(bez tytułu).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2001 r. Ministerstwo Finansów (bez tytułu).

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i usług (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz inne czynności zrównane ze sprzedażą, o których mowa w art. 2 ust. 3 ww. ustawy. Tylko w przypadku importu usług, opodatkowaniu podlega nabycie usługi, a obowiązek podatkowy ciąży na kupującym usługę.

W związku z powyższym wyłączenie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczyć będzie tych przypadków, gdy strona dokonująca sprzedaży wierzytelności, obligacji i innych instrumentów finansowych, będzie z tytułu dokonania czynności cywilnoprawnej zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług lub zwolniona od tego podatku.

Ze względu na to, iż podatkiem od towarów i usług opodatkowane jest również odpłatne świadczenie usług, w przypadku gdy na treść usługi składa się czynność cywilnoprawna objęta przepisami o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w przypadku takiej usługi obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług powoduje wyłączenie z opodatkowania czynności cywilnoprawnej podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przykładowo, usługi w zakresie pośrednictwa finansowego wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z obowiązku zapłaty ww. podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli usługi pośrednictwa finansowego obejmują swym zakresem udzielanie pożyczek, to pożyczki te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia będzie w tym przypadku fakt, że podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót (prowizja), a w podatku od czynności cywilnoprawnych wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży czy też kwota pożyczki lub wartość rzeczy ruchomych będących przedmiotem pożyczki.

Wyłączenie z podatku określone w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy również sprzedaży rzeczy używanych, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Należy jednak zauważyć, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż jedynie w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Opodatkowane podatkiem od towarów i usług może być również świadczenie usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej oraz robót budowlano-montażowych.

W związku z tym czynność cywilnoprawna, której przedmiotem są jednocześnie towary, prawa majątkowe oraz inne "składniki" niebędące towarami lub usługami w rozumieniu przepisu art. 4 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (np. sprzedaż nieruchomości zabudowanej), jest wyłączona z podatku od czynności cywilnoprawnych w części, w której czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaś w pozostałej części jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli więc podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje nieruchomość zabudowaną, jest podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej sprzedaży nieruchomości gruntowej.

Opublikowano: S.Podat. 2003/9/12