Dowody wymuszone torturami a Konwencja. Omówienie wyroku ETPC z dnia 5 listopada 2020 r., 31454/10 (Ćwik) - OpenLEX

Warecka Katarzyna, Dowody wymuszone torturami a Konwencja. Omówienie wyroku ETPC z dnia 5 listopada 2020 r., 31454/10 (Ćwik)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2020
Autor:

Dowody wymuszone torturami a Konwencja. Omówienie wyroku ETPC z dnia 5 listopada 2020 r., 31454/10 (Ćwik)

Dopuszczenie w procesie karnym dowodów, które zostały wymuszone torturami, narusza prawo do rzetelnego procesu, pomimo tego, że to nie funkcjonariusz publiczny je stosował - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w "polskim" wyroku z 5 listopada.

Skargę do Trybunału wniósł polski obywatel, który był członkiem gangu zajmującym się przemytem kokainy do Polski na dużą skalę. W 1997 r. gang ten porwał i torturował jednego ze swoich byłych członków, aby uzyskać od niego informacje na temat "sprzeniewierzonych" przez niego pieniędzy i narkotyków. Przebieg tortur i wyznania torturowanego zostały nagrane na kasecie magnetofonowej. Zakładnik został uwolniony przez policję, a kaseta z nagraniem zatrzymana. W 2008 r. skarżący został skazany na 12 lat pozbawienia wolności za przemyt i handel narkotykami. Skazanie zostało oparte przede wszystkim na zeznaniach dwóch innych skruszonych członków gangu oraz na kasecie z 1997 r. Zeznanie gangstera wymuszone torturami ze strony innych gangsterów...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX