Lasiński-Sulecki Krzysztof, Jeśli głównym celem danej czynności jest wyłącznie korzyść podatkowa, to daną czynność należy uznać za nadużycie prawa (C-425/06)

Omówienia
Opublikowano: PP 2008/4/51-52
Autor:

Jeśli głównym celem danej czynności jest wyłącznie korzyść podatkowa, to daną czynność należy uznać za nadużycie prawa (C-425/06)

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie Ministero dell'Economia e delle Finanze, dawniej Ministero delle Finanze v. Part Service Srl, spółka w likwidacji, dawniej Italservice Srl (C-425/06)

Szóstą Dyrektywę VAT należy interpretować w ten sposób, że można stwierdzić istnienie praktyk stanowiących nadużycie, gdy uzyskanie korzyści podatkowej stanowi zasadniczy cel danej lub danych czynności.

W 1987 roku Italservice i spółka leasingowa IFIM Leasing Sas, należące do tej samej grupy finansowej, razem uczestniczyły w czynnościach leasingu, których głównym przedmiotem były pojazdy samochodowe. Spółka IFIM zawierała z użytkownikiem umowę, której przedmiotem było użytkowanie pojazdu samochodowego i opcja jego zakupu, w zamian za zapłatę rat, ustanowienie kaucji gwarancyjnej odpowiadającej kosztom rzeczy, które nie są pokryte przez raty, oraz zapewnienie nieograniczonego poręczenia. Natomiast Italservice zawierała z użytkownikiem umowę, na podstawie której ubezpieczała...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX