Kryczka Sebastian , Kontrola trzeźwości oraz w zakresie substancji działających podobnie do alkoholu w przypadku pracowników zdalnych

Poradniki
Opublikowano: LEX/el. 2023
Status: Aktualny
Autor:

Kontrola trzeźwości oraz w zakresie substancji działających podobnie do alkoholu w przypadku pracowników zdalnych

Każdy pracownik, niezależnie od zawodów czy specjalności musi przejawiać gotowość do wykonywania obowiązków nie tylko o należytej jakości oraz ilości ale również w zakresie właściwych bezpiecznych warunków pracy. Nie inaczej jest w przypadku pracowników wykonujących pracę w trybie zdalnym - zarówno gdy praca zdalna jest wykonywana regularnie czy hybrydowo, naprzemiennie z pracą wykonywaną na terenie zakładu.

Fakt, że przepisy o pracy zdalnej nie zawierają bezpośredniego odniesienia do kontroli trzeźwości lub w zakresie substancji działających podobnie do alkoholu absolutnie nie oznacza, że pracodawca nie ma możliwości przeprowadzania takiej kontroli - w miejscu i czasie wykonywania pracy zdalnej.

Pracodawca chcąc przeprowadzać kontrolę gotowości do wykonywania pracy - zarówno kontrole trzeźwości jak również w zakresie substancji działających podobnie do alkoholu musi opracować stosowne procedury – w tym odnoszące się do pracowników zdalnych. Poradnik krok po kroku omawia najważniejsze kwestie związane z wprowadzeniem zakładowej kontroli trzeźwości oraz w zakresie substancji działających podobnie do alkoholu, jak również prawidłowy proces jej przeprowadzania oraz dokumentowania – z uwzględnieniem specyfiki pracy zdalnej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX