Zajęcie helikoptera z naruszeniem prawa do poszanowania własności. Omówienie wyroku ETPC z dnia 16 października 2018 r.,... - OpenLEX

Warecka Katarzyna, Zajęcie helikoptera z naruszeniem prawa do poszanowania własności. Omówienie wyroku ETPC z dnia 16 października 2018 r., 45825/11 (Barkanov)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2019
Autor:

Zajęcie helikoptera z naruszeniem prawa do poszanowania własności. Omówienie wyroku ETPC z dnia 16 października 2018 r., 45825/11 (Barkanov)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 16 października 2018 r. uznał, iż dziewięcioletnie ograniczenie możliwości korzystania z helikoptera przez rosyjską służbę bezpieczeństwa stanowiło naruszenie prawa do poszanowania mienia właściciela.

9 lat postoju w hangarze

Skargę do Trybunału wniósł obywatel Rosji. W 2008 r. FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) - podejrzewając, że skarżący nielegalnie handlował helikopterami - przeprowadziła kontrolę w należącym do niego hangarze. Hangar został opieczętowany wraz ze znajdującym się w środku helikopterem. Funkcjonariusze FSB zatrzymali również wszystkie dokumenty helikoptera. Pieczęcie zostały zdjęte 14 dni później, dokumentów nie zwrócono do maja 2017 r. Przez ten czas helikopter nie mógł być wykorzystywany. Po zajęciu helikoptera akta sprawy skarżącego zostały przekazane do ministerstwa spraw wewnętrznych, gdzie pięciokrotnie odmówiono wszczęcia postępowania karnego przeciwko skarżącemu stwierdzając, iż jego czyny nie wypełniły znamion...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX