Kruczalak-Jankowska Joanna, Wpływ europeizacji prawa na instytucje prawa handlowego

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2013
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Wpływ europeizacji prawa na instytucje prawa handlowego

Autor fragmentu:

Słowo wstępne

W dniach 26–28 września 2013 r., Katedra Prawa Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego organizuje IX Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Handlowego. Zjazd, który odbywa się cyklicznie co dwa lata, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce, traktujących o bieżących problemach tworzenia i stosowania prawa handlowego. Pragniemy wyrazić nadzieję, że publikacje zgromadzone w tej Księdze, z których część zostanie wygłoszona w czasie Konferencji, staną się podstawą do dalszej dyskusji nad najważniejszymi problemami związanymi z wpływem prawa europejskiego na tendencje rozwojowe prawa handlowego w Polsce, także w związku z toczącymi się obecnie pracami legislacyjnymi.

Zjazd, stanowiący doskonałą okazję do wymiany myśli i poglądów, jest też dobrym miejscem na formułowanie postulatów de lege ferenda odnośnie do polskiego prawa prywatnego oraz pochyleniem się nad problemami przedsiębiorców zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Wydarzenie to stanowi również okazję do spotkania przedstawicieli nauki oraz praktyków z całej Polski, w tym tych najmłodszych, którzy w przyszłości będą stanowić o kondycji polskiego prawa.

Udział w Zjeździe Katedr Prawa Handlowego zapowiedziało około dwustu wybitnych naukowców oraz przedstawicieli praktyki z zakresu prawa handlowego i międzynarodowego prawa prywatnego, w tym wielu profesorów, sędziów Sądu Najwyższego, przedstawiciele Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, Rady Legislacyjnej oraz inni pracownicy wszystkich polskich uniwersytetów i innych uczelni wyższych.

Inaczej niż zwykle referaty-artykuły, z których część zostanie wygłoszona podczas Zjazdu, ukazują się w postaci publikacji książkowej jeszcze przed Zjazdem. Mamy nadzieję, że taka nowa forma publikacji usprawni przebieg konferencji i przyczyni się do ożywionej dyskusji. W Księdze znajduje się 49 artykułów. Ze względu na tematykę Zjazdu poruszono w nich przede wszystkim zagadnienia związane z pracami legislacyjnymi podejmowanymi w Unii Europejskiej oraz w Polsce w zakresie prawa handlowego i prawa prywatnego międzynarodowego, zaprezentowano również wyniki badań prowadzonych w poszczególnych ośrodkach akademickich, także na potrzeby dydaktyki i praktyki gospodarczej. Uznając, że jednym z celów Zjazdu jest umożliwienie wzięcia swobodnego udziału w dyskusji, dokonano stosunkowo ograniczonej korekty redakcyjnej, wychodząc z założenia, że odpowiedzialność za słowo przyjmują na siebie sami Autorzy.

Księga składa się z trzech części. W części pierwszej zawarto artykuły poświęcone problematyce spółek handlowych. Część druga dotyczy umów i innych czynności handlowych. Natomiast część trzecia zatytułowana „Inne zagadnienia” obejmuje w swojej treści zagadnienia ogólne prawa spółek oraz szeroko pojętej działalności gospodarczej.

W imieniu organizatora – Katedry Prawa Handlowego Międzynarodowego Prawa Prywatnego – pragnę wyrazić podziękowania instytucjom i osobom, bez których wsparcia nie powstałaby zarówno ta publikacja, jak i nie mógłby się odbyć sam Zjazd Katedr. Podziękowania należą się w szczególności Dziekanowi WPIA UG prof. UG dr hab. Jakubowi Stelinie oraz Partnerowi Strategicznemu: Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski, Siemiątkowski, Zwara i Partnerzy. Podziękowania należą się także pozostałym sponsorom: Wydawnictwu C.H. Beck sp. z o.o., Wydawnictwu Wolters Kluwer Polska S.A., Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Krajowej Radzie Notarialnej, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku, Izbie Notarialnej w Gdańsku oraz Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku.

Szczególne podziękowania należą się Wydawnictwu LexisNexis Polska sp. z o.o., które własnym sumptem zdecydowało się wydać niniejszą Księgę.

Patronatem honorowym objęli Zjazd: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

W imieniu organizatorów Zjazdu Dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG

Autor fragmentu:

CzęśćI
Spółki handlowe

Trendy reformatorskie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości i ich wpływ na prawo spółek (Dr Marek Białkowski - Uniwersytet Szczeciński)

Wstęp

Europejskie prawo spółek odnosi się do szerokiej sfery zagadnień, począwszy od czynności związanych z zakładaniem spółek, ich strukturą wewnętrzną, decydowaniem o poszczególnych składnikach majątkowych, uprawnieniach właścicieli, do obowiązków członków ich organów, prawa do reprezentowania spółki. We wskazanym zakresie mieszczą się także zagadnienia odnoszące się do prawa decydowania o wszelkich ponadgranicznych przeniesieniach miejsca siedziby czy przekształceniach istniejących podmiotów w nowe organizacje gospodarcze w innych regionach Unii Europejskiej, również tych o charakterze holdingowym.

Nie mniej istotnym zagadnieniem, które ma bezpośredni wpływ na europejskie regulacje w zakresie prawa spółek, jest przede wszystkim stopniowe wprowadzanie norm ujednolicających materialne prawo spółek . W tym zakresie aktywność ustawodawcza i orzecznicza organów UE sprzyja tworzeniu wspólnej europejskiej przestrzeni gospodarczej. Jej nieodłącznym elementem jest idea zbliżania i ujednolicania systemów prawnych, dotyczących spółek w poszczególnych państwach członkowskich . Na taki ich kształt niebagatelny wpływ ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zwanego dalej TSUE). Wydawane przez niego orzeczenia zawierają interpretację istniejących swobód traktatowych, z których szczególne znaczenie ma swoboda przedsiębiorczości. Dzięki temu spółki krajowe uzyskały możliwość przenoszenia swojej siedziby z jednego państwa do innego. Natomiast właścicielom tak utworzonych podmiotów z jednej strony przyznano prawo nie tylko wyboru miejsca wykonywania działalności gospodarczej, ale również wyboru jej formy organizacyjnej . Doskonałym przykładem w tym względzie jest próba powołania do życia Europejskiej Spółki Prywatnej (zwanej dalej ESP), która miałaby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej na terenie całej UE małym i średnim przedsiębiorcom.

Widząc te ograniczenia i mając na względzie możliwość dalszej modernizacji systemu europejskiego prawa spółek, Komisja Europejska (zwana dalej KE) podjęła prace w ramach projektu „Modernizacja prawa spółek i ulepszanie ładu korporacyjnego” . W ramach podjętych działań zadeklarowano również kontynuację prac nad pomysłem powołania do życia ESP . W każdym z tych przypadków działania zmierzają w kierunku stworzenia takiego modelu funkcjonowania europejskiego prawa spółek, który zapewniałby równowagę między poszczególnymi grupami interesów. Niestety, w tym zakresie nie przyjął się model odgórnego ustalania norm w nim funkcjonujących wyłącznie przez instytucje unijne.

Wobec tego koniecznością okazało się wypracowanie harmonizacji przepisów krajowych. W jej ramach zakłada się przyznanie przedsiębiorcom prawa wyboru pomiędzy odrębnymi systemami prawa spółek, jakie funkcjonują w UE, i jej poszczególnymi państwami. W konsekwencji cele, jakie sobie założyła KE, mają sprzyjać promowaniu najwyższych kryteriów prawnych w zakresie zbliżania się regulacji prawa spółek państw członkowskich w taki sposób, by ułatwiać i przyspieszać działania harmonizacyjne na jak najniższym poziomie. Wobec czego podejmowane działania mają stworzyć narzędzia prawne ułatwiające zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej, przy jednoczesnym podnoszeniu jej wydajności . Stąd też inicjatywa podejmowana jest jedynie w tych obszarach, w których działania takie są potrzebne i niezbędne. Rzecz jasna, nieocenioną rolę w tym procesie ma do odegrania orzecznictwo TSUE, bez którego rozszerzającej wykładni przepisów traktatowych nie można byłoby rozwiązać wielu problemów nie tylko interpretacyjnych, ale przede wszystkim praktycznych.

Autor fragmentu:

CzęśćII
Umowy i inne czynności handlowe

Kilka uwag o obowiązkach informacyjnych w fazie przedkontraktowej sprzedaży dwustronnie profesjonalnej w kontekście projektu Wspólnych Europejskich Przepisów Dotyczących Sprzedaży (CESL) (Mgr Bartłomiej Panfil - Uniwersytet Śląski)

Wprowadzenie

Liczne powody skłaniają do kolejnego pochylenia się nad problematyką obowiązków informacyjnych w fazie przedkontraktowej. Przede wszystkim służą one budowaniu i ochronie zaufania stron w procesie kontraktowania. Oczywista jest tu jednak konieczność poszukiwania rozsądnych rozwiązań. O ile bowiem wykluczenie asymetrii informacyjnych pozwala zapewnić właściwy poziom konkurencji na rynku, sprzyja zobowiązywaniu się i współpracy pomiędzy stronami kontraktu , o tyle nadmiar informacji „przymusowo” przekazywanych sobie przez kontrahentów może zniweczyć całkowicie osiągnięcie celów tych zabiegów . Dotychczas ze szczegółową regulacją przedkontraktowych obowiązków informacyjnych mieliśmy do czynienia przede wszystkim w ustawodawstwie odnoszącym się do obrotu z udziałem konsumentów. Zdaje się jednak, że mechanizmy te znajdą szersze zastosowanie także w obrocie dwustronnie profesjonalnym, co w szczególności wiąże się z coraz szerszym postrzeganiem strony słabszej w obrocie i ograniczaniem swobody umów w celu jej ochrony , w tym w ramach regulacji prawa prywatnego międzynarodowego . Nie oznacza to jednak, że jedynym zadaniem regulacji obowiązków informacyjnych jest ochrona słabszej strony stosunku prawnego .

Zachętą do zainteresowania się obowiązkami informacyjnymi przy sprzedaży dwustronnie profesjonalnej stały się postanowienia projektów Wspólnego systemu odniesienia (DCFR) oraz rozporządzenia o Wspólnych Europejskich Przepisach Dotyczących Sprzedaży (CESL) . Te ostatnie są szczególnie interesujące w świetle założeń zawierającego je projektu rozporządzenia. Dają istotny wyraz przydania małym i średnim przedsiębiorcom statusu podmiotów chronionych przez prawo umów. W art. 23 CESL zaproponowano odrębne uregulowanie obowiązków informacyjnych przy sprzedaży dwustronnie profesjonalnej, co nadało projektowanej regulacji szczególną rolę.

Autor fragmentu:

CzęśćII
Umowy i inne czynności handlowe

Fenomen wyłączania CISG. Czy CESL ma szansę stosowania w relacjach B2B? (Mgr Małgorzata Pohl - Uniwersytet Śląski)

Wprowadzenie

Zdaniem Komisji Europejskiej, istotną przeszkodą w transgranicznej wymianie handlowej w ramach rynku wewnętrznego UE są głównie różnice w prawie umów poszczególnych państw członkowskich . Dotyczy to zarówno obrotu konsumenckiego, jak i podwójnie profesjonalnego. Zniechęcają one przedsiębiorstwa – w szczególności małe i średnie – do rozpoczynania transgranicznej działalności handlowej lub rozszerzania jej na rynki innych państw członkowskich. Z tego względu, 11 października 2011 r. został przedstawiony przez Komisję Europejską projekt rozporządzenia ws. wspólnych, europejskich przepisów dotyczących sprzedaży (Common European Sales Law) , który jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w ramach Unii Europejskiej. CESL ma stanowić tzw. instrument opcjonalny (ang. optional instrument) w zakresie europejskiego prawa umów, oparty na metodzie opt-in, polegającej na tym, że dla zastosowania CESL konieczne jest jego wskazanie, tj. aktywny wybór dokonany przez strony. CESL będzie mógł znaleźć zastosowanie w umowach konsumenckich (Business to Consumer – B2C), a także w obrocie dwustronnie profesjonalnym (Business to Business – B2B) . W tym drugim przypadku jednak znajdzie on zastosowanie tylko wtedy, gdy jedna ze stron zostanie zakwalifikowana do kategorii tzw. SME (Small-Medium Enterprise, tj. mały lub średni przedsiębiorca). Jednakże wraz z wprowadzeniem CESL (jeśli projekt przepisów CESL będzie miał moc wiążącą), powstanie pytanie o potencjalną wzajemną konkurencję przepisów CESL dotyczących dwustronnego obrotu profesjonalnego i przepisów Konwencji wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów z 11 kwietnia 1980 r. . Filozofia oraz motywy regulacji CESL są podobne do CISG [tak jak i w przypadku innych, kolejnych źródeł międzynarodowego prawa handlowego o charakterze niewiążącego prawa modelowego (soft law)]. Pomimo wielu pozytywnych stron stosowania CISG (podobnych do tych potencjalnie wynikających ze stosowania CESL w przyszłości), w praktyce strony mają tendencje do wyłączania Konwencji wiedeńskiej w międzynarodowych umowach sprzedaży.

Artykuł ten ma na celu nakreślenie potencjalnych trudności ze stosowaniem CESL (na skutek wskazania przez strony) w obrocie profesjonalnym, gdyby akt ten stał się rozporządzeniem UE. Punktem wyjścia dla prowadzonych rozważań jest analiza „fenomenu” i praktyki wyłączania zastosowania Konwencji wiedeńskiej (CISG) w przypadku międzynarodowych umów sprzedaży w obrocie profesjonalnym. Autorka opracowania zwróci w szczególności uwagę na niektóre powody, którymi strony zwykle się kierują, podejmując decyzję o wyłączeniu CISG. Na tej podstawie zostanie podjęta próba zidentyfikowania trudności ze stosowaniem instrumentu opcjonalnego w obrocie dwustronnie profesjonalnym, które mogą wystąpić z chwilą uzyskania przez CESL mocy wiążącej (rozporządzenia UE). Celem tego artykułu nie jest porównanie poszczególnych instytucji unormowanych w CESL i CISG.

Autor fragmentu:

CzęśćI
Spółki handlowe

Trendy reformatorskie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości i ich wpływ na prawo spółek (Dr Marek Białkowski - Uniwersytet Szczeciński)

I.Zakres spraw rozpatrywanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W myśl art. 13 ust. 1 TUE jedną z najważniejszych instytucji UE jest organ sprawujący wymiar sprawiedliwości, którym jest TSUE. Przy czym nie jest to instytucja jednorodna, bowiem w jej skład wchodzi TSUE, Sąd i sądy wyspecjalizowane, co w sposób wyraźny akcentuje art. 19 ust. 1 TUE . Jednym z zasadniczych zadań, jakie ma do wypełnienia TSUE, jest obowiązek czuwania nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Chociaż jego kompetencje są obecnie nieco inaczej ujęte i oparte na odmiennych od poprzednich podstawach traktatowych, to zasadniczo nie zmienia to faktu, że w zakresie orzekania w przedmiocie europejskiego prawa spółek dysponuje pełnymi kompetencjami. Ponadto TSUE wraz z sądem pierwszej instancji w sposób fakultatywny mogą zajmować się orzekaniem zarówno w sprawach spornych, jak i niespornych. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku będziemy mieli do czynienia z wykładnią prawa, opiniami bądź też orzeczeniami prejudycjalnymi. Szczególne znaczenie dla stosowania prawa...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX