Duniewska Zofia (red.), Lewicka Renata (red.), Lewicki Marek (red.), Władza w przestrzeni administracji publicznej

Monografie
Opublikowano: WKP 2020
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Władza w przestrzeni administracji publicznej

Autorzy fragmentu:

Słowo o Jubilacie

Jubileusz 50-lecia pracy Pana dr. hab. Profesora UŁ Michała Kasińskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, połączony z jubileuszem Jego siedemdziesiątych urodzin, skłania do złożenia Jubilatowi wyrazów szczerego uznania i wyrażenia najserdeczniejszych podziękowań za lata owocnej, wspólnej pracy. Zbiór opracowań zamieszczonych w tej monografii, poświęconych tematyce bardzo bliskiej Jubilatowi, ofiarowany jest Panu Profesorowi – Człowiekowi o wielkim sercu i wybitnemu przedstawicielowi doktryny prawa administracyjnego. Jubileusz ten jest też okazją do przybliżenia sylwetki naszego Drogiego Kolegi i Uczonego.

Profesor Michał Kasiński urodził się w 1947 r. w miasteczku Piątek, w samym sercu Polski. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Jego rodzice w swoim życiu i pracy złożyli nieprzemijające świadectwo wierności wartościom humanistycznym i chrześcijańskim. W 1969 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Przede wszystkim z tą właśnie uczelnią był związany przez ponad pół wieku. Tutaj przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej. W 1970 roku rozpoczął pracę w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji. Do 1972 roku był zatrudniony w charakterze asystenta, w latach 1972–1979 – jako starszy asystent, w latach 1979–1996 – jako adiunkt, a w latach 1996–2010 – jako starszy wykładowca. W roku 2010 został mianowany przez JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego. Z macierzystą uczelnią wiązał swój rozwój naukowy, do którego przyczyniły się m.in. odbyte zagraniczne staże w: Birmingham w 1984 r. – Institute of Local Government Studies University of Birmingham oraz w roku 1995 w MaastrichtUniversity of Limburg. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1979 r. na podstawie rozprawy pt.: Sprawozdawczość jako forma kontroli w systemie rad narodowych, przygotowanej pod kierunkiem Profesora Eugeniusza Smoktunowicza. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych został mu nadany w 2010 r. po opublikowaniu monografii pt.: Monizm i pluralizm władzy lokalnej. Studium prawno-polityczne, Łódź 2009.

Na swej drodze zawodowej Jubilat angażował się z powodzeniem zarówno w rozwój nauki prawa administracyjnego, jak i w życie polityczne kraju. Przez lata łączył aktywność naukową z bogatym doświadczeniem zawodowym w pracy w administracji rządowej oraz w działalności na rzecz samorządu terytorialnego. Bez wątpienia łączność ta przyczyniła się do wzbogacenia badań naukowych i ukształtowania wyjątkowego formatu intelektualnego Jubilata. W wolnej Polsce pełnił m.in. funkcje: doradcy Prezesa Rady Ministrów oraz doradcy komisji sejmowych, kierownika Urzędu Rejonowego w Łodzi, dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, dyrektora Departamentu Organizacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był członkiem kolegium, zastępcą prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi. W rządzie prof. dr. hab. Jerzego Buzka dwukrotnie (w 1998 r. i w latach 1999–2001) sprawował funkcję wojewody łódzkiego, uczestnicząc w przygotowaniu reformy samorządowej, a następnie w tworzeniu struktur terytorialnych województwa łódzkiego i wdrażaniu nowego ustroju administracyjnego tego regionu. Był radnym województwa łódzkiego, przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wielokrotnie uczestniczył w pracach legislacyjnych jako autor lub współautor projektów ustaw, opinii o projektach ustaw oraz innych ekspertyz prawnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej oraz Stowarzyszenia Badań Źródeł i Funkcji Prawa „Fontes”. Z godnym podziwu poświęceniem brał udział w licznych pracach społecznych, w tym na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Uznanie dla tej szczytnej działalności znalazło swój wyraz m.in. w nadaniu Profesorowi w 2001 roku przez Kapitułę Stowarzyszenia Komitet Dziecka w Łodzi medalu „Serce Dziecku”.

Profesor Michał Kasiński należy do grona znamienitych przedstawicieli nauki prawa administracyjnego. Dzieła Jubilata odzwierciedlają Jego wyjątkową erudycję, ale też – co warto podkreślić – Jego głęboko humanistyczną postawę. Stworzony przez Niego bogaty i wartościowy dorobek publikacyjny obejmuje blisko 80 pozycji (monografie, artykuły, opracowania studialne, w tym porównawcze i empiryczne, rozdziały w pracach zbiorowych, także w podręcznikach akademickich). Wszystkie Jego dzieła cechuje znakomity warsztat naukowy, wysoki poziom merytoryczny, wnikliwość, niespotykana intuicja i zdolność przewidywania, widoczne już przy doborze badanej tematyki. Rozważania i ustalenia Profesora, traktujące o istotnych i aktualnych problemach, zwłaszcza prawa administracyjnego ustrojowego, wpisywały się znakomicie w dylematy przekształcającej się rzeczywistości. Niejednokrotnie były źródłem inspiracji, pobudzały do refleksji i pomagały rozwiązywać doniosłe prawnie i społecznie problemy. Świadectwem znacznej aktywności naukowej Jubilata jest też Jego czynny udział – z wygłaszanymi referatami – w kilkudziesięciu (blisko 30) konferencjach naukowych. Jego wystąpienia spotykały się zawsze z dużym uznaniem.

Prace naukowe Jubilata koncentrują się przede wszystkim na prawnych, organizacyjnych i politycznych problemach ustroju i funkcjonowania administracji publicznej, w szczególności samorządu terytorialnego oraz terenowej administracji rządowej. W szerokim spektrum zainteresowań Profesora znajdujemy również: problematykę ochrony administracyjno-prawnego statusu jednostki (w tym praw i wolności człowieka), wartości i dóbr chronionych prawem, statusu prawnego i działalności organizacji społecznych, prawnej ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, prawa obrony narodowej, prawa ochrony przyrody oraz państwowego prawa wyznaniowego.

W badaniach Jubilata priorytetowe miejsce zajmują – ujmowane w rozmaitych aspektach, z różnej perspektywy i z odmiennych punktów widzenia – problemy prawnoustrojowe władzy lokalnej. Spośród licznych prac poświęconych tej tematyce na uwagę zasługuje zwłaszcza obszerna, przywoływana już monografia Monizm i pluralizm władzy lokalnej. Studium prawno-polityczne. Jest to pierwsze w polskim piśmiennictwie dzieło, w którym w tak twórczy, oryginalny i przejrzysty sposób ukazano, na płaszczyźnie prawnej i politycznej, dwie koncepcje władzy lokalnej. Monografia ta została bardzo wysoko oceniona w środowisku administratywistów, i nie tylko. Dzieło to zostało uhonorowane Nagrodą Indywidualną I stopnia JM Rektora Uniwersytety Łódzkiego.

Profesor Michał Kasiński może poszczycić się także znaczącymi osiągnięciami dydaktycznymi. Głęboka wiedza, rzetelność, doświadczenie zawodowe i życzliwość Jubilata sprawiły, że prowadzone przez Niego seminaria i wykłady (m.in. z prawa administracyjnego, legislacji administracyjnej, prawa samorządowego, prawa organizacji społecznych, administracyjno-prawnych problemów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, nauki o administracji, zarządzania publicznego) cieszyły się dużym zainteresowaniem, uznaniem i sympatią studentów. Jubilat był promotorem wielu prac magisterskich. Wypromował dwóch doktorów, otwarty jest trzeci przewód doktorski. Działalność dydaktyczna Profesora obejmuje ponadto różnorodne, wysoko oceniane zajęcia na studiach podyplomowych i innych rozlicznych szkoleniach, w szczególności dla kadr kierowniczych administracji rządowej i samorządowej.

Rozbudowana, pełna dokonań aktywność Profesora Michała Kasińskiego została w szczególności doceniona poprzez nadanie Mu licznych odznaczeń i tytułów. Wśród nich znalazły się m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Odznaka Uniwersytetu Łódzkiego, medal „Za pomoc Strajkującym Studentom” Komitetu Strajkowego Wyższych Szkół Artystycznych w Łodzi, tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Wieruszów”, tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wieruszowskiego”, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Piątek.

Autor fragmentu:

CzęśćI
ISTOTA, DETERMINANTY I CECHY WŁADZY PUBLICZNEJ

O ISTOCIE WŁADZY W SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM

1.Wprowadzenie

Zagadnienie władzy w jednostkach samorządu terytorialnego stanowi jeden z podstawowych problemów ustrojowych tego segmentu administracji publicznej. Jest przedmiotem regulacji prawnych o charakterze międzynarodowym, europejskim i krajowym. Do tego jest przedmiotem licznych zmian prawodawstwa krajowego wskazującego na poszukiwania optymalnego modelu ustroju władz lokalnych. Ma też fundamentalne znaczenie z perspektywy realizacji podstawowych zasad prawa administracyjnego czy też standardów społeczeństwa obywatelskiego. Zagadnienie to często stanowiło przedmiot zainteresowania naukowego Prof. dr. hab. Michała Kasińskiego, zaś wyniki jego badań w sposób znaczący wpisywały się w nurt poglądów doktryny dotyczących omawianej problematyki.

Władza w przestrzeni administracji publicznej jest szczególnie istotnym zagadnieniem w kontekście funkcjonowania samorządu terytorialnego, ponieważ opierając się na zasadach subsydiarności i decentralizacji wykonywana jest najbliżej obywatela, w imieniu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX