Matusiakiewicz Łukasz, Obowiązkowa korekta kosztów w PIT oraz CIT na przykładach

Poradniki
Opublikowano: ABC
Status: Nieaktualny, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor:

Obowiązkowa korekta kosztów w PIT oraz CIT na przykładach

W latach 2013-2015 obowiązywały przepisy mające na celu zwalczanie lub ograniczanie zatorów płatniczych. W związku z tym na gruncie ustaw o podatkach dochodowych nałożono na dłużników obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów, jeśli nie uregulowali oni swych zobowiązań w określonych wskazanymi ustawami terminach.

Obowiązkowa korekta w PIT i CIT nie była przy tym „nieodwracalna”, bowiem fakt uregulowania zobowiązania prowadził z kolei do korekty „na korzyść”.

Omawiane przepisy powodowały pewne problemy interpretacyjne.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisy te zostały uchylone.

Przepisy przejściowe wskazują jednak, że do podatników podatku dochodowego (zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych), którzy przed dniem 1 stycznia 2016 r. dokonali, na podstawie przepisów dotychczasowych, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, stosuje się przepisy dotychczasowe w zakresie możliwości zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.

Niniejszy poradnik ma zatem charakter historyczny, tj. może pomóc m.in. w odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dokonać rozliczeń za lata 2013-2015.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX