Strasburg: zakaz publikacji danych podatników nie naruszył wolności wypowiedzi. Satakunnan Markkinapörssi Oy i Satamedia Oy... - OpenLEX

Warecka Katarzyna, Strasburg: zakaz publikacji danych podatników nie naruszył wolności wypowiedzi. Satakunnan Markkinapörssi Oy i Satamedia Oy przeciwko Finlandii - wyrok Wielkiej Izby ETPC z dnia 27 czerwca 2017 r., skarga nr 931/13.

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2017
Autor:

Strasburg: zakaz publikacji danych podatników nie naruszył wolności wypowiedzi. Satakunnan Markkinapörssi Oy i Satamedia Oy przeciwko Finlandii - wyrok Wielkiej Izby ETPC z dnia 27 czerwca 2017 r., skarga nr 931/13.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku Wielkiej Izby z 27 czerwca 2017 r. uznał, iż zakaz masowego publikowania danych podatników nie narusza dziennikarskiej wolności wypowiedzi prasy.

Skargę do Trybunału wniosły dwnie fińskie spółki wydawnicze, wspólnie wydające dziennik publikujący informacje podatkowe. W 2003 r. druga skarżąca, wraz z operatorem telefonii komórkowej, zaczęła udostępniać usługę SMS pozwalającą na uzyskanie informacji podatkowych z jej bazy danych. Baza ta składała się z informacji podatkowych już opublikowanych w wydawanym przez skarżące dzienniku i obejmowała dane na temat przychodów i majątku 1,2 mln Finów, to jest około 30% wszystkich dorosłych podatników w Finlandii. Procederem tym zainteresował się fiński Rzecznik Praw Obywatelskich i zaskarżył go do sądu jako działanie sprzeczne z ochroną danych osobowych. Sądy krajowe uznały, iż udostępnianie informacji podatkowych nie jest działalnością dziennikarską, lecz przetwarzaniem danych osobowych i zakazały...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX