Laskowska Ewa, Prawo do rozpowszechniania - gdy prawo wyłączne ulega wyczerpaniu - wprowadzenie i wyrok TS z 3.07.2012 r. w sprawie C-128/11 UsedSoft GmbH przeciwko Oracle International Corp.

Omówienia
Opublikowano: EPS 2017/5/55-64
Autor:

Prawo do rozpowszechniania - gdy prawo wyłączne ulega wyczerpaniu - wprowadzenie i wyrok TS z 3.07.2012 r. w sprawie C-128/11 UsedSoft GmbH przeciwko Oracle International Corp.

Zagwarantowanie monopolu prawnego , polegającego na wyłączności korzystania z utworu i decydowania o nim przez uprawnionego, wiąże się zawsze z koniecznością wprowadzenia pewnych ograniczeń w interesie publicznym. Prawo autorskie zna takie konstrukcje: wykluczenie spod ochrony pewnej kategorii dzieł, terytorialność ochrony, czasowy charakter jej obowiązywania czy dozwolony użytek. Innym rodzajem takiego ograniczenia jest szeroko dyskutowana regulacja tzw. wyczerpania prawa. Jej konsekwencje oznaczają bowiem dla uprawnionych niemożliwość egzekwowania swoich praw wobec osób trzecich. Szczególnego znaczenia nabiera to w dobie postępu technologicznego i szerokiego dostępu online do dzieł, przede wszystkim programów komputerowych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX