Nowicki Marek Antoni, Achour przeciwko Francji - wyrok ETPC z dnia 29 marca 2006 r., skarga nr 67335/01, [w:] M.A. Nowicki, Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wybór orzeczeń 2006, Oficyna, 2007, s. 99

Omówienia
Opublikowano: Oficyna 2007
Autor:

Achour przeciwko Francji - wyrok ETPC z dnia 29 marca 2006 r., skarga nr 67335/01, [w:] M.A. Nowicki, Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wybór orzeczeń 2006, Oficyna, 2007, s. 99

Zarzut niejasnych przepisów o recydywie w nowym kodeksie karnym stosowanych z mocą wsteczną

Tezy orzeczenia

1. Przestępstwa i kary muszą być przez prawo wyraźnie zdefiniowane. Warunek ten jest spełniony, gdy jednostka może zorientować się z treści przepisu, w razie potrzeby z pomocą jego interpretacji przez sądy, jakie działania i zaniechania prowadzą do odpowiedzialności karnej.

2. Czym innym jest praktyka uwzględniania wydarzeń z przeszłości, a czym innym pojęcie "wstecznego stosowanie prawa" w ścisłym tego słowa znaczeniu.

3. Państwa mogą ustalać własną politykę karną, której w zasadzie Trybunał nie powinien kwestionować. Zmiana przez państwo wysokości kar za przestępstwa, w tym ich zaostrzenie, nie powoduje problemu na tle konwencji.

4. Wybór przez państwo określonego systemu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych nie jest objęty kontrolą na poziomie europejskim, jeśli wybrany system nie jest sprzeczny z zasadami konwencji.

5. Nie ma problemu wstecznego stosowania prawa, jeśli sprawa...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX