0111-KDIB1-2.4010.417.2022.1.AW - Rozliczenia CIT w związku z połączeniem spółek

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-2.4010.417.2022.1.AW Rozliczenia CIT w związku z połączeniem spółek

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

1.

dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia;

2.

dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w tym przepisie, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia.

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Wnioskodawca" lub "Spółka Przejmująca") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. działalności trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych, jak również związana jest z zarządzaniem funduszami. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest polskim rezydentem podatkowym). Wnioskodawca uzyskał status alternatywnej spółki inwestycyjnej, o której mowa w art. 8a ust. 1 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej: "ASI").

Wnioskodawca planuje połączenie ze spółką A. Spółką Akcyjną z siedzibą w (...) nr KRS (...), nr NIP (...) ("Spółka Przejmowana"). Połączenie nastąpi poprzez przejęcie majątku Spółki Przejmowanej przez Wnioskodawcę ("Połączenie"). Połączenie zostanie przeprowadzone w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych ("k.s.h."). Spółka Przejmowana również podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce osiągnięcia (Spółka Przejmowana jest również polskim rezydentem podatkowym). Wspólnikami (udziałowcami) Wnioskodawcy jak i Spółki Przejmowanej, na moment wpisu Połączenia, będą te same podmioty. W wyniku Połączenia nie ulegnie zmianie liczba wspólników oraz struktura własnościowa Spółki Przejmującej.

Na moment Połączenia Spółka Przejmowana będzie posiadała majątek, w skład którego wchodzą m.in. udziały i akcje spółek pod nazwą: B. spółka akcyjna, C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, F. spółka z ograniczona odpowiedzialnością ("Udziały i Akcje") innych spółek kapitałowych, posiadających siedzibę w Polsce ("Spółki Zależne"). Spółka Przejmowana jest na dzień złożenia Wniosku właścicielem Udziałów i Akcji Spółek Zależnych od ponad dwóch lat kalendarzowych.

W wyniku Połączenia Udziały i Akcje w Spółkach Zależnych staną się własnością Spółki Przejmującej.

Planowane działania restrukturyzacyjne mają na celu uproszczenie struktury kapitałowej poprzez przeniesienie działalności Spółki Przejmowanej do Wnioskodawcy, która zwiększa możliwości inwestycyjne (korzystne zasady pozyskiwania aktywów, w tym nowego kapitału oraz ich inwestowania).

Wnioskodawca będzie w przyszłości otrzymywał dywidendy od Spółek Zależnych. Ponadto Wnioskodawca może dokonać zbycia całości bądź części Udziałów i Akcji poszczególnych Spółek Zależnych przed upływem dwóch lat od dnia rejestracji Połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółka Przejmowana posiada obecnie oraz będzie posiadała w przyszłości (w dniu wypłaty dywidendy albo w dniu zbycia Udziałów) bezpośrednio przynajmniej 10% udziałów w kapitale każdej ze Spółek Zależnych.

Aktywa żadnej ze Spółek Zależnych, ani na dzień składania Wniosku, ani w przyszłości nie będą bezpośrednio lub pośrednio stanowić nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.

Pytania

1. Czy dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia?

2. Czy dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w tym przepisie, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia?

Państwa stanowisko w sprawie

1. Dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia.

2. Zdaniem Wnioskodawcy, dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w tym przepisie, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT") zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1)

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3)

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4)

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W myśl art. 22 ust. 4a ustawy o CIT zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia - przyp. Organu.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że prawo do zastosowania zwolnienia dywidendowego w CIT zmaterializuje się m.in. w razie nieprzerwanego posiadania udziałów lub akcji spółki zależnej przez okres dwóch lat. Nie ma przy tym znaczenia czy upływ dwuletniego okresu nastąpi przed czy po wypłacie dywidendy ze spółki zależnej.

W ocenie Wnioskodawcy ww. dwuletni termin należy liczyć z uwzględnieniem konsekwencji wynikających z przepisów Ordynacji podatkowej. W tym zakresie zastosowanie znajdzie zasada ogólna wynikająca z art. 93 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)

osób prawnych,

2)

osobowych spółek handlowych,

3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Powyższe regulacje stosuje się odpowiednio osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1)

innej osoby prawnej (osób prawnych);

2)

osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Stosownie do art. 93e Ordynacji podatkowej przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.

Z przepisów dotyczących sukcesji podatkowej wynika, że spółka przejmująca jako następca prawny wstępuje we wszystkie stosunki prawno-podatkowe, których stroną był podmiot przejmowany, z takim skutkiem, jakby to sukcesor od początku był stroną tych stosunków. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych wstąpienie "we wszelkie" przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki łączących się spółek nie powinno być przy tym ograniczane tylko do takich praw lub obowiązków, które istniały w momencie połączenia obu podmiotów. Ustawodawca nie ogranicza bowiem sukcesji tylko do tych praw, które zostały zrealizowane.

Podkreślenia w tym miejscu wymaga, że istota sukcesji podatkowej oraz wynikające z niej konsekwencje nie są sprzeczne z wymogiem bezpośredniego posiadania udziałów dla zastosowania zwolnienia dywidendowego w CIT. Pomimo dokonania Połączenia, przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że właścicielem spółek zależnych jest nadal jeden i ten sam podmiot.

Przejmując zatem Spółkę Przejmowaną, Wnioskodawca stanie się pełnoprawnym właścicielem Udziałów w Spółkach Zależnych, działając w fikcji, że właściciel Spółek Zależnych się nie zmienił. W konsekwencji, stosując wobec Wnioskodawcy zasadę sukcesji uniwersalnej, otrzymując dywidendy od Spółek Zależnych, będzie miał on prawo do zastosowania zwolnienia dywidendowego z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, bowiem Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia czasu posiadania Udziałów w Spółkach Zależnych przez Spółkę Przejmowaną. W konsekwencji, z uwagi na sukcesję uniwersalną, w świetle art. 22 ust. 4-4a ustawy o CIT Wnioskodawca będzie posiadał nieprzerwanie Udziały od dnia nabycia poszczególnych Udziałów przez Spółkę Przejmowaną.

Stanowisko Wnioskodawcy o stosowaniu zasady sukcesji podatkowej w odniesieniu do praw i obowiązków przysługujących spółce przejmowanej, w kontekście zwolnienia dywidendowego z art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT, potwierdzają następujące interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach, m.in.:

a) Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 grudnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.458.2021.1.BM,

b) Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 lipca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.174.2020.2.JKT,

c) Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.47.2020.3.AK,

d) Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.88.2019.1.MO.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.458.2021.1.BM Organ wskazał, że:

"W konsekwencji, należy stwierdzić, że ASI po przejęciu Spółki PL wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki Spółki PL, w tym prawo do liczenia terminu posiadania Udziałów PL oraz Udziałów CPR, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, wraz z uwzględnieniem okresu posiadania Udziałów PL oraz Udziałów CPR przez Spółkę PL oraz okresu posiadania Udziałów CPR przez Spółkę CPR (...) Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że analogiczne stanowisko odnoszące się do sukcesji dwuletniego okresu posiadania udziałów/akcji (na gruncie art. 22 ust. 4-4a ustawy o CIT) prezentowane jest przez orzecznictwo odnoszące się do dywidend wypłacanych na rzecz spółek przekształconych będących sukcesorami spółek przekształcanych.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przy obliczaniu dwuletniego okresu posiadania Udziałów PL oraz Udziałów CPR przez ASI, będącego warunkiem zastosowania zwolnienia dywidendy z podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, należy uwzględnić okres posiadania tych udziałów odpowiednio przez Spółkę PL oraz Spółkę CPR".

Stanowisko Wnioskodawcy jest również w pełni zgodne z orzecznictwem sądów administracyjnych, które potwierdza, że dwuletni termin nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) jest warunkiem materialnoprawnym uzyskania zwolnienia podatkowego z art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT, spełnionym w razie zaistnienia sukcesji podatkowej w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej. Pogląd ten potwierdzają następujące wyroki sądów administracyjnych, m.in.:

a)

wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 3431/15,

b)

wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 września 2018 r., sygn. II FSK 2440/16,

c)

wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. II FSK 743/18.

Podsumowując, wskazać należy, że Wnioskodawca po przejęciu Spółki Przejmowanej wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej, w tym prawo do liczenia terminu posiadania Udziałów w Spółkach Zależnych, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, wraz z uwzględnieniem okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmującą. Innymi słowy, dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed dokonaniem Połączenia.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT wolne od podatku są dochody (przychody) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskane w roku podatkowym ze zbycia udziałów (akcji), pod warunkiem że alternatywna spółka inwestycyjna, która zbywa udziały (akcje), posiadała przed dniem zbycia bezpośrednio nie mniej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale spółki, której udziały (akcje) są zbywane, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Przepis ten stanowi zatem bardzo podobną zasadę jak ma to miejsce w przypadku zwolnienia dywidendowego z art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT. W konsekwencji, wskutek Połączenia nie dojdzie do naruszenia powyższego wymogu nieprzerwanego posiadania zbywanych Udziałów przez okres dwóch lat, jeśli od dnia nabycia Udziałów przez poprzednika prawnego (Spółkę Przejmowaną) do dnia ich zbycia przez Wnioskodawcę upłyną dwa lata. W opinii Wnioskodawcy, w wyniku sukcesji uniwersalnej z art. 93 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca będzie uprawniony do "doliczenia" do dwuletniego okresu posiadania Udziałów okresu posiadania tych praw majątkowych przez Spółkę Przejmowaną.

Przedmiotem sukcesji uniwersalnej w rozumieniu Ordynacji podatkowej, nie będą bowiem wyłącznie ukształtowane prawa majątkowe, istniejące na moment Połączenia, lecz wszelkie konsekwencje zdarzeń mających znaczenie prawne w świetle przepisów podatkowych, w tym także fakt posiadania udziałów przez poprzednika prawnego przez określony czas. Wnioskodawca po przejęciu Spółki Przejmowanej będzie zatem kontynuował bieg terminu posiadania przez Nią Udziałów.

Tak jak w przypadku zwolnienia dywidendowego z art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT, w wydawanych interpretacjach indywidualnych Organ potwierdza, że jest to uprawnienie podlegające sukcesji:

a) "Mając na uwadze powyższe, dotychczasowa praktyka organów podatkowych i sądów jednoznacznie potwierdza, że materialnoprawny termin 2-letniego nieprzerwanego posiadania udziałów dla celów zastosowania zwolnienia z opodatkowania określonego w przepisach ustawy o CIT jest przedmiotem sukcesji uniwersalnej, w oparciu o przepis art. 93 Ordynacji podatkowej. Mając na uwadze wszystkie wymienione powyżej argumenty, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka przejmująca będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, jeżeli sprzedaż udziałów zostanie dokonana po upływie 2 lat od nabycia udziałów przez Spółkę przejmowaną" - tak: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 czerwca 2021 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.123.2021.2.KS;

b) "Ordynacja podatkowa nie wprowadza także żadnego wyjątku wyłączającego obowiązywanie sukcesji podatkowej w odniesieniu do możliwości kontynuowania okresu posiadania udziałów przęz następcę prawnego na potrzeby zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT. Należy uznać, że gdyby ustawodawca chciał takie wyłączenie wprowadzić to wprowadziłby je wprost, tak jak miało to miejsce w przypadku art. 7 ust. 4 ustawy o CIT, który wprost wyłącza sukcesję prawa do rozliczenia straty podatkowej podmiotu przejmowanego. Podobna regulacja wprost wyłączająca sukcesję zawarta jest w przypadku przekształcenia, połączenia albo podziału w razie ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16g ust. 9 ustawy o CIT). Nie ma zatem podstaw, aby uznać, że ustawodawca w sposób odmienny uregulował niedopuszczalność kontynuowania przez spółkę przejmującą terminu dwuletniego posiadania udziałów przez spółkę przejętą (analogicznie na gruncie art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT - wyrok z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. akt II FSK 211/18)." - tak: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 grudnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.458.2021.1.BM.

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie obowiązujących przepisów nie istnieją podstawy do uznania, że Wnioskodawca będzie miał prawo do skorzystania ze zwolnienia z art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT, ale nie miałby prawa do zwolnienia podatkowego z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku, wskutek Połączenia zastosowanie znajdą zasady sukcesji uniwersalnej. W konsekwencji, Wnioskodawca będzie miał prawo uwzględnić w dwuletnim terminie posiadania Udziałów, okres ich posiadania przez Spółkę Przejmowaną.

Zgodnie z art. 17 ust. 10b powołanej ustawy, "Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 58a, nie stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych ze zbycia udziałów (akcji) w spółce, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów takiej spółki, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości". Jednakże, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w odniesieniu do żadnej Spółki Zależnej warunek uniemożliwiający skorzystanie ze zwolnienia nie będzie spełniony.

Podsumowując, dla potrzeb zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w okresie, o którym mowa w tym przepisie, okresu posiadania Udziałów przez Spółkę Przejmowaną przed Połączeniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Spółkę we wniosku ORD-IN wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz interpretacji indywidualnych organ zauważa, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie stanowią powszechnej wykładni przepisów prawa podatkowego, ponieważ wydane zostały w indywidualnych sprawach, w konkretnym indywidualnie określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i wiążą tylko strony danego postępowania.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl