Ministerstwo Finansów, Przedstawicielstwo celne - opis zagadnienia i najważniejsze zmiany od 1 maja 2016 r.

Poradniki
Opublikowano: LEX/el. 2016
Status: Nieaktualny
Autor:

Przedstawicielstwo celne - opis zagadnienia i najważniejsze zmiany od 1 maja 2016 r.

Unijny kodeks celny wprowadza definicję przedstawiciela celnego, którym jest każda osoba ustanowiona przez inną osobę w celu prowadzenia czynności i załatwiania formalności wymaganych przepisami prawa celnego przed organami celnymi. Tak jak w dotychczasowych przepisach przedstawicielstwo może być bezpośrednie lub pośrednie. Przedstawiciel celny nie musi mieć siedziby na obszarze celnym Unii jedynie w przypadku, gdy występuje na rzecz osoby, która nie musi mieć takiej siedziby.

Państwa członkowskie mogą określić warunki świadczenia usług przez przedstawiciela celnego w państwie jego siedziby. W Polsce są to warunki wpisu na listę agentów celnych, które nie ulegają zmianie, określone w Prawie celnym i rozporządzeniu Ministra Finansów. Przedstawiciel celny spełniający kryteria dla AEOC może świadczyć usługi w państwie członkowskim innym niż to, w którym ma siedzibę.

Podczas kontaktu z organami celnymi przedstawiciel celny zgłasza fakt wykonywania czynności na rzecz osoby reprezentowanej i...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX