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czegoś; dokładny". Według tego słownika "systematyczny proces" to "proces nachodzący stale, od dłuższego czasu", natomiast "systematyczne działanie" to działanie "prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu", których efekty są "planowe i metodyczne". Prace badawczo-rozwojowe w Spółce prowadzone są w sposób metodyczny, zorganizowany i ciągły. Działalność w sferze badawczo-rozwojowej w Spółce jest jej istotnym elementem, a dodatkowym potwierdzeniem zorganizowanego, metodycznego i systematycznego charakteru tej działalności jest funkcjonowanie w Spółce Dywizji B+R.

W dalszej kolejności należy wskazać, że prowadzone prace skutkują zwiększaniem kapitału intelektualnego Wnioskodawcy.

Ponadto, analizując zaprezentowane typowe procesy związane z tworzeniem systemu produkcji i oprogramowania, mianowicie:

* przyjęcie jedynie celów oraz parametrów wstępnych od klienta;

* konieczność uzyskania odpowiedniej wiedzy naukowej i technologicznej;

* szukanie nowych zastosowań dla wiedzy z uwzględnieniem celów i założeń podanych przez klienta;

* wytworzenie i testowanie wirtualnej koncepcji i struktury modelu i oprogramowania;

* przeprowadzenie testowego uruchomienia i udoskonalania parametrów;

* walidację systemu i oprogramowania z perspektywy wymagań klienta prace konsekwentnie wpisują się w działalność badawczo-rozwojową zdefiniowaną w art. 4a pkt 26 ustawy CIT.

Jeżeli uwzględnić dodatkowe przesłanki zawarte w końcowej części legalnej definicji, w szczególności ich oczywisty przedprodukcyjny charakter ("prototypy", "projekty pilotażowe", "demonstracje", "testowanie" i "walidacja"), to można wnioskować, że prace rozwojowe kończą się w momencie powstania nowego prototypu-produktu w sensie zdolności do jego wytwarzania w skali komercyjnej. Ergo, należy uznać, że Spotka realizuje prace rozwojowe - jest właścicielem procesu, odpowiada za jego opracowanie począwszy od idei prototypu-produktu, aż po jego ostateczne przekazanie klientowi. Dlatego, Wnioskodawca uznaje za zasadne stanowisko, że cały cykl począwszy od rozpoczęcia fazy koncepcyjnej po przyjęciu zamówienia od Klienta aż po etap uzyskania możliwości komercjalizacji systemu lub oprogramowania (po wprowadzeniu modyfikacji w czasie próbnego uruchomienia), stanowi nierozerwalny ciąg prac. Między poszczególnymi fazami działań Wnioskodawcy istnieje bowiem wyraźny związek - tworzą one spójny, systematyczny proces pozwalający na opracowanie gotowych do komercjalizacji systemów produkcji lub oprogramowania. Stanowią nierozerwalną całość logiczną i ekonomiczną. Nie może bowiem powstać system produkcji czy oprogramowanie bez opracowania koncepcji, zbudowania warstwy symulacji, zaprojektowania funkcjonalności, trajektorii ruchów oraz narzędzi, zaprogramowania, fazy testów, funkcjonalności prototypu-produktu. W konsekwencji, między fazami procesu tworzenia systemu produkcji i oprogramowania istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy. Ponadto, za uznaniem opisanych prac za działalność badawczo-rozwojową przemawia jej definicja legalna: istotny, czysto praktyczny sens pojęcia prac rozwojowych zawiera się w ich celu, którym jest tworzenie nowego produktu i sposobie osiągania tego celu, czyli używaniu wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.

Reasumując, realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie oraz mają na celu stworzenie prototypów systemów i oprogramowania mających zastosowanie komercyjne.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym prace Spółki, polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych procesów, produktów, rozwiązań, funkcjonalności poprzez budowanie i ulepszanie rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki, informatycznych i inżynieryjnych, a następnie ich integrację i testowanie (które to są lub będą mogły zostać wykorzystane przez Wnioskodawcę w przyszłości lub też takich, które bezpośrednio wpływają na istniejący produkt), stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają m.in., wydane w podobnym stanie faktycznym interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

* z 3 lipca 2019 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR, za działalność badawczo-rozwojową uznano: "działania mające na celu optymalizację procesu wytwórczego poprzez minimalizowanie kosztów, maksymalizowanie uzysku, obniżenie pracochłonności, wzrost produktywności, optymalizację zużycia materiałów i surowców (takich jak gazy czy energia elektryczna itp.), przy jednoczesnym utrzymaniu bądź podniesieniu poziomu jakości produkcji, zwiększenie wydajności poprzez automatyzację procesu, wprowadzanie nowych systemów zarządzania, a także projekty mające za zadanie zmniejszenie zużycia energii czy optymalizację ilości odpadów itp., które znacznie poprawiają konkurencyjność Wnioskodawcy w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami w tej branży. W tym zakresie mieści się też np. tworzenie lub przekonstruowanie stanowisk roboczych, narzędzi i oprzyrządowania, a także wdrożenie do działalności nabywanych przez Wnioskodawcę najnowocześniejszych maszyn i urządzeń".

* z 3 października 2017 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.247.2017.1.IZ. Ponadto w danej interpretacji organ podatkowy pozytywnie wypowiedział się w odniesieniu do uznania prac na wewnętrzne potrzeby wnioskodawcy jako prace B+R. Organ podatkowy potwierdził, że: "Zarówno przy projektach generowanych wewnętrznie, jak i generowanych przez klientów, Spółka realizuje prace badawczo-rozwojowe w celu tworzenia nowych, lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w systemach oferowanych przez Spółkę. (...) opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace realizowane poprzez czynności badawczo-rozwojowe (...), polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych produktów, rozwiązań, funkcjonalności (...), poprzez budowanie i ulepszanie rozwiązań informatycznych i ich integrację, a następnie ich testowanie stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT".

* z 11 sierpnia 2017 r., Znak: 0115-KDIT2-3.4010.206.2017.2.PS, w której potwierdzono że działania takie jak: (i) przygotowywanie koncepcji optymalizacji pracy stanowisk produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem maksymalnego wykorzystania maszyn i urządzeń, (ii) przygotowywanie projektów automatyzacji procesów produkcyjnych we współpracy z innymi działami technicznymi przedsiębiorstwa, (iii) prowadzenie badań z zakresu efektywności automatyzacji na poziomie stosowanym i przemysłowym, (iv) prowadzenie prac rozwojowych procesów produkcyjnych (efektywność, podniesienie jakości wyrobów), (v) programowanie robotów przemysłowych i maszyn CNC zarówno w zakresie ogólnym, systemowym jak i specyficznym do uzyskania konkretnego wyrobu, (vi) opracowywanie prototypów uchwytów i klamek oraz konstrukcja i metodologia wykonawcza, (vii) stała kontrola i optymalizacja istniejących procesów technologicznych, zbieranie danych o pracy stanowisk zautomatyzowanych, ciągłe usprawnianie stanowisk zautomatyzowanych, stanowią prace badawczo-rozwojowe uprawniające do stosowania ulgi badawczo-rozwojowej.

W ocenie Wnioskodawcy, za spełniające znamiona działalności badawczo-rozwojowej uznać należy również wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na tworzenie i ulepszanie stosowanego oprogramowania i aplikacji usprawniających procesy. Prace te również należy uznać za twórcze, bowiem tworzone oprogramowanie i aplikacje stanowią autorskie rozwiązania pracowników Spółki realizujących te prace. Ich tworzenie jest bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowania innych dywizji Spółki i wynikają również z braku istnienia na rynku oprogramowania lub aplikacji spełniających wymagania Spółki, a opracowane rozwiązania przyczyniają się do optymalizacji wewnętrznych procesów w Spółce poprzez m.in. skrócenie czasu wykonywania innych czynności czy usprawnienie zarządzania i prowadzenia projektów.

Prace te również spełniają kryterium systematyczności, ponieważ podobnie jak opisane wyżej prace realizowane są przez dedykowane Dywizje B+R w sposób metodyczny i regularny, którego nie można zakwalifikować jako mający charakter incydentalny.

W ramach tych prac dochodzi również zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pracownicy Dywizji B+R stanowią bowiem wysoko wykwalifikowanych informatyków, którzy dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu są w stanie tworzyć nowe rozwiązania lub usprawniać istniejące poprzez dodawanie nowych funkcjonalności do oprogramowania, tworzenie zupełnie nowych dotychczas niestosowanych modułów oprogramowania czy tworzenia aplikacji i oprogramowania zupełnie od podstaw.

Warto też nadmienić, że również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach potwierdzają, że działalność polegająca na tworzeniu bądź rozwijaniu oprogramowania stanowi działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do stosowania ulgi badawczo-rozwojowej.

Tytułem przykładu, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 sierpnia 2016 r., Znak: IPPB5/4510-641/16-3/MR, potwierdzono, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność koncentrująca się na wsparciu polskich przedsiębiorstw w zakresie oprogramowania do projektowania, wytwarzania, analiz inżynierskich oraz zarządzania dokumentacją, w ramach której realizowane są "projekty prowadzące do stworzenia oraz zmodernizowania już istniejących produktów lub rozwiązań informatycznych".

Podobnie, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2017 r., Znak: 0114-KDIP2-1.4010.279.2017.2.JS, potwierdzono, że działalność badawczo-rozwojową stanowi działalność Wnioskodawcy, który opracował we własnym zakresie dodatkowe produkty do istniejącego oprogramowania umożliwiające np.: optymalizację zarządzania przedsiębiorstwami projektowymi, wspierając proces zarządzania projektami w firmie, w tym przede wszystkim tworzenie i monitorowanie realizacji budżetów, mechanizmy do zarządzania czasem pracy na projektach, czy zarządzania bazą sprzętowo-transportową, zaawansowane mechanizmy raportowe (nazwa produktu A Contract Management); w pełni zautomatyzowany proces testowania systemu M... AX - Executive Automats - narzędzie to pozwala zapisywać wykonywane czynności w systemie w postaci skryptów, zapisywać je w bazie, poddać obróbce nadającej im cechy potrzebne przy różnych zastosowaniach, łączyć skrypty w scenariusze i odtwarzać w 12 celach zdefiniowanych dla różnych faz budowy rozwiązania M... AX. Najważniejsze korzyści płynące z rozwiązania Executtves Automats to m.in.: automaty testujące procesy i funkcje systemu, aktualna, kompletna i dostępna na bieżąco dokumentacja rozwiązania, skrypty szkoleniowe itp.

Również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 stycznia 2018 r., Znak: 0115-KDIT2-3.4010.340.2017.1.MK, potwierdzono, że działalność badawczo-rozwojową stanowi działalność polegająca na realizacji wewnętrznego projektu, którego zadaniem jest stworzenie autorskiej aplikacji do obsługi procesów realizacji usług programistycznych, która ma być odpowiedzią na lukę w funkcjonalnościach systemów dostępnych na rynku.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa realizowana przez Dywizje B+R w roku 2017 stanowiła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r., co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT poprzez dokonanie korekty deklaracji CIT-8 za 2017 r.

Stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie pytania numer 2:

Na wstępie należy wskazać, że Spółka uzyskała interpretację indywidualną, Znak: 0111-KDIB1- 3.4010.561.2019.1.IZ potwierdzająca, że tożsamy sposób przyjęty przez Spółkę w 2018 r. i kolejnych latach do ustalenia wartości wynagrodzeń stanowiących koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT jest prawidłowy dla celów stosowania ulgi badawczo-rozwojowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z którym przedstawione w opisie stanu faktycznego koszty pracownicze obejmujące wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy oraz składki z tytułu tych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, poniesione w odniesieniu do poszczególnych pracowników Dywizji B+R, w części w jakiej ich czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu zgodnie z zastosowanym Kluczem Alokacji 1 stanowiły w 2017 r. koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy, objętych zakresem pytania oznaczonego we wniosku nr 2, jest kwestia ustalenia, czy ponoszone przez Spółkę koszty pracownicze obejmujące wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy oraz składki z tytułu tych należności, części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, z wyłączeniem Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, poniesione w odniesieniu do poszczególnych pracowników Dywizji B+R, w części w jakiej ich czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu zgodnie z zastosowanym Kluczem Alokacji I stanowią koszt kwalifikowany i mogą zostać odliczone przez Wnioskodawcę od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Dokonując analizy art. 18d ust. 2 w zw. z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, należy zauważyć, że w orzecznictwie oraz w piśmiennictwie ukształtowany jest pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, a jedynie w sytuacjach wątpliwych, gdy językowa wykładnia nie doprowadza do ustalenia jednoznacznej treści normy prawnej, należy skorzystać z innych metod wykładni w taki sposób, by wyinterpretowana norma, spójna była z innymi normami skorelowanymi, jak również by jednocześnie w pełni odzwierciedlała intencje racjonalnego ustawodawcy i nie była sprzeczna z przepisami rangi konstytucyjnej. Zasada prymatu wykładni językowej szczególnego znaczenia nabiera, gdy interpretowane przepisy dotyczą ulg i zwolnień podatkowych. Stanowisko to ma swoje oparcie przede wszystkim w założeniu, że źródłem wiedzy, zarówno dla podatnika, jak i organów stosujących prawo, jest i zawsze będzie tylko językowe znaczenie norm prawnych, albowiem przekaz językowy rozumiany jako możliwy sens słów jest powszechną metodą komunikowania się ustawodawcy z podatnikiem i organami stosującymi prawo.

Literalne brzmienie cytowanego powyżej art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, jest jasne i wynika z niego, że od podstawy opodatkowania odliczyć można koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Odnosząc się do wątpliwości związanych z możliwością zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę ww. kosztów pracowniczych przytoczyć należy raz jeszcze treść art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2017 r. Zgodnie z tym artykułem, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 200, z późn. zm., dalej: "ustawy o PIT") oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Z brzmienia art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Przywołany art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, odnosi się do tzw. "wynagrodzeń pracowniczych", tj. należności wypłacanych (wydawanych) osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy w zakresie możliwości uznania kosztów pracowniczych stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R. W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zwrot "w szczególności" oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym, w tym premie, bonusy, nagrody oraz dodatki. Mając na uwadze, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową), należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy to wynagrodzenie (w całości lub w części) stanowi koszt kwalifikowany. Powyższy przepis odnosi się więc do czasu faktycznie poświęconego.

Oznacza to, że w przypadku takiego pracownika należy ustalić ile godzin w ogólnym miesięcznym czasie pracy poświęcił na działalność B+R. W przypadku Spółki jest to możliwe dzięki standardowemu systemowi ewidencji czasu pracy. Ostatecznie bowiem pracownicy ewidencjonują czas pod konkretnymi kodami produktów. Kody produktów dedykowane, w przypadku Dywizji B+R, działalności badawczo-rozwojowej, pozwalają na dokładne ustalenia jakie czynności pracownik wykonywał, w ramach którego projektu oraz w jakim czasie.

Dlatego aby najdokładniej ustalić odpowiednią część kosztów pracowniczych, które stanowią koszty kwalifikowane, Spotka zasadnie posługuje się Kluczem Alokacji I, czyli ustala indywidualny czas prac pracownika w danym miesiącu oraz indywidulany czas pracy B+R pracownika, posługując się tą proporcją kalkuluje jaką cześć kosztów pracowniczych stanowi koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, można uznać koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową (osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę), w zakresie wynagrodzenia pracowników obejmującego wynagrodzenia zasadnicze oraz odpowiednią część należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Składkami tymi są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Taką interpretację potwierdzają również wytyczne Ministerstwa Finansów zawarte w komunikacie dotyczącym rozliczania ulgi badawczo-rozwojowej w zakresie kosztów wynagrodzeń i składek (https://www.mf.gov.pl/krajowa-adrninistracja-skarbowa/wiadomosci/komunikaty/asset_publisher /2UWl/content/ulga-podatkowa-na-dzialalnosc-badawczo-rozwojowa). W szczególności, należy zwrócić uwagę, na to, że w przedmiotowym komunikacie wskazano, że: "Przepisy ustaw podatkowych nie regulują wprost obowiązku wskazywania w umowie o pracę celu zatrudnienia, czy też obowiązku ewidencjonowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej dla potrzeb rozliczenia ulgi B+R." Jednocześnie, w dalszej części komunikatu podniesiono, że: "Mając na uwadze, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową), należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza, że to wynagrodzenie (w całości bądź części) stanowi koszt kwalifikowany. W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi B+R) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności B+R. Należy jednak podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi".

Należy także zwrócić uwagę na interpretację indywidualną z 17 stycznia 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.506.2017.l.APO, w której potwierdzono stanowisko, że ulgę badawczo-rozwojową można stosować także w stosunku do pracowników, w odniesieniu do których umowy o pracę nie wskazują wyraźnie celu zatrudnienia jakim jest realizacja prac badawczo-rozwojowych w przypadku, gdy prowadzona jest ewidencja czasu pracy, w oparciu o którą można precyzyjnie określić czas poświęcany przez pracowników na realizację prac badawczo-rozwojowych.

W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową (co znajduje zastosowanie w rozpatrywanej sprawie), zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia i świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, które nie są związane z realizacją działalności B+R.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przedstawione w opisie stanu faktycznego koszty pracownicze obejmujące wynagrodzenia zasadnicze za okres wykonywania pracy oraz składki z tytułu tych należności, w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek, tj.: składki na ubezpieczenie emerytalne, składki na ubezpieczenie rentowe, składki na ubezpieczenie wypadkowe, poniesione w odniesieniu do poszczególnych pracowników Dywizji B+R, w części w jakiej ich czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu zgodnie z zastosowanym Kluczem Alokacji I stanowiły w 2017 r. koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i podlegały odliczeniu od podstawy opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl