Gapska Edyta, Wady orzeczeń sądowych w postępowaniu cywilnym

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2009
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Wady orzeczeń sądowych w postępowaniu cywilnym

Autor fragmentu:

WPROWADZENIE

Fundamentalnym założeniem leżącym u podstaw respektowania zasady prawa do sądu, której pełna realizacja stanowi priorytetową przesłankę ochrony wolności i praw osobistych, jest przysługujące jednostce uprawnienie do rozpoznania i rozstrzygnięcia wszelkich spraw jej dotyczących przez sąd, dający gwarancję sprawiedliwego postępowania, w tym także podejmowania obiektywnych, słusznych i zgodnych z prawem decyzji . Urzeczywistnienie zasady dostępu do sądu wymaga, aby wszelkie działania organów sądowych podejmowane były w granicach wyznaczonych przez formy postępowania, albowiem to one "w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości stanowią gwarancję, że interes jednostki będzie chroniony" . To właśnie formy procesowe, w które wpisana jest każda działalność organów sądowych, umożliwiają uzewnętrznienie przejawów woli, wiedzy i władzy, bez których akt jurysdykcyjny zaistnieć nie może. Tryb podejmowania decyzji sądowej - z pozoru będący zagadnieniem drugorzędnym - wyznacza w istocie konieczne formalne granice prawa do sądu i zapewnia jednolitość gwarancji jego realizacji.

W kontekście realizacji owej proceduralnej (formalnej) sprawiedliwości, stanowiącej niezbędny warunek udzielenia jednostkom efektywnej ochrony prawnej, szczególnego znaczenia nabiera sądowy proces decyzyjny, który - jak każda działalność ludzka - dotknięty może być różnego rodzaju wadliwością. Pomimo podejmowanych wciąż prób usprawniania procedur stosowania prawa, znajdujących również wyraz w zmianach przepisów postępowania cywilnego, problem wadliwości orzeczeń sądowych nie zanika, o czym świadczą choćby liczne wypowiedzi Sądu Najwyższego. Pochodną tych niedających się uniknąć błędów w sądowym procesie decyzyjnym jest tendencja do wprowadzania instrumentów procesowych o charakterze represyjnym, wzmacniających system gwarancji efektywnej ochrony prawnej i stanowiących odpowiedź na rosnące wciąż potrzeby związane z usuwaniem naruszeń wywołanych wadliwym działaniem organów sądowych .

Znaczenie uchybień w zakresie czynności procesowych poprzedzających lub towarzyszących sądowym procesom decyzyjnym wynika z faktu, iż - oddziałując na wydane w ich następstwie orzeczenia i powodując bardziej lub mniej rażącą wadliwość, różnorodną zarówno co do przyczyn, postaci, jak i konsekwencji prawnych - stanowią one przeszkodę na drodze do urzeczywistnienia efektywnej ochrony prawnej. Warunkiem pełnej realizacji zasady dostępu do sądu jest bowiem formalna prawidłowość wszelkich elementów sądowego procesu decyzyjnego, a jakiekolwiek naruszenia przepisów postępowania, zdolne do oddziaływania na jego dalszy bieg, ograniczają lub nawet wyłączają możliwość osiągnięcia celu postępowania, tj. uzyskania sprawiedliwego, słusznego i zgodnego z prawem rozstrzygnięcia.

W teorii i dogmatyce prawa postępowania cywilnego brak jest spójnej i logicznie poprawnej koncepcji porządkującej najbardziej zasadnicze kwestie związane m.in. z klasyfikacją przyczyn i postaci uchybień zaistniałych w procesie orzekania, a nadto ich skutków oraz procesowego znaczenia. W konsekwencji w nauce prawa postępowania cywilnego powstała luka obejmująca jedno z najistotniejszych zagadnień procesowych, tj. wadliwość czynności orzeczniczych sądu, co w powiązaniu z deficytem terminologicznym znacznie ograniczało możliwość sprecyzowania pojęcia wadliwości orzeczeń. W zamian posiłkowano się natomiast terminami i konstrukcjami jurydycznymi zaczerpniętymi z innych dziedzin prawa, z jednej strony przypisując orzeczeniom na gruncie postępowania cywilnego atrybuty, których przepisami tego prawa uzasadnić się nie da, z drugiej zaś wprowadzając zamęt w klasyfikacji skutków wadliwości czynności procesowych sądu w zakresie orzekania oraz sposobów usuwania następstw uchybień procesowych zaistniałych w toku podejmowania decyzji sądowych. W odniesieniu do tej problematyki pomijano natomiast istotę czynności decyzyjnych wyrażającą się w złożoności i dynamizmie sądowego stosowania prawa, którego finalnym efektem jest dopiero orzeczenie.

Te metodologiczne i terminologiczne powikłania implikują konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy wadliwości orzeczeń sądowych w kontekście ich istoty oraz roli w urzeczywistnianiu zasady prawa do sądu, a także przy uwzględnieniu nadrzędnej konstrukcji domniemania ważności wszelkich aktów decyzyjnych sądu.

W opracowaniu uwzględniono stan prawa i literatury na dzień 31 sierpnia 2008 r.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Orzeczenia w sądowym postępowaniu cywilnym

1.1.Znaczenie orzeczeń w sądowym postępowaniu cywilnym

1.1.1.Orzeczenie jako element realizacji prawa do sądu

Postępowanie cywilne na każdym etapie, a zwłaszcza w fazie rozpoznawczej, stanowi kompleks sprzężonych działań prawnych organu sądowego i uczestniczących w tym postępowaniu podmiotów. Działania te zmierzają do wywołania określonego skutku przyjmującego postać rozstrzygnięcia sprawy cywilnej. Pomiędzy czynnościami zachodzi ścisły związek, który wyraża się w dążeniu do osiągnięcia konkretnego celu postępowania, a orzeczenie sądowe jest dla nich w każdym przypadku czynnością następczą, determinującą powstanie określonych skutków prawnych. Cechą charakterystyczną tych aktów organów sądowych, nadrzędnych w stosunku do wszystkich innych działań podejmowanych w toku postępowania, jest więc nie tylko ich ogólnie rozumiana ostateczność, polegająca na stanowczym rozstrzygnięciu sprawy bądź jej części, ale także prawna skuteczność, która jest wypadkową decyzji sądu scalającej wszystkie wzajemnie na siebie oddziałujące czynności zarówno organu orzekającego, jak i działań stron (uczestników...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX