Tomaszewska Barbara, Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy. Część 1

Autor fragmentu:

WSTĘP

Tematyka naliczania wynagrodzeń to zagadnienie trudne, budzące wiele wątpliwości z uwagi na niejednoznaczne przepisy, a także różnorodność stosowanych przez pracodawców form wynagradzania. Wypłata wynagrodzenia za pracę, jak również innych świadczeń z tą pracą związanych, nakłada na pracodawcę, który jest płatnikiem składek i podatku, wiele obowiązków.

Książka „Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia płacowe ze stosunku pracy” ma umożliwić prawidłową realizację tych obowiązków, a także pomóc w odpowiedzi na pytania, jakie stawiają sobie praktycy, którzy w codziennej pracy stosują przepisy regulujące zasady ustalania wysokości składników wynagrodzenia i innych świadczeń przysługujących pracownikom.

Część teoretyczna, ograniczona do niezbędnego minimum, została uzupełniona dużą liczbą przykładów. W publikacji przedstawiono wiele trudnych, budzących wątpliwości przypadków, często różnie interpretowanych. Na poparcie proponowanych rozwiązań wskazano orzeczenia sądów, interpretacje organów podatkowych, stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Książka skierowana jest zarówno do praktyków, którzy zajmują się tymi zagadnieniami, jak i osób, które stawiają pierwsze kroki w dziale płac i samodzielnie zdobywają wiedzę w tym zakresie. Liczne przykłady, prezentujące dany problem od podstaw, ze szczegółowym opisem kroków postępowania, pozwolą uzyskać wiedzę niezbędną do realizacji obowiązków związanych z naliczaniem płac i rozliczaniem innych świadczeń ze stosunku pracy.

Publikacja została podzielona na 14 rozdziałów, w których omówiono w szczególności zasady stosowane przy obliczaniu wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, wątpliwości związane z ustalaniem wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, obowiązujące zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za okresy nieobecności w pracy, zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia i dodatków za godziny nadliczbowe, a także zasady stosowane przy obliczaniu odpraw i odszkodowań przysługujących pracownikowi zgodnie z przepisami prawa pracy. W publikacji szczegółowo omówiono obowiązki płatnika składek i podatku, wraz z prezentacją zagadnień budzących wątpliwości. W rozdziale 12 przedstawiono kwestie związane z naliczaniem i rozliczaniem świadczeń przysługujących pracownikowi z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Autor fragmentu:

Rozdział1
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ

1.1.Pojęcie wynagrodzenia za pracę

Podstawa prawna:

art. 29 § 1 pkt 3, art. 78–86 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.)

art. 1, 4 Konwencji nr 95 dotyczącej ochrony płacy, przyjętej w Genewie 1.07.1949 r. (Dz.U. z 1955 r. poz. 234)

Definicja płacy zawarta w ratyfikowanej przez Polskę konwencji nr 95 wskazuje, że bez względu na nazwę lub sposób obliczania jest to wynagrodzenie lub zarobki dające się wyrazić w gotówce i ustalone przez umowę lub ustawodawstwo krajowe, które na mocy pisemnej lub ustnej umowy najmu usług należą się od pracodawcy pracownikowi bądź za pracę wykonaną lub która ma być wykonana, bądź za usługi świadczone lub które mają być świadczone (art. 1 konwencji nr 95).

Pracownik w ramach łączącego go z pracodawcą stosunku pracy za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie. Jest to jedna z podstawowych reguł określonych przez przepisy prawa. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę (art. 84 k.p.).

Zgodnie z generalną zasadą, która...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX