Manowska Małgorzata, Wznowienie postępowania cywilnego

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2013
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Wznowienie postępowania cywilnego

Autor fragmentu:

Słowo wstępne

Książka, którą oddaję w ręce czytelników, stanowi próbę kompleksowego ujęcia instytucji wznowienia postępowania cywilnego. Zawiera ona omówienie zagadnień dotyczących przesłanek wznowienia postępowania procesowego i nieprocesowego, wymagań skargi o wznowienie oraz przebiegu postępowania wywołanego tą skargą. W książce przestawiono poglądy przedstawicieli nauki, orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych kształtujące model instytucji wznowienia. Książka nie zawiera odpowiedzi na pytanie, jak ma wyglądać kształt instytucji wznowienia postępowania de lege ferenda, pozostawiając to naukowej dyskusji na łamach innych publikacji. Stanowi ona próbę rozwiązania problemów praktycznych, z jakimi prawnik spotyka się na tle instytucji wznowienia postępowania obecnie. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla sędziów oraz adwokatów i radców prawnych występujących przed sądem w postępowaniu cywilnym. Może być także pomocna dla każdego prawnika, który zamierza wnieść skargę o wznowienie postępowania.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Skarga o wznowienie postępowania w systemie środków prawnych procesowych

1.Geneza instytucji wznowienia postępowania

Skarga o wznowienie postępowania wywodzi się z ogólnej instytucji przywrócenia do pierwotnego stanu - restitutio in integrum . Zakładała ona potrzebę uchylenia wyroku opartego na fałszywych danych albo normującego po raz drugi unormowany już prawomocnie stosunek prawny. W ten sposób miał zostać przywrócony stan prawny istniejący bezpośrednio przed wydaniem wyroku. Przytaczając J. Taubera, należy wskazać, że instytucja restytucji, mająca swe źródło w prawie materialnym, różnie była ujmowana w ustawodawstwie.

Artykuł 1313 Kodeksu Napoleona stanowił, że pełnoletnim nie przysługuje prawo przywrócenia rzeczy do pierwotnego stanu z powodu pokrzywdzenia, jak tylko w przypadkach i pod warunkami szczegółowo w Kodeksie tym wymienionymi. Prawo do żądania restytucji przysługiwało na przykład w przypadku przyjęcia spadku wskutek podstępu (art. 783), z przyczyn użytego gwałtu lub podstępu przy działach spadkowych (art. 887) i przy umowach (art. 1109 i n.).

Niemiecki kodeks cywilny stanowił, że nieważne...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX