To już koniec sporu Fakro z Veluxem przed TSUE. Omówienie wyroku TS z dnia 30 czerwca 2022 r., C-149/21 P (Fakro przeciwko... - OpenLEX

Sieradzka Małgorzata, To już koniec sporu Fakro z Veluxem przed TSUE. Omówienie wyroku TS z dnia 30 czerwca 2022 r., C-149/21 P (Fakro przeciwko Komisji)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2022
Autor:

To już koniec sporu Fakro z Veluxem przed TSUE. Omówienie wyroku TS z dnia 30 czerwca 2022 r., C-149/21 P (Fakro przeciwko Komisji)

Trwający kilkanaście lat spór firmy Fakro z duńską spółką Velux zakończył się definitywną przegraną polskiego producenta okien i akcesoriów dachowych. W ubiegły piątek zapadł w tej sprawie ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości.

Stan faktyczny

Stan faktyczny sprawy przed TSUE składa się z wielu zdarzeń i niewątpliwie można go określić jako szczególnie zawiły. Wszystko rozpoczęło się w roku 2006, gdy spółka Fakro złożyła skargę na swojego konkurenta – firmę Velux – do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który po stwierdzeniu, że nieprawidłowości wskazane w skardze mają zasięg europejski, uznał się za niewłaściwy i przekazał sprawę Komisji Europejskiej. W 2007 r. Komisja wszczęła z urzędu dochodzenie w odniesieniu do rynku okien dachowych w Unii Europejskiej (sprawa AT.39451 – Velux), Dochodzenie to dotyczyło różnych praktyk wdrożonych jakoby przez innego producenta okien i akcesoriów dachowych, mianowicie VKR Holding A/S i jego spółki zależne, jednak Komisja nie potwierdziła naruszenia. W...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX