Postanowienie
z dnia 2 marca 2012 r.
II SA/Bd 1239/11
UZASADNIENIE
Skład orzekający
Przewodniczący: Sędzia Michał Kujawa (sprawozdawca).
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata w sprawie ze skargi na postanowienie SKO w B. z dnia (...) września 2011 r., nr (...) w przedmiocie wydania zaświadczenia postanowił: oddalić wniosek
Uzasadnienie faktyczne
W dniu 9 stycznia 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynął wniosek (formularz PPF) złożony przez S. S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata. Wniosek swój uzasadnił trudną sytuacją materialną. We wspólnym gospodarstwie domowym zamieszkuje z żoną oraz dwójką uczących się dzieci. Dochód rodziny wynosi (...) zł miesięcznie. Wnioskodawca jest współwłaścicielem domu o powierzchni (...) m2. Oświadczył, że nie posiada oszczędności oraz przedmiotów wartościowych. Jednakże w pkt 11 formularza podał, że"żyjemy z oszczędności z ubiegłych lat...".
Zarządzeniem z dnia 11 stycznia 2012 r. zobowiązano stronę skarżącą do przedłożenia w terminie 10 dni od dnia doręczenia wezwania dokumentów obrazujących jego sytuację majątkową i finansową. Wezwanie zostało doręczone skarżącemu 25 stycznia 2012 r.
Uzasadnienie prawne
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zważył, co następuje:
Należy zaznaczyć, iż prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w ramach prawa pomocy jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa (art. 244 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm., zwanej dalej p.p.s.a.).
Przepis art. 245 p.p.s.a. przewiduje możliwość przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika w sytuacji, kiedy osoba fizyczna wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania (art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a.). Z kolei prawo pomocy w zakresie częściowym (art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a.) polega na zwolnieniu tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tyko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Następuje w sytuacji, jeżeli osoba fizyczna wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania dla siebie i rodziny.
W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga, że zarządzeniem z dnia 11 stycznia 2012 r. zobowiązano stronę skarżącą do przedłożenia w terminie 10 dni od dnia doręczenia wezwania dokumentów obrazujących jej sytuację majątkową i finansową. Zarówno w zakreślonym terminie jak i do dnia dzisiejszego strona skarżąca nie przedłożyła jakichkolwiek dokumentów.
Należy uznać, że strona skarżąca nie wykonała zobowiązania, zatem nie było możliwości dokonania całościowej oceny materiału, co skutkowało oddaleniem wniosku.