Warecka Katarzyna, Wyrok za nazwanie Mahometa pedofilem nie naruszył wolności wypowiedzi. Omówienie wyroku ETPC z dnia 25 października 2018 r., 38450/12 (E.S. przeciwko Austrii)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2018
Autor:

Wyrok za nazwanie Mahometa pedofilem nie naruszył wolności wypowiedzi. Omówienie wyroku ETPC z dnia 25 października 2018 r., 38450/12 (E.S. przeciwko Austrii)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 25 października 2018 r. uznał, że wyrok skazujący za wypowiedź, w której skarżąca sugerowała pedofilne skłonności u islamskiego proroka Mahometa, nie stanowił naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii skarżącej.

Grzywna za dyskredytowanie innej religii

Skargę do Trybunału wniosła obywatelka Austrii, która prowadziła seminaria zatytułowane "Podstawowa wiedza na temat islamu". W czasie seminarium skarżąca omawiała małżeństwo zawarte pomiędzy prorokiem Mahometem a sześcioletnią dziewczynką, które miało zostać skonsumowane, kiedy dziecko osiągnęło dziewiąty rok życia. Skarżąca stwierdziła wówczas, że Mahomet "lubił robić to z dziećmi", a dalej "56-lat i sześcioletnie dziecko? ... Jak to nazwać, jeśli nie pedofilią"? Za tę wypowiedź sąd austriacki uznał skarżącą winną popełnienia przestępstwa w postaci ubliżania innym wyznaniom i wymierzył jej karę grzywny (480 euro) oraz obciążył ją kosztami postępowania. Przed Trybunałem skarżąca zarzuciła,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX