Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2019
Autor:

Prewencyjne zatrzymanie chuligana przed meczem piłkarskim nie naruszyło Konwencji. Omówienie wyroku ETPC z dnia 22 października 2018 r., 35553/12, 36678/12 i 36711/12 (S. V. i A.)

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 22 października 2018 r. uznał, że prewencyjne zatrzymanie na siedem godzin kibiców piłkarskich przed meczem, dla zapobieżenia chuligańskim zamieszkom, nie stanowiło naruszenia podstawowego prawa do wolności i bezpieczeństwa.

Chuligani przed meczem piłkarskim

Skargę do Trybunału wniosło trzech obywateli Danii, zagorzałych kibiców piłkarskich. W październiku 2009 r. skarżący przyjechali do Kopenhagi, żeby obejrzeć mecz piłkarski między drużynami Danii i Szwecji. Przed meczem doszło niestety do starć pomiędzy grupami duńskich i szwedzkich kibiców piłkarskich, w związku z którymi skarżący zostali zatrzymani na ponad 7 godzin. Zatrzymania miały miejsce w ramach szeroko zakrojonej akcji duńskiej policji, która podjęła działania prewencyjne w odpowiedzi na chuligańskie wybryki i walki przed rozgrywkami sportowymi. W sumie zatrzymano wówczas 138 osób, z czego połowie zatrzymanych postawiono zarzuty popełnienia różnych czynów karalnych....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?