Suwaj Robert, Zasady nakładania administracyjnych kar pieniężnych

Monografie
Opublikowano: WKP 2021
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Zasady nakładania administracyjnych kar pieniężnych

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Problematyka administracyjnych kar pieniężnych jako pozasądowej formy reakcji państwa na naruszenie prawa publicznego jest przedmiotem badań naukowych na ziemiach polskich od początków ubiegłego wieku, choć – jak pisał M. Zimmermann – problem ten analizowany był w nauce prawa karnego od stuleci, a dotyczy głównie badania pewnej prawidłowości, zgodnie z którą „zwiększeniu władzy państwa odpowiada zwiększenie zakresu i treści uprawnień karnych władz administracyjnych – i odwrotnie: tam gdzie siła władzy wykonawczej się rozluźnia, zwiększa się zakres działania sądów” . Przedmiotem niniejszej monografii jest prezentacja wyników analizy wpływu zasad prawa administracyjnego na proces orzekania przez organy administracji publicznej w sprawach administracyjnych kar pieniężnych.

Celem badań była próba oceny, czy w prawie krajowym istnieje spójny system reakcji państwa na bezprawność w sferze prawa publicznego. Czy w systemie normatywnym bądź też na gruncie nauki przeprowadzono badania zmierzające do opracowania modelowej koncepcji odpowiedzialności za naruszenie prawa publicznego w taki sposób, by stworzyć instrumenty do adekwatnego publicznego sankcjonowania określonych – uznanych za naganne – zachowań w sposób skuteczny i nieuchronny? Czy stworzono system dóbr i wartości, które powinny podlegać szczególnej ochronie prawnej – a co za tym idzie – czy powstał też katalog adekwatnych sankcji, które można zastosować w celu ochrony poszczególnych dóbr, w sposób realizujący zakładane do osiągnięcia cele publiczne? Powyższe zagadnienia wiążą się z kluczowym pytaniem o to, czy w prawie międzynarodowym, unijnym bądź krajowym zostały wypracowane zasady normatywne lub będące efektem dorobku orzeczniczego sądów i trybunałów europejskich oraz Trybunału Konstytucyjnego, które pozwalają ten system uporządkować na płaszczyźnie ustawowej w sposób pozwalający realizować zakładane funkcje zarówno w zakresie prewencji, restytucji, jak i racjonalnej represji, która nie będzie miała charakteru nadmiernego, a pozwoli na skuteczny i efektywny model reakcji, prowadząc do poprawy jakości działania systemu ochrony praworządności.

Analizą objęto kwestie oceny, czy w krajowym porządku prawnym istnieje normatywny model odpowiedzialności za naruszenie prawa administracyjnego oparty na konstrukcji odpowiedzialności subiektywnej, czy też organy władzy publicznej mogą orzekać o sankcjach administracyjnych również na zasadach ponoszenia odpowiedzialności obiektywnej. Rozważano, czy jest to wynik założenia o określonym celu, jaki ma być osiągnięty przez tego typu instrumenty odpowiedzialności prawnej, czy też nie stworzono żadnych reguł adekwatności w przyporządkowywaniu określonych modeli odpowiedzialności pewnym zachowaniom. Czy istnieje jednolity model stosowania gwarancji proceduralnych adekwatnych do stopnia rygoryzmu i formy odpowiedzialności i czy reguluje on zasady adekwatnego stosowania konstytucyjnych gwarancji proceduralnych również przez organy administracyjne?

Z powyższymi kwestiami wiążą się kolejne pytania. Po pierwsze, jakie są założenia co do realizacji prawa do sądu w pełnym wymiarze w kontekście administracyjnych kar pieniężnych? Czy ochrona sprawowana przez organy wymiaru sprawiedliwości w kontekście oceny legalności działań organów administracji publicznej orzekających w sprawach administracyjnych kar pieniężnych powinna odbywać się w sposób jednolity, czy też nie ma to znaczenia i część spraw może być przejmowana do załatwienia przez sąd powszechny, orzekający w trybie postępowania cywilnego co do istoty sprawy, a w pozostałym zakresie będą one rozstrzygane przez sądy administracyjne w zakresie kontroli legalności działań organów administracyjnych? W konsekwencji trzeba również zastanowić się, jak należy ukształtować model sądowej kontroli decyzji w sprawach administracyjnych kar pieniężnych i czy może on pomijać kontrolę któregokolwiek aspektu legalności działań organu, w szczególności zasad miarkowania tych kar?

Kolejną płaszczyzną analizy była kwestia oceny konstrukcji normatywnej kumulacji różnych form odpowiedzialności w związku z zachowaniem tego samego adresata kwalifikowanym jako naruszenie prawa administracyjnego. W szczególności istotne okazało się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy ewentualna kumulacja dolegliwości wynikającej z różnych rodzajów odpowiedzialności represyjnej za ten sam czyn (karnej i administracyjnej) może prowadzić do zastosowania wobec tej samej osoby za ten sam czyn różnych środków prawnych, których łączna represyjność wykracza poza dopuszczalny poziom karania wyznaczony przez zasadę proporcjonalności.

W trakcie prac poszukiwano także odpowiedzi na pytanie, czy model orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych jest spójny, jeśli idzie o jednolity sposób regulacji, również na płaszczyźnie szeroko rozumianego prawa administracyjnego. Czy zasadna jest koncepcja funkcjonowania odrębnego modelu regulacji wobec należności podatkowych i celnych, nakładanych przez organy podatkowe w Ordynacji podatkowej, odmiennej regulacji niepodatkowych należności pieniężnych o charakterze publicznoprawnym w art. 60–67 u.f.p. oraz przyjęcie odrębnego katalogu zasad dotyczących postępowania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych? Wszystkie one wykazują istotne rozbieżności, które nie znajdują uzasadnienia w kontekście chociażby zasady oznaczoności przepisów prawa i zasady równości wobec adresatów należności pieniężnych.

Czwarta płaszczyzna analizy wymaga pochylenia się nad problematyką ogólnych przepisów w sprawach administracyjnych kar pieniężnych i próby odpowiedzi na pytanie, czy regulacje zawarte w dziale IVa Kodeksu postępowania administracyjnego stanowią spójny system w zakresie wykonawczym, skoro przepisy ogólne nie wyjaśniają adresatom sankcji administracyjnych, które administracyjne kary pieniężne podlegają miarkowaniu, a które muszą pozostać sztywne i miarkowaniu nie podlegają i czy podział ten w ogóle istnieje, a jeśli tak, to czy jest on konstytucyjnie uzasadniony. W powyższym kontekście pojawiło się pytanie podstawowe w odniesieniu do systemu zasad, czyli jaki był cel stworzenia przepisów ogólnych o administracyjnych karach pieniężnych. Czy w istocie chodziło wyłącznie o stworzenie regulacji ogólnych, podlegających zastosowaniu w zakresie nieuregulowanym w przepisach odrębnych, czy też chodziło również o stworzenie prawnych podstaw do przyjęcia określonego modelu reakcji państwa na bezprawność w sferze prawa administracyjnego? W szczególności chodzi o normatywne konstrukcje akceptujące zarówno dualizm w sankcjonowaniu naruszenia prawa administracyjnego środkami penalnymi, jak i przy pomocy administracyjnej kary pieniężnej (art. 189d pkt 3 k.p.a.), a także możliwość wielokrotnego karania tego samego adresata za to samo zachowanie przy zastosowaniu różnych kar administracyjnych (art. 189f § 1 pkt 2 k.p.a.), które mogą spełniać różne, jak również te same cele. Czy wreszcie nomenklatura pojęciowa użyta w prawie materialnym ma swój normatywny związek ze sposobem postępowania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych uregulowanym w dziale IVa Kodeksu postępowania administracyjnego w kontekście nakładania i wymierzania administracyjnych kar pieniężnych?

Obok pytań zasadniczych pojawiły się pytania cząstkowe, wymagające pogłębionej analizy regulacji normatywnych, a mianowicie:

1.

Czy kary określone w prawie materialnym w sposób sztywny podlegają miarkowaniu na zasadach określonych w art. 189d k.p.a.?

2.

Czy w ramach unormowania regulacji ogólnych administracyjnych kar pieniężnych wprowadzono podział na różne rodzaje bądź typy kar, skoro w różny sposób są one nazywane w prawie materialnym (kary nakładane – określone sztywno – bądź kary wymierzane), a w przepisach ogólnych nie stworzono żadnego strukturalnego podziału ani nie wprowadzono definicji takich kar?

3.

Czy kary wymierzane podlegają przepisom ogólnym o nakładaniu administracyjnych kar pieniężnych i czy kary nakładane mogą podlegać miarkowaniu na zasadach ogólnych?

4.

Czy konstrukcja przewidująca obowiązek nałożenia przez właściwy organ administracyjnej kary pieniężnej w sztywno określonej wysokości, bez względu na okoliczności tego czynu, jest proporcjonalną i adekwatną reakcją na naruszenie prawa każdego rodzaju?

5.

Czy miarkowanie kar sztywnych odbywa się przy założeniu, że maksymalna wysokość takiej kary może ulegać wyłącznie obniżeniu, czy też kara ustalona w sposób sztywny nie podlega miarkowaniu, jeżeli istnieją przesłanki uzasadniające ten fakt?

Ostatnia płaszczyzna analizy polegała na ocenie, czy organy administracji publicznej posiadają wystarczający stopień organizacji i przygotowania kompetencyjnego w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania zmierzającego do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej z uwzględnieniem zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego, zasad postępowania wyjaśniającego, zasad stosowania przepisów o karach oraz zasad miarkowania wysokości administracyjnej kary pieniężnej w sposób adekwatny i proporcjonalny. Przeanalizowano ponadto kwestie, czy organy te posiadają odpowiednie przygotowanie merytoryczne, aby dokonać obowiązkowego badania stopnia restrykcyjności całokształtu zagrożenia za to samo zachowanie, w tym sankcji penalnych, i czy postępując zgodnie z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego, organy stosujące odpowiednie środki o charakterze represyjnym są w stanie zbadać, czy istnieje proporcjonalność między środkami o charakterze typowo represyjnym a środkami realizującymi inne cele odpowiedzialności niż jedynie represja.

Rozstrzygnięcie powyższych wątpliwości ma umożliwić zweryfikowanie tezy głównej, zgodnie z którą to zasady ogólne uregulowane w Kodeksie postępowania administracyjnego wraz z zasadami postępowania wyjaśniającego oraz zasadami zawartymi w dziale IVa w zakresie ich stosowania, nakładania i miarkowania stanowią normatywny katalog reguł orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych i – poza rozwiązaniami zawartymi w regulacjach odrębnych – nie dają podstaw do stosowania innych zasad, reguł bądź standardów wygenerowanych w nauce bądź praktyce. Organy administracji publicznej obowiązane są do podejmowania działań na podstawie i w granicach prawa oraz z założeniem domniemania legalności i konstytucyjności tego prawa. W związku z powyższym to właśnie w regulacjach ogólnych dotyczących administracyjnych kar pieniężnych należy poszukiwać rozwiązań w zakresie poprawnego stosowania tych przepisów, zaś proces nakładania kar pieniężnych nie może odbyć się z pominięciem zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego oraz zasad prowadzenia postępowania wyjaśniającego.

W konsekwencji powyższych rozważań pojawił się problem związany z zakresem regulacji, które powinny zostać zastosowane w postępowaniu dotyczącym orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych. W szczególności kluczowym zagadnieniem jest ustalenie, czy przepisy działu IVa Kodeksu postępowania administracyjnego zawierają kompletny zestaw regulacji niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia postępowania administracyjnego i wydania decyzji w sprawie, czy też wydając taką decyzję, organ obowiązany jest zastosować się do zasad ogólnych uregulowanych w Kodeksie. Jeśli tak, to wymaga to zbadania, czy wszystkie zasady ogólne znajdą zastosowanie w sprawach administracyjnych kar pieniężnych ze względu na ich specyfikę i podejmowanie działań organu w oparciu o zasadę oficjalności. Kolejną kwestią wymagającą rozstrzygnięcia, jest dokonanie weryfikacji granic prowadzonego postępowania dowodowego, a w szczególności ustalenie, czy orzekając o karach, należy prowadzić postępowanie wyjaśniające na zasadach postępowania dowodowego uregulowanych w art. 75–96 k.p.a. Czy wreszcie wszystkie zasady uregulowane w Kodeksie postępowania administracyjnego, zarówno te ogólne, jak i zasady postępowania dowodowego, a także zasady ogólne dotyczące orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych, tworzą spójny i kompletny system regulacji normatywnych, pozwalających na obiektywne i bezstronne ustalenie faktów i adekwatne oraz proporcjonalne zastosowanie norm prawa materialnego przy okazji orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych? Czy stanowią one zbiór kompletny i czy zasady te wzajemnie się uzupełniają oraz czy organy administracyjne są przygotowane do prawidłowego ich zastosowania?

W konsekwencji przedstawionych założeń i zakresu postawionych pytań oraz w kontekście tezy głównej niezbędne było dokonanie analizy poszczególnych płaszczyzn procesu nakładania administracyjnych kar pieniężnych. W rozdziale 1 znalazły się więc rozważania wstępne związane z problematyką systemu sankcji administracyjnych jako podsystemu prawa publicznego. Analizą objęto tu w pierwszej kolejności zagadnienie roli zasad we współczesnym prawie publicznym na płaszczyźnie europejskiej, unijnej i krajowej. Za wymagające badań uznano też zagadnienie potrzeby usystematyzowania elementów normatywnych dotyczących administracyjnych kar pieniężnych na płaszczyźnie ustrojowej, systemowej i zadaniowej, wskazując na cel i funkcję, jaką mają one pełnić w systemie sankcji publicznych. W tym kontekście uznano za niezbędne dokonanie analizy w zakresie porządku pojęciowego, podejmując próbę usystematyzowania oraz ukontekstowienia go w koncepcji interesu publicznego jako dobra chronionego przez administrację publiczną. Następnie przeprowadzono analizę funkcji sankcji administracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem braku reguł normatywnych w tym zakresie. Powyższe rozważania zestawiono z problematyką europejskich standardów w zakresie administracyjnych kar pieniężnych oraz krajowym modelem adekwatności reakcji państwa na bezprawność w sferze prawa administracyjnego.

W rozdziale 2 omówione zostały normatywne warunki stosowania przepisów ogólnych o administracyjnych karach pieniężnych rozpatrywane na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest relacja przepisów ogólnych i szczególnych oraz odrębnych, która decyduje o generalnym bądź częściowym zakresie stosowania przepisów ogólnych do orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych. Przeprowadzono także analizę z perspektywy kryterium przedmiotowego, wiążącego się z pojęciem i charakterem sankcji, jakimi są administracyjne kary pieniężne. Już wstępne przeanalizowanie treści pojęcia administracyjnej kary pieniężnej budzi wątpliwości co do możliwości wyodrębnienia ścisłego katalogu kwalifikujących się tu kar pieniężnych, w szczególności w kontekście ich odróżnienia od otwartego katalogu niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznym (uregulowanych w art. 60–67 u.f.p.). Sankcyjny charakter mogą przyjmować bowiem nie tylko obowiązki pieniężne zadekretowane przez ustawodawcę jako kary pieniężne, ale także opłaty dodatkowe, a nawet świadczenia pozornie dobrowolne, jak np. opłata legalizacyjna, której dobrowolny charakter nie zmienia sankcyjnego i represyjnego charakteru. Inne wątpliwości dotyczą sposobu określenia przez ustawodawcę przyczyn stosowania sankcji pieniężnej w postaci kary administracyjnej poprzez użycie wadliwego logicznie sformułowania „naruszenie zakazu lub niedopełnienie obowiązku”. Kontrowersyjne i wymagające głębszej analizy wydaje się również przyjęcie przez ustawodawcę konstrukcji zakładającej, że administracyjna kara pieniężna powstaje wyłącznie poprzez jej konkretyzację w drodze decyzji administracyjnej, skoro pewna część rozstrzygnięć stanowiących reakcję państwa na naruszenie prawa przewiduje formę procesową postanowienia.

Przedmiotem analizy przeprowadzonej w końcowej części rozdziału są aspekty podmiotowe orzekania o karach administracyjnych, obejmujące zarówno pojęcie organu administracyjnego właściwego do rozstrzygania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych, jak i katalog potencjalnych adresatów kar pieniężnych, których wyodrębnienie w art. 189b k.p.a. stanowi istotne ograniczenie w kontekście podmiotów posiadających ogólną zdolność administracyjną bierną w rozumieniu art. 29 k.p.a.

W rozdziale 3 przedstawiano wybrane zasady ogólne Kodeksu postępowania administracyjnego kształtujące warunki przebiegu postępowania administracyjnego, które mają zastosowanie w sprawach dotyczących administracyjnych kar pieniężnych. Specyfika kar pieniężnych sprowadza się do założenia, że są one orzekane – co do zasady – w postępowaniu wszczętym przez organ z urzędu. Oparcie konstrukcji działania na modelu oficjalności wymaga od organu prowadzącego postępowanie sprostania standardom dobrych praktyk administracyjnych, znajdujących swe odzwierciedlenie w wybranych regulacjach normatywnych przepisów działu 2 rozdziału I Kodeksu postępowania administracyjnego. Kluczową zasadą, mającą podstawowe znaczenie dla spełnienia wymogu informacyjnego, jest wynikająca z art. 9 k.p.a. zasada informowania o wszczęciu i przedmiocie postępowania oraz o planowanych czynnościach dowodowych w sprawie. Informacja o wszczęciu postępowania wyznacza granice przedmiotowe przyszłego rozstrzygnięcia, co wymaga precyzji przy pierwszym zawiadomieniu strony. Ponadto zawiadomienie o wszczęciu postępowania uruchamia tok postępowania, który umożliwia stronie czynny udział, co zarówno pozwala jej na aktywne uczestnictwo w czynnościach dowodowych organu, jak i umożliwia składanie własnych żądań dowodowych, wniosków i oświadczeń. Wszczęcie postępowania prowadzi też do obowiązku podjęcia przez organ wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia sprawy, co oznacza potrzebę dokonania oceny okoliczności i zaplanowania niezbędnych czynności dowodowych. Analizie poddano również stosunkowo nową zasadę współdziałania organów w toku postępowania, której konstrukcja istotnie ogranicza możliwość pozyskiwania przez organ właściwy w sprawie informacji niezbędnych do prawidłowego wszczęcia postępowania w sprawie administracyjnej kary pieniężnej. Powyższe obowiązki składają się na generalny nakaz prowadzenia postępowania w sposób pogłębiający zaufanie uczestników postępowań do organów władzy publicznej.

Obszarem objętym analizą w rozdziale 4 jest regulacja związana z zasadami prowadzenia postępowania wyjaśniającego w toku postępowania, którego przedmiotem jest rozstrzygnięcie w przedmiocie administracyjnej kary pieniężnej. W pierwszej kolejności dokonano praktycznej weryfikacji potencjalnych czynności procesowych postępowania wyjaśniającego, mając na względzie, że postępowanie w sprawie administracyjnych kar pieniężnych mogą prowadzić zarówno organy posiadające upoważnienie ustawowe do prowadzenia czynności kontrolnych, jak i np. organy nadzoru budowlanego. W przypadku dokonania przez organ ustaleń stwierdzających naruszenie prawa w ramach czynności kontrolnych możliwe jest późniejsze orzekanie bez obowiązku ponownego dowodzenia okoliczności stwierdzających fakt naruszenia prawa. Zgodnie bowiem z art. 77 § 4 k.p.a. okoliczność taka, stanowiąc fakt znany organowi z urzędu, nie wymaga przeprowadzenia dowodu, choć należy fakty takie zakomunikować stronie. Dodatkowego znaczenia w sprawach administracyjnych kar pieniężnych nabiera zagadnienie ciężaru dowodzenia, który – zgodnie z art. 7 i 77 § 1 k.p.a. – spoczywa na organie. Po pierwsze, istnieje reguła wprost zobowiązująca organ załatwiający sprawę do zebrania i rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Po drugie zaś, to organ – jako podmiot inicjujący postępowanie w sprawie – jest obowiązany potwierdzić dowodami okoliczności, z których wywodzi on skutki prawne w przedmiocie nałożenia na adresata odpowiedzialności administracyjnej w postaci kary pieniężnej. Ważne z punktu widzenia wykonawczego jest przeprowadzenie czynności przy pomocy adekwatnych środków dowodowych w sprawie. Jeśli więc przepis prawa materialnego nie nakazuje ustalania okoliczności faktycznych wyłącznie określonymi dowodami, w sprawie nałożenia kary zastosowanie znajdzie otwarty system środków dowodowych, z którego korzystać będzie mogła również strona postępowania. W rozdziale tym przeanalizowano także problem rozstrzygania przez organ niedających się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego w kontekście niewyjaśnionych faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

W rozdziale 5 poruszono tematykę zasad ogólnych orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych ujętych w dziale IVa Kodeksu postępowania administracyjnego. W pierwszej kolejności zajęto się zasadą wyłączającą stosowanie przepisów ogólnych o odpowiedzialności administracyjnoprawnej w sprawach o wykroczenia w ramach odpowiedzialności dyscyplinarnej, porządkowej lub z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Ciekawe ustalenia przyniósł przegląd obowiązywania konstrukcji przyjętych w art. 189d oraz 189f k.p.a. w zakresie dopuszczalności zarówno dualizmu obowiązujących trybów dochodzenia odpowiedzialności za to samo zachowanie przy pomocy środków penalnych oraz kar administracyjnych, jak i wielości możliwych kar administracyjnych orzekanych wobec tego samego adresata za ten sam czyn, spełniający różne bądź te same cele. W ramach powyższej problematyki dokonano również analizy przesłanek uzasadniających stwierdzenie braku podstaw do nałożenia kary oraz odstąpienie od jej nałożenia obligatoryjnego oraz fakultatywnego.

Z perspektywy orzekania w sprawach dotyczących administracyjnych kar pieniężnych dużej wagi nabierają również regulacje obejmujące zasady dotyczące orzekania w sprawach administracyjnych kar pieniężnych wynikające z zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego, które zostały poddane analizie w rozdziale 6. Szczególna rola zasady miarkowania oraz zasady ogólnej proporcjonalności nabiera znaczenia w kontekście obowiązku wyważania interesów, jaki ustawodawca nakłada na organ orzekający. Do tego wymogi równego traktowania oraz bezstronności w orzekaniu powodują, że rozstrzygnięcie w danej sprawie może okazać się ważne również w przyszłości, będzie mogło służyć bowiem innym adresatom jako punkt odniesienia w zakresie obowiązku równego traktowania i potencjalnych zarzutów stronniczości. Konsekwencje określonych rozstrzygnięć nabiorą też cech swoistego modelu orzeczniczego w formie utrwalonej praktyki orzekania w takim samym stanie faktycznym i prawnym, od której ewentualne odstępstwo wymaga znalezienia uzasadnionej przyczyny i wykazania takiej okoliczności w uzasadnieniu rozstrzygnięcia kończącego postępowania. Rozważania te kończy analiza zasady ogólnej in dubio pro reo w kontekście stosowania regulacji budzących wątpliwości co do treści normy prawnej.

Ostatni rozdział obejmuje nie tylko samą problematykę zasad miarkowania administracyjnych kar pieniężnych oraz jego dyrektyw, ale w szczególności analizę prawnej dopuszczalności miarkowania administracyjnych kar pieniężnych różnego rodzaju i typu. Omówiono w nim zagadnienie normatywnych możliwości miarkowania administracyjnych kar pieniężnych, które ustawodawca kształtuje w sposób sztywny, w kontekście zakazu nadmiernej ingerencji wynikającej z zasady proporcjonalności. Ocena prawnych możliwości uznania przez organ orzekający w sprawie administracyjnej, czy ustanowione ograniczenie nie przekracza racjonalnego stopnia uciążliwości, zwłaszcza w przypadku obowiązywania ograniczeń normatywnych o zaburzonej proporcji pomiędzy stopniem naruszenia uprawnień jednostki a rangą podlegającego ochronie interesu publicznego, wydaje się możliwa wyłącznie przy zastosowaniu dyrektyw miarkowania administracyjnej kary pieniężnej.

Tak ukształtowany przedmiot analizy zdaje się spełniać wymóg kompletności w zakresie szczególnej roli organów administracji publicznej związanej obowiązującym prawem. Katalog kompleksowo zestawionych ze sobą zasad uregulowanych w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego pozwala organom administracji publicznej dokonywać – w granicach obowiązującego prawa – oceny i w konsekwencji podejmować rozstrzygnięcia będące wynikiem miarkowania ważnego interesu publicznego, który podlega ochronie konstytucyjnej. Stosując się do zasad uregulowanych w Kodeksie, organ administracyjny, orzekając w sprawach administracyjnych kar pieniężnych, może dokonywać legalnej oceny granic ingerencji ustawodawcy w kontekście tego, czy ograniczenie praw i wolności służy ochronie szczególnie istotnego interesu publicznego, oraz oceny zgodności ograniczeń z zasadą proporcjonalności.

Autor fragmentu:

Rozdział1
System sankcji administracyjnych jako podsystem prawa publicznego

1.1.Administracyjne kary pieniężne – problem ustrojowy

Na płaszczyźnie ustrojowej problem administracyjnych kar pieniężnych koncentruje się – w najszerszym zakresie – na sposobie ich normatywnego wykorzystywania przez ustawodawcę jako konsekwencji przyjęcia określonego typu odpowiedzialności prawnej. Pojawia się więc pytanie, czy istnieją regulacje normatywne, które pozwalają przyjąć jednolite i spójne kryteria, przy pomocy których można i należy dokonać adekwatnego przyporządkowania typu odpowiedzialności za delikty w określonej relacji stosunków społecznych. Które elementy powinny o takim wyborze decydować, aby nosił on cechy wyboru racjonalnego i sprawiedliwego? Które organy władzy publicznej mają orzekać o odpowiedzialności prawnej i czy organy administracyjne są właściwie przygotowane do tego, by nakładać bądź miarkować wysokość tego typu sankcje? Jaka powinna być procedura orzekania o odpowiedzialności za naruszenie przepisów prawa administracyjnego? Te wszystkie pytania wymagają odpowiedzi w kontekście ustrojowym, który wiąże się z...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX