Gujski Waldemar, Zdebiak Dawid Jakub, Jak rozwiązać umowę o pracę, aby nie przegrać przed sądem pracy? Pytania i odpowiedzi

Poradniki
Opublikowano: LEX/el. 2022
Status: Nieaktualny
Autorzy:

Jak rozwiązać umowę o pracę, aby nie przegrać przed sądem pracy? Pytania i odpowiedzi

1. Czy można zwolnić pracownika w ochronie przedemerytalnej oraz pracownice w ciąży w przypadku łączenia spółek w ramach grupy i likwidacji jednej z nich?

Jeżeli dochodzi w trybie art. 231 ustawy z 26.06.1974 r. Kodeks pracy – dalej k.p., do przejścia zakładu na innego pracodawcę (bo rozumiem, że chodzi o taką sytuację) to takich osób nie można zwolnić. W przypadku natomiast likwidacji zakładu pracy możliwe jest rozwiązanie umowy (art. 411 k.p. i art 177 § 4 k.p.).

2. Skoro porozumienie jest takie bezpieczne, to po co w ZUS-ie należy podawać stronę inicjującą rozwiązanie stosunku pracy? Czy pracownik, czy pracodawca?

Odpowiedzi na to pytanie należy poszukiwać w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustalenie przyczyny zawarcia porozumienia oraz strony inicjującej może mieć wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX