Kardas Bartłomiej, Wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z uwagi na przedstawienie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego wystawionego po dniu składania ofert lub wniosków kwalifikacyjnych

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2014
Autor:

Wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z uwagi na przedstawienie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego wystawionego po dniu składania ofert lub wniosków kwalifikacyjnych

W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej ukształtowała się jednolita linia orzecznicza wskazująca na konieczność posługiwania się w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego aktualnym zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego, tj. zaświadczeniem wystawionym najpóźniej w dniu składania ofert.

Dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia wykonawcy dzieli się na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy tzw. warunków negatywnych w ramach których można weryfikować wykonawców m.in. pod kątem ewentualnych zaległości podatkowych, skazania za określone rodzaje przestępstw. Warunki negatywne wskazano w art. 24 ust. 1 p.z.p. Druga grupa warunków dotyczy właściwości wykonawcy takich jak przykładowo doświadczenie, potencjał techniczny i kadrowy, sytuacja ekonomiczno-finansowa. Tą grupę wskazano w art. 22 ust. 1 p.z.p. W sytuacji gdy zamawiający wymaga od wykonawców złożenia wraz z ofertą lub wnioskiem kwalifikacyjnym dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, wykonawca zobligowany jest do złożenia dokumentów, które mają potwierdzać określony stan faktyczny nie później niż na dzień złożenia oferty lub wniosku. Katalog dokumentów jakie mogą być żądane przez zamawiającego określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane - dalej r.w.d.

W sytuacji gdy wykonawca nie złoży wraz z ofertą żądanych dokumentów, bądź co prawda złoży dokumenty, ale w ocenie zamawiającego nie będą one potwierdzać stawianych wymagań, zastosowanie znajduje art. 26 ust. 3 p.z.p. Zamawiający wzywa więc wykonawcę do uzupełnienia oferty o brakujące dokumenty, a wykonawca składa dokumenty, które muszą potwierdzać spełnianie warunków nie później niż na dzień składania ofert. Zasadniczo większość z możliwych do żądania dokumentów może zostać wystawiona z datą późniejsza niż składanie ofert, a równocześnie może potwierdzać spełnianie warunków na dzień składanie ofert. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie są zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Zaświadczenia z KRK wystawione po dacie składania ofert nie spełniają wymogu potwierdzania warunku na dzień składania ofert. Zgodnie ze stanowiskiem wynikającym z wyroków KIO dzieje się tak dlatego, że zaświadczenia z KRK nie potwierdzają stanu "historycznego", a stwierdzają fakt niefigurowania w kartotece karnej na dzień ich wydania, czyli na dzień zamieszczenia adnotacji urzędowej na zapytaniu. Jeżeli więc w wyniku wezwania do uzupełnienia zaświadczenia z KRK wykonawca przedłoży żądany dokument z datą wystawienia późniejszą niż data składania ofert, to nie można stwierdzić by wypełniona została dyspozycja art. 26 ust. 3 p.z.p. Z treści przywołanego przepisu wynika bowiem jednoznacznie, iż wszystkie uzupełniane dokumenty mają potwierdzać spełnienie wymagań nie później niż na dzień składania ofert. Orzeczenia wskazują m.in., iż brak zawinienia w niezłożeniu informacji z KRK w terminie składania ofert, pozostaje bez znaczenia dla zastosowania przesłanki wykluczenia z postępowania.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX