Arkuszewska Aneta M. (red.), Plis Jerzy (red.), Zarys metodyki pracy mediatora w sprawach cywilnych

Monografie
Opublikowano: LEX 2014
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Zarys metodyki pracy mediatora w sprawach cywilnych

Autorzy fragmentu:

PRZEDMOWA

Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów nie jest zjawiskiem nowym, jednak dopiero współcześnie staje się istotnym składnikiem sytemu prawa i wymiaru sprawiedliwości. Mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona do polskiego sytemu prawnego ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 172, poz. 1438), dzięki czemu ustawodawca dał zwaśnionym stronom istotny instrument umożliwiający im rozwiązanie konfliktu (na skutek pojednania lub zawarcia ugody) przez własne zaangażowanie, ale przy udziale wspomagającego je podmiotu - mediatora.

Mediator to bezstronna, neutralna, rzetelna i kompetentna osoba, która pomaga uczestnikom mediacji w przedstawieniu swoich racji przy dochodzeniu do porozumienia przez zapewnienie satysfakcji emocjonalnej i materialnej oraz w osiągnięciu konkretnych rozwiązań. Jako niezależna osoba trzecia mediator pomaga w nawiązaniu dialogu pomiędzy uczestnikami mediacji, wspiera ich w dążeniu do zidentyfikowania oraz wyjaśnienia spornych kwestii, w rozważeniu dostępnych rozwiązań oraz osiągnięciu jednomyślnego porozumienia. Zadanie mediatora nie jest łatwe i wymaga od niego nie tylko dobrej znajomości technik prowadzenia mediacji, ale też odpowiednich umiejętności, kwalifikacji oraz wiedzy. Aby je zdobyć, przyszli mediatorzy przechodzą liczne szkolenia, kursy, kończą studia podyplomowe z zakresu mediacji, czerpią wiedzę także z fachowej literatury o mediacji, w postaci poradników lub podręczników. Temu samemu celowi ma służyć niniejsza praca zbiorowa. Łączy ona w sobie elementy teoretyczne oraz praktyczne. W poszczególnych rozdziałach autorzy przedstawili genezę instytucji mediacji, ustawodawstwo prawne - z podaniem konkretnych przepisów prawa regulujących mediację, kodeksy etyki mediatora oraz standardy postępowania mediacyjnego i kształcenia przyszłych mediatorów, naczelne zasady mediacji, rodzaje mediacji, cechy i zadania dobrego mediatora, fazy i etapy mediacji oraz bariery w mediacji i sposoby przeciwdziałania im. Pracę zamykają wzory pism występujące w postępowaniu mediacyjnym i tworzone przez mediatorów w codziennej pracy. Autorzy starali się, aby niniejsza pozycja była zarówno praktycznym komentarzem dla osób przygotowujących się dopiero do zawodu mediatora, jak i przydatnym uzupełnieniem wiedzy dla już działających mediatorów, praktyków prawa (m.in. sędziów, adwokatów, radców prawnych) oraz stron, które pragną rozwiązania swojego sporu w sposób polubowny, a także dla każdego, kto chce uzyskać lub pogłębić wiedzę na temat mediacji i osoby mediatora.

Autorami pracy są stali mediatorzy, praktycy oraz teoretycy prawa, na co dzień zajmujący się zagadnieniami mediacji rodzinnych, cywilnych, gospodarczych oraz pracowniczych.

Oddając niniejszą pracę w ręce czytelników, mamy nadzieję, że będzie ona przydatnym vademecum, uzupełnieniem innych pozycji książkowych zajmujących się problematyką mediacji i mediatora.

Redaktorzy

Aneta M. Arkuszewska i Jerzy Plis

Autor fragmentu:

RozdziałI
GENEZA INSTYTUCJI MEDIACJI

1.Mediacja w czasach starożytności

Mediacja jako metoda rozwiązywania sporów miała swój początek w odległej starożytności. Instytucja ta znana była już w czasach antycznych i dawała możliwość rozwiązania sporu pomiędzy stronami na drodze pojednawczej. W wielu aspektach mediacja stosowana była dużo wcześniej niż formy współczesnych postępowań przed sądami.

Pierwsze wzmianki o stosowaniu mediacji pochodzą z państwa Sumerów, które istniało w IV tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii. Cywilizacja i kultura Sumerów opierała się na tradycyjnym modelu rozwiązywania sporów przy pomocy rad, które pełniły funkcję sądów. Nim jednak sprawa trafiła przed oblicze rady, była przedstawiana "maszkimowi" pełniącemu funkcję komisarza, do którego zadań należało mediowanie pomiędzy zwaśnionymi stronami w celu polubownego załatwienia sprawy.

Rozpowszechnienie mediacji na pozostałe kultury starożytne nastąpiło przez ekspansję państwa Sumerów, w postaci militarnej i gospodarczej. Głównym czynnikiem determinującym ekspansję mediacji jako formy...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX