Koleśnik Jan, Rewieński Maciej, Zabezpieczenia w bankowości - aspekty prawne i wymogi regulacyjne

Monografie
Opublikowano: ABC 2008
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Zabezpieczenia w bankowości - aspekty prawne i wymogi regulacyjne

Autorzy fragmentu:

WPROWADZENIE

Szanowni Państwo!

Niniejsza książka adresowana jest przede wszystkim do praktyków - prawników, ekonomistów, doradców klienta, analityków kredytowych jak i osób zarządzających ryzykiem w bankach i instytucjach finansowych, którzy w swojej codziennej pracy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące aspektów prawnych zabezpieczeń wierzytelności bankowych i wymogów regulacyjnych ich dotyczących.

Książka składa się z dwóch części. Część I poświęcona została w całości aspektom prawnym najczęściej spotykanych form zabezpieczeń wierzytelności banków jak i instytucji finansowych. W odniesieniu do każdego z zabezpieczeń została określona: jego charakterystyka prawna, sposób ustanowienia, dokumenty wymagane do ustanowienia, dokumenty potwierdzające ustanowienie, koszty ustanowienia, wygaśnięcie zabezpieczenia, czynności jakie powinny być powzięte w przypadku wygaśnięcia zabezpieczenia, najczęściej spotykane błędy powodujące utratę zabezpieczenia lub niedojście do skutku, przedawnienie roszczeń z tytułu zabezpieczeń, zasady prowadzenia egzekucji z zabezpieczeń oraz dane zabezpieczenie w upadłości.

Część II poświęcona jest wymogom regulacyjnym związanym z przyjmowaniem przez banki określonych form zabezpieczeń. W części tej przedstawione zostały zasady uwzględniania zabezpieczeń (zarówno wymogi jakościowe jak i ilościowe) w rachunku adekwatności kapitałowej, rachunku limitów koncentracji zaangażowań i limicie dużych zaangażowań oraz rachunku rezerw celowych banków. Ta część książki zawiera omówienie polskich regulacji nadzorczych wdrażających postanowienia unijnej wersji Nowej Umowy Kapitałowej, tj. Dyrektywy CRD. Zaprezentowane w tej części wymogi w zakresie uwzględniania zabezpieczeń obowiązują wszystkie polskie banki od 1 stycznia 2008 r., aczkolwiek część banków stosuje je już od 1 kwietnia 2007 r.

Mamy nadzieję, iż niniejsza pozycja znajdzie uznanie i będzie pomocna w Państwa codziennej praktyce.

Warszawa, 1 marca 2008 r.

dr Jan Koleśnik

dr Maciej Rewieński

Autor fragmentu:

CZĘŚĆI
ZABEZPIECZENIA W BANKOWOŚCI - ASPEKTY PRAWNE

Rozdział1
ZABEZPIECZENIA W BANKOWOŚCI - ASPEKTY PRAWNE

1.1.Wstęp

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.), z wyjątkiem działalności kredytowej, nie nakłada na banki obowiązku zabezpieczania swojej działalności. Przepisy prawa bankowego nie określają również, jakie formy zabezpieczeń powinny być wykorzystywane w praktyce bankowej ani pod kątem ich skuteczności, ani ilości, pozostawiając bankom w tej mierze wolny wybór. Wszelkie zasady dotyczące wyboru zabezpieczeń określane są zatem przez banki samodzielnie w ramach prowadzonej przez nie polityki kredytowej.

Celem zabezpieczenia jest stworzenie stanu pozwalającego na zaspokojenie roszczeń banku w przypadku niewywiązywania się przez dłużnika banku z ciążących na nim zobowiązań. Elementami, które powinny być brane pod uwagę przez bank przy przyjęciu danej formy zabezpieczenia, są z pewnością:

-

rodzaj kredytu;

-

wysokość kredytu;

-

przeznaczenie kredytu;

-

okres kredytowania;

-

status prawny i stan majątkowy kredytobiorcy;

-

status prawny i stan...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX