Nowicki Marek Antoni, Skazanie za dyskredytację doktryn religijnych z powodu wypowiedzi wskazujących, że Mahomet miał skłonności pedofilskie. Omówienie wyroku ETPC z dnia 25 października 2018 r., 38450/12 (E.S. przeciwko Austrii)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2019
Autor:

Skazanie za dyskredytację doktryn religijnych z powodu wypowiedzi wskazujących, że Mahomet miał skłonności pedofilskie. Omówienie wyroku ETPC z dnia 25 października 2018 r., 38450/12 (E.S. przeciwko Austrii)

Tezy orzeczenia

1. Jak wskazuje art. 10 ust. 2 Konwencji korzystanie z wolności wypowiedzi wiąże się obowiązkami i odpowiedzialnością. Istnieje ogólne wymaganie zapewnienia spokojnego korzystania z praw zagwarantowanych na podstawie art. 9 Konwencji posiadaczom przekonań religijnych, w tym obowiązku unikania w miarę możliwości wypowiedzi, które w ocenie innych bez żadnego powodu są bluźniercze i obrażają obiekty kultu. Jeśli takie wypowiedzi wykraczają poza granice krytycznej negacji przekonań religijnych i mogą podżegać do nietolerancji religijnej, państwo jest uprawnione do uznania ich za niezgodne z poszanowaniem wolności myśli, sumienia i religii i podjąć proporcjonalne działania restrykcyjne.

2. Brak jednolitej europejskiej koncepcji wymagań ochrony praw innych osób w związku z atakami na ich przekonania religijne oznacza, że państwa Konwencji mają szerszą swobodę regulacji wolności wypowiedzi w związku z kwestiami mogącymi obrażać przekonania osobiste w sferze moralności lub religii. Państwa nie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX