0111-KDIB1-3.4010.153.2021.2.APO - Ulga B+R w ramach działalności na terenie SSE.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.153.2021.2.APO Ulga B+R w ramach działalności na terenie SSE.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 marca 2021 r. (data wpływu do Organu 29 marca 2021 r.), uzupełnionym 21 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy z uwagi na wyczerpanie limitu zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w poprzednim roku podatkowym i w konsekwencji nie korzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p., Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane poniesione w 2021 r. i latach następnych na działalność badawczo-rozwojową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy z uwagi na wyczerpanie limitu zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w poprzednim roku podatkowym i w konsekwencji nie korzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p., Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane poniesione w 2021 r. i latach następnych na działalność badawczo-rozwojową. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 19 maja 2021 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.153.2021.1.APO wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 21 maja 2021 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: "Spółka") z siedzibą w K. jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na produkcji i sprzedaży papieru. Rok podatkowy Wnioskodawcy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Na podstawie zezwolenia wydanego w 2006 r. Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie (...) Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Zezwolenie określa rodzaje przychodów, które podlegają zwolnieniu podatkowemu zgodnie w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p., z tytułu "działalności strefowej" oraz takie, które nie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Kalkulując dochód Spółka rozlicza w odpowiednich proporcjach przychody i koszty, alokując je do "działalności strefowej" oraz pozostałej działalności.

W związku z "działalnością strefową" Spółka w poprzednich latach podatkowych korzystała ze zwolnienia. W 2020 r. limit zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie wspomnianego zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE był niższy od wysokości należnego podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej zwolnionej z opodatkowania prowadzonej na terenie (...) SSE. W związku z wyczerpaniem przysługującego zwolnienia podatkowego (limitu pomocy publicznej) w poprzednim roku, Wnioskodawca nie będzie korzystał ze zwolnienia w 2021 r.

Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o p.d.o.p., mającą na celu rozwój istniejących produktów oraz technik produkcyjnych. W związku z tym, w 2021 r. Spółka ponosi i będzie ponosić koszty tej działalność w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o p.d.o.p. Część kosztów badań zostanie Spółce zrefundowana w ramach umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). W zakresie kosztów, które nie zostaną zwrócone w ramach umowy z NCBiR, Spółka planuje skorzystać w 2021 r. i następnych latach z ulgi B+R przewidzianej w art. 18d ustawy o p.d.o.p. W tym celu, w związku z wymogami przewidzianymi w art. 9 ust. 1b ustawy o p.d.o.p., poza projektami w ramach umowy z NCBiR, Spółka prowadzi także inne prace B+R i ponosi z tego tytułu koszty, na które także planuje skorzystać z ulgi B+R. Spółka w swoich strukturach wyodrębniła Dział badawczo-rozwojowy i planuje zwiększenie w najbliższej przyszłości wydatków z tytułu tej działalności. Wnioskodawca wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej w ewidencji rachunkowej.

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).

Wnioskodawca może uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b ustawy o p.d.o.p., jednakże w stosunku do dochodu, który może powstać w ich wyniku nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z uwagi na wyczerpanie limitu zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w poprzednim roku podatkowym i w konsekwencji nie korzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p., Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane poniesione w 2021 r. i latach następnych na działalność badawczo-rozwojową?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej prowadząc działalność na terenie (...) SSE i odliczyć w ramach tej ulgi koszty kwalifikowane poniesione w 2021 r. i latach następnych.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 1 ustawy o p.d.o.p., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kategorie kosztów kwalifikowanych określają przepisy. W przypadku podatnika, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p., prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów (art. 18d ust. 6 ustawy o p.d.o.p.) Z kolei, treść art. 17 ust. 1 pkt 34, stanowi, iż wolne od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia (...) przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zezwolenia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o p.d.o.p., koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z powyższego wynika, iż w przypadku podatników prowadzących działalność na terenie SSE warunkiem skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej jest aby koszty nie zostały przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku dochodowego w związku z tą działalnością. Z kolei, dochodem zwolnionym jest dochód uzyskany z "działalności strefowej" spełniający określone warunki dotyczące wielkości pomocy publicznej.

W związku z wykorzystaniem limitu zwolnienia, który związany jest ściśle z wysokością poczynionych w latach 2006-2013 inwestycji, Spółka w 2021 r. i latach następnych nie będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla podmiotów prowadzących działalność w SSE przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p. W ocenie Wnioskodawcy, odpowiednie stosowanie art. 18d ust. 5 ustawy o p.d.o.p., oznacza, iż Spółka będzie miała prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania w zakresie w jakim koszty te nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w ramach umowy z NCBiR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodne z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT"), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art, 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 6 ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Co istotne, przepis art. 18d ust. 6, w brzmieniu wyżej wskazanym obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Zgodnie z treścią tego przepisu obwiązującą do 31 grudnia 2017 r. prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych nie przysługiwało podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Celem regulacji zawartej w art. 18d ust. 6 - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r. - było stworzenie zakazu łączenia odliczenia z tytułu działalności B + R ze wsparciem udzielanym podmiotom strefowym, bowiem tacy przedsiębiorcy mieli prawo do korzystania z korzystniejszej preferencji, tj. zwolnienia dochodów z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia. Określone w tym przepisie wyłączenie znajdowało zastosowanie niezależnie od tego, w jakim stosunku działalność badawczo-rozwojowa pozostawała do działalności podatnika prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Bez znaczenia pozostawało, czy działalność strefowa została wydzielona organizacyjnie (w sposób wskazany w § 5 ust. 5 rozporządzenia z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych), zaś sama działalność badawczo-rozwojowa była wykonywana faktycznie poza strefą. Możliwość skorzystania z ulgi była wyłączona również niezależnie od tego, czy efekty prac badawczo-rozwojowych były wykorzystywane do działalności określonej w zezwoleniu strefowym, czy też nie. Sam fakt prowadzenia działalności strefowej w ciągu roku podatkowego był wystarczającą przesłanką do braku prawa do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2201), z początkiem 2018 r. wprowadzono modyfikacje w funkcjonowaniu ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Szczególne preferencje w ramach nowelizacji przewidziano dla podmiotów prowadzących działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych. W nowym stanie prawnym tacy przedsiębiorcy mogą - po spełnieniu określonych warunków - skorzystać z ulgi B+R na takich samych zasadach jak pozostali podatnicy.

Zatem, ulga B+R jest obecnie, co do zasady, dostępna dla podmiotów prowadzących działalność na terenie SSE jak również obszaru objętego decyzją o wsparciu. Jedynym zastrzeżeniem jest to, aby "koszty kwalifikowane" w rozumieniu przepisów o uldze B+R nie obejmowały wydatków, które są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284 i 1086), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zaś zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4-6d, uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. poz. 1162), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W analizowanej sprawie, Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie SSE na podstawie zezwolenia wydanego w 2006 r. W związku z "działalnością strefową", Spółka w poprzednich latach podatkowych korzystała ze zwolnienia. W 2020 r. limit zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE był niższy od wysokości należnego podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej zwolnionej z opodatkowania prowadzonej na terenie SSE. W związku z wyczerpaniem przysługującego limitu pomocy publicznej w poprzednim roku, Wnioskodawca nie będzie korzystał ze zwolnienia w 2021 r.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy z uwagi na wyczerpanie limitu zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w poprzednim roku podatkowym i w konsekwencji nie korzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane poniesione w 2021 r. i latach następnych na działalność badawczo-rozwojową.

Odnosząc cytowane przepisy do opisu sprawy stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie "koszty kwalifikowane" poniesione przez Wnioskodawcę począwszy od 2021 r. nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, bowiem Spółka nie będzie korzystała ze zwolnienia w 2021 r. i latach następnych w związku z wyczerpaniem przysługującego limitu pomocy publicznej w poprzednim roku tj. 2020.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka ma prawo skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej prowadząc działalność na terenie SSE i odliczyć w ramach tej ulgi koszty kwalifikowane poniesione w 2021 r. i latach następnych - jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl