Postanowienie
z dnia 10 października 2006 r.
IV SA/Wr 642/06
UZASADNIENIE
Skład orzekający
Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak.
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu w dniu 10 października 2006 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D. D. na pismo Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia (...) r. Znak (...) w przedmiocie zawiadomienia o pozostawieniu wniosku z dnia (...) r. o dodatek mieszkaniowy bez rozpoznania postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie faktyczne
Pismem z dnia (...) r. D. D. wniósł skargę na pismo Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia (...) r. Znak (...) w przedmiocie zawiadomienia o pozostawieniu wniosku z dnia (...) r. o dodatek mieszkaniowy, bez rozpoznania.
Do skargi dołączone zostało wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia (...) r., skierowane przez skarżącego do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W., które nastąpiło, zdaniem skarżącego, w efekcie odstąpienia przez organ od rozstrzygnięcia pisma z dnia (...) r., którym skarżący wnioskował o zawieszenie postępowania wszczętego wnioskiem z dnia (...) r. o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
W uzasadnieniu skargi zarzucił, że kwestionowana czynność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej narusza następujące przepisy: art. 32 ust. 1 zd. 1 oraz zd. 2 Konstytucji RP, art. 7 k.p.a., art. 35 § 1 k.p.a., art. 37 § 1 k.p.a., art. 61 § 3 k.p.a., a także art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a.
Uzasadnienie prawne
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Przepis art. 3 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) stanowi, iż sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie.
Stosownie do § 2 tego artykułu kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:
decyzję administracyjne;
postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie rozstrzygające sprawę co do istoty;
postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;
inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;
akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej;
akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż określone w pkt 5, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej;
akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego;
bezczynność organów w przypadkach określonych w pkt 1-4.
W myśl § 3 art. 3 cytowanej ustawy sądy administracyjne orzekają także w sprawach, w których przepisy prawa ustaw szczególnych przewidują sądową kontrolę, i stosują środki określone w tych przepisach.
Zgodnie z art. 4 tej ustawy sądy administracyjne rozstrzygają spory o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i między samorządowymi kolegiami odwoławczymi, o ile odrębna ustawa nie stanowi inaczej, oraz spory kompetencyjne między organami tych jednostek a organami administracji rządowej.
Skarżący wniósł skargę na czynność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Dział Dodatków Mieszkaniowych z dnia (...) r. Znak (...) polegającą na zawiadomieniu o pozostawieniu wniosku z dnia (...) r. o dodatek mieszkaniowy, bez rozpoznania.
Odnosząc się do powołanego jako podstawę prawna żądania - art. 52 § 3 w związku art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. nadmienić wypada, że zawiadomienie o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, będące następstwem nie uzupełnienia braków formalnych wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego w związku z pismem z dnia (...) r. skierowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we W. w trybie art. 64 § 2 k.p.a. nie jest aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej dotyczącym uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Oznacza to, że nie przysługuje na nie skarga do sądu administracyjnego. Pismo to stanowi jedynie czynność procesową organu administracji.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że wniesiona w niniejszej sprawie skarga jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.