Kunicki Ireneusz, Związanie sądu wydanym orzeczeniem w procesie cywilnym

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2010
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Związanie sądu wydanym orzeczeniem w procesie cywilnym

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

W Kodeksie postępowania cywilnego występuje wiele regulacji prawnych dotyczących związania sądu orzeczeniem. W procesie cywilnym zostało ono uregulowane w przepisach art. 200 § 2, art. 332 § 1, art. 341 zd. 2, art. 358, 365 § 1, art. 386 § 6, art. 390 § 2, art. 39817 § 2, art. 461 § 3, art. 47919, art. 50526 zd. 1 k.p.c. Z uwagi na różnorodność tych regulacji prawnych ich klasyfikacja może być dokonana według różnych kryteriów. W szczególności należy zwrócić uwagę, że regulacje te częstokroć dotyczą zarówno sądu, który wydał orzeczenie, jak i innych sądów. Regulacje te mają zastosowanie od chwili wydania albo od chwili uprawomocnienia się orzeczenia. Ponadto regulacje te mają zastosowanie do wypowiedzi sądu zawartej w sentencji lub w uzasadnieniu orzeczenia (niektóre tylko do sentencji, niektóre tylko do uzasadnienia, a niektóre zarówno do sentencji, jak i do uzasadnienia).

W wymienionych wyżej przepisach ustawodawca posłużył się rozmaitymi sformułowaniami, a mianowicie: „sąd jest związany wydanym wyrokiem” (art. 332 § 1 k.p.c.), „sąd, któremu sprawa została przekazana, jest związany postanowieniem o przekazaniu sprawy” (art. 200 § 2 k.p.c.), „sąd, któremu sprawa została przekazana, jest związany postanowieniem sądu przekazującego” (art. 461 § 3 k.p.c.), „orzeczenie (wyrok, postanowienie) wiąże sąd” (art. 341 zd. 2, art. 358, 365 § 1, art. 47919 § 1, art. 50526 zd. 1 k.p.c.), „ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w uzasadnieniu wyroku wiążą sąd” (art. 386 § 6 k.p.c.), „uchwała wiąże w danej sprawie” (art. 390 § 2 k.p.c.), „uchwała jest w danej sprawie wiążąca” (art. 39817 § 2 k.p.c.). W sformułowaniach tych występuje ujęcie związania sądu orzeczeniem raz od strony sądu, który jest związany określonym orzeczeniem, a innym razem od strony orzeczenia, które wiąże sąd. W konsekwencji wstępna analiza językowa wskazanych przepisów nie pozwala rozstrzygnąć, czy za pomocą różnych sformułowań unormowano w nich tę samą, czy różne instytucje procesowe.

Do przedstawionego bogactwa sformułowań ustawowych dochodzi jeszcze różnorodność wypowiedzi nauki co do treści pojęcia „związanie” użytego w wymienionych przepisach. W szczególności należy zauważyć, że niekiedy w wypowiedziach tych jednakowo traktuje się pojęcie „związanie” wynikające z poszczególnych przepisów. Utożsamienie poszczególnych wypadków związania sądu orzeczeniem już prima facie budzi wątpliwości. Jeżeli bowiem wskazane przepisy regulowałyby tę samą instytucję prawną, to w znacznej części byłyby zbędne. Uznanie zaś przepisów za zbędne jest niedopuszczalne z punktu widzenia ogólnych zasad poprawności wykładni prawa .

Bardziej szczegółowa analiza wymienionych przepisów pozwala wyróżnić trzy rodzaje związania sądu orzeczeniem.

Po pierwsze, jest to związanie sądu wydanym orzeczeniem w sensie jego niezmienności (art. 200 § 2, art. 332 § 1, art. 341 zd. 2, art. 358, 461 § 3, art. 47919 § 1, art. 50526 zd. 1 k.p.c.). Chodzi tu o związanie sądu własnym orzeczeniem od chwili wydania go.

Po drugie, jest to związanie w sensie mocy wiążącej orzeczenia wykorzystywanego w tym samym albo w innym postępowaniu jako prejudykat. W tym wypadku mamy do czynienia z mocą wiążącą orzeczenia prawomocnego. Orzeczenie prawomocne wiąże wszystkie sądy, a zatem nie tylko sąd, który je wydał, lecz również inne sądy (art. 365 § 1 k.p.c.).

Po trzecie, związanie sądu orzeczeniem oznacza moc wiążącą orzeczeń sądów wyższego rzędu w tej samej sprawie. Tu możemy wyróżnić moc wiążącą oceny prawnej i wskazań co do dalszego postępowania (art. 386 § 6 k.p.c.) oraz moc wiążącą uchwał Sądu Najwyższego (art. 390 § 2 i art. 39817 k.p.c.).

Przedmiotem niniejszej pracy jest charakterystyka pierwszego z wyróżnionych rodzajów związania, a mianowicie związania sądu wydanym orzeczeniem, nazywanego również w doktrynie niezmiennością orzeczenia, autoprekluzją albo wewnętrzną mocą wiążącą. Ten rodzaj związania sądu orzeczeniem dotychczas ma najmniej opracowań w nauce.

Związanie sądu wydanym orzeczeniem znajduje zastosowanie w każdym trybie postępowania cywilnego. Zakres pracy jednak został ograniczony tylko do trybu procesu cywilnego z kilku względów. Po pierwsze, przepisy o procesie stosuje się do innych trybów postępowania cywilnego uregulowanych w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 13 § 2 k.p.c.) bądź w innych ustawach (np. art. 35 i 229 p.u.n.; art. 20 u.TK w zw. z art. 13 § 1 zd. 1 k.p.c.). Podstawowe zatem znaczenie dla rozważań zawartych w pracy ma analiza związania sądu wydanym orzeczeniem w procesie cywilnym. Analiza ta może być podstawą do rozważań nad problematyką związania sądu wydanym orzeczeniem w innych trybach postępowania cywilnego. Po drugie, inne tryby postępowania cywilnego charakteryzują się pewną swoistością w stosunku do procesu. W konsekwencji związanie sądu wydanym orzeczeniem w innych trybach postępowania cywilnego wymaga samodzielnego opracowania.

Zauważyć przy tym wypada, że sprawy cywilne mogą być załatwiane nie tylko w postępowaniu cywilnym, lecz także w postępowaniu karnym. Związanie sądu wydanym orzeczeniem w procesie cywilnym zatem ma zastosowanie również do sądów powszechnych i wojskowych załatwiających sprawy cywilne w postępowaniu karnym. Dotyczy to powództwa adhezyjnego i odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie, albowiem w tych wypadkach znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy regulujące proces cywilny (art. 70 i 558 k.p.k. w zw. z art. 13 § 1 zd. 1 k.p.c.).

Związanie sądu wydanym orzeczeniem nie ma charakteru bezwzględnego, pomimo tendencji do absolutyzowania tej instytucji prawnej przez naukę. Odstępstwo od tego związania przewidują liczne przepisy prawa, częstokroć niedostrzegane w literaturze przedmiotu (por. art. 18 § 2 zd. 1, art. 120 § 1, art. 174 § 2 zd. 2, art. 200 § 2 zd. 2 i 3, art. 240 § 1, art. 275, 276 § 2 zd. 2, art. 332 § 2, art. 3431, 359 § 1 i 2, art. 4921 § 1 i 2, art. 5021 § 1 i 2, art. 50534 § 1, art. 50536 § 2 k.p.c.; art. 110 u.k.s.c.). Analiza tych przepisów dokonana w rozdziale VI pracy pozwoli pełniej wyjaśnić treść związania sądu wydanym orzeczeniem.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Uwagi prawnoporównawcze

1.Uwagi ogólne

W obcych systemach prawnych można dostrzec dwa sposoby zabezpieczenia niezmienności orzeczenia przez sąd, który je wydał. Według modelu, który w pewnym uproszczeniu można określić jako romański (Francja, Szwajcaria, Włochy) niezmienność ta wywodzona jest z braku kompetencji sądu do orzekania. We Francji i w Szwajcarii nauka prawa nawiązuje wprost do zasady lata sententia desinit esse iudex, w przeciwieństwie do nauki włoskiej, w której występuje brak szerszego uzasadnienia, z czego wynika niedopuszczalność zmiany orzeczenia przez sąd, który je wydał. W ramach modelu romańskiego istnieje jeszcze dalsze zróżnicowanie tej problematyki, a mianowicie w niektórych państwach zagadnienie niezmienności wydanego orzeczenia nie zostało uregulowane ustawowo (Szwajcaria, Włochy), w innych zaś do zasady lata sententia desinit esse iudex nawiązuje wyraźna regulacja ustawowa (Francja).

Natomiast według modelu germańskiego (Austria, Niemcy) zabezpieczenie niezmienności orzeczenia przez sąd, który je...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX