Pracodawca nie uniknie odszkodowania za zwolnienie pracownicy tuż po macierzyńskim - OpenLEX

Rosa Agnieszka, Pracodawca nie uniknie odszkodowania za zwolnienie pracownicy tuż po macierzyńskim

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2017
Autor:

Pracodawca nie uniknie odszkodowania za zwolnienie pracownicy tuż po macierzyńskim

Pracownica powinna znać przyczynę rozwiązania umowy o pracę w chwili jej wypowiadania. Za późno jest na jej podawanie w trakcie postępowania sądowego.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 1.03.2017 r. w sprawie dyrektorki ogólnopolskiego banku. Nie było jej w firmie prawie półtora roku: najpierw przebywała na zwolnieniu lekarskim podczas ciąży, a potem na urlopach macierzyńskim i rodzicielskim. Podczas jej nieobecności bank nieformalnie przydzielił jej obowiązki innym dyrektorom, a po pewnym czasie odpowiednio zreorganizował strukturę firmy. Jej zakres pracy został powierzony innej dyrektorce, o kompetencjach wyżej ocenionych przez zarząd.

Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim bank natychmiast wypowiedział pracownicy umowę o pracę wskazując, jako przyczynę likwidację stanowiska i miejsca pracy. Dyrektorka jednak zakwestionowała wypowiedzenie twierdząc, że przyczyna ta nie była prawdziwa. Sądy I i II instancji jednak nie przyznały jej racji i oddaliły powództwo. Pracownica złożyła,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX