Baranowska-Zając Wioleta, Alimenty zagraniczne: kto rozpatrzy powództwo przeciwegzekucyjne? Omówienie wyroku TS z dnia 4 czerwca 2020 r., C-41/19 (FX)

Omówienia
Opublikowano: LEX/el. 2020
Autor:

Alimenty zagraniczne: kto rozpatrzy powództwo przeciwegzekucyjne? Omówienie wyroku TS z dnia 4 czerwca 2020 r., C-41/19 (FX)

Przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE był zakres międzynarodowej jurysdykcji sądów państwa członkowskiego wykonania w odniesieniu do powództwa przeciwegzekucyjnego związanego z postępowaniem egzekucyjnym, wnoszonego przez dłużnika wierzytelności alimentacyjnej, kierowanego przeciwko wykonaniu orzeczenia sądu państwa członkowskiego pochodzenia stwierdzającego tę wierzytelność. W wyroku TSUE rozstrzygnął również o właściwości sądu państwa członkowskiego wykonania w przedmiocie wydania orzeczenia dotyczącego dopuszczalności i zasadności dowodów przedstawionych przez dłużnika alimentacyjnego na poparcie twierdzenia, że spłacił on swój dług w znacznej części. Trybunał uznał, że takie powództwo przeciwegzekucyjne wchodzi w zakres jurysdykcji międzynarodowej państwa członkowskiego wykonania, zaś dopuszczalność i zasadność dowodów na poparcie twierdzenia, że dłużnik spłacił dług w znacznej części, powinny stać się przedmiotem rozstrzygnięcia sądu państwa członkowskiego wykonania.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX