Postanowienie
z dnia 28 stycznia 2011 r.
IV SAB/Wr 54/10
UZASADNIENIE
Skład orzekający
Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak.
Sędziowie WSA: Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.), Alojzy Wyszkowski.
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 28 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi M.T. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. w przedmiocie wydania decyzji w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie faktyczne
M. T. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. w przedmiocie wydania decyzji w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego.
W treści skargi skarżąca powołała się na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) nr (...) wydane na skutek złożonego przez nią zażalenia na niezałatwienie w terminie sprawy dodatku mieszkaniowego. Postanowieniem tym organ orzekający uznał powyższe zażalenie za nieuzasadnione i odmówił wyznaczenia dodatkowego terminu załatwienia sprawy.
W odpowiedzi na skargę Kolegium wniosło o jej odrzucenie.
Uzasadnienie prawne
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Po myśli art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.); dalej: p.p.s.a., sąd administracyjny sprawuje kontrolę nad działalnością administracji publicznej w sprawach skarg na:
decyzje administracyjne;
postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty;
postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;
inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;
4a) pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach;
akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej;
akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż określone w pkt 5, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej;
akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego;
bezczynność organów w przypadkach określonych w pkt 1-4a.
Przy czym, zaskarżenie bezczynności organu administracji publicznej jest dopuszczalne tylko w takim zakresie, w jakim dopuszczalne jest zaskarżenie do sądu administracyjnego decyzji, postanowień oraz innych aktów i czynności z zakresu administracji publicznej (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. akt II GSK 1101/08, Lex nr 552736).
Powołane wcześniej postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) wydane zostało na podstawie art. 37 k.p.a., w reakcji na zażalenie skarżącej na niezałatwienie sprawy przyznania dodatku mieszkaniowego w terminie. Na tego rodzaju postanowienie skarga do sądu administracyjnego nie przysługuje.
Z całokształtu akt sprawy wynika, że w odpowiedzi na złożone zażalenie skarżąca spodziewała się wydania przez ten organ decyzji administracyjnej w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego i w tym też przedmiocie zaskarżyła bezczynność Kolegium. Tymczasem, jak już wcześniej wspomniano, w takim zakresie skarga do sądu administracyjnego nie przysługuje.
Skoro więc, przedmiotowa skarga nie może być skierowana do sądu administracyjnego, należało ją na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a. odrzucić, o czym orzeczono w sentencji postanowienia.