Bieńkowska Agnieszka, VAT w samorządach

Monografie
Opublikowano: WKP 2017
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

VAT w samorządach

Autor fragmentu:

WSTĘP

Nie ma już w zasadzie wątpliwości, że tematyka związana z rozliczeniami podatku VAT na stałe zagościła w rzeczywistości funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. O tym, jak duże są potrzeby i zainteresowanie tymi zagadnieniami, świadczy choćby liczba składanych wniosków o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Trudno się dziwić – mimo że środki, którymi gospodaruje samorząd terytorialny, to nadal środki publiczne, z perspektywy samorządów nie jest wszystko jedno, czy kwoty związane z rozliczeniami VAT zasilą budżet państwa, czy budżet samorządu. Naturalne jest więc, że samorządy chcą wiedzieć, jakie mają w tym zakresie obowiązki, a jakie prawa, i chcą płacić tylko tyle podatku, ile się faktycznie należy.

Ogromna liczba wydawanych interpretacji pokazuje jednak również, że w praktyce stosowanie obowiązujących przepisów napotyka trudności. O tym, jak zawiła to materia, świadczy także stale rosnący zasób wyroków sądów administracyjnych, a i tu istnieje wiele zagadnień, w odniesieniu do których stanowisko zajmowane przez poszczególne składy orzekające bądź to jest niejednolite, bądź ulega zmianie na przestrzeni czasu. Wiele problemów znalazło rozstrzygnięcie dopiero w uchwałach podejmowanych w poszerzonym składzie siedmiu sędziów, kilka musiało poczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, kilka dalszych czeka w kolejce.

Niniejsza publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatku VAT przez jednostki samorządu terytorialnego. Choć w większości przypadków oparta jest na doświadczeniach samorządu gminnego, znajduje odpowiednie zastosowanie również do jednostek samorządu powiatowego i wojewódzkiego. Opracowanie ma charakter praktyczny, zamysłem autorki było, aby Czytelnik znalazł w jednym miejscu omówienie możliwie szerokiego spektrum zagadnień najczęściej pojawiających się przy rozliczeniach podatku VAT przez samorządy, zarówno tych problematycznych, jak i tych niebudzących większych wątpliwości, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa sądów i stanowiska organów podatkowych. Znajomość tego ostatniego wydaje się szczególnie istotna z uwagi na istniejącą od niedawna możliwość powoływania się na tzw. utrwaloną praktykę interpretacyjną i wynikającą z niej ochronę w toku ewentualnej kontroli.

Publikacja skierowana jest do osób zajmujących się na co dzień rozliczeniami podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego – skarbników i pracowników działów finansowo-księgowych gmin, powiatów i województw, pracowników regionalnych izb obrachunkowych, przedstawicieli organów podatkowych, a także wszystkich innych osób zainteresowanych poruszoną tu problematyką.

Opracowanie uwzględnia stan prawny na dzień 31.08.2017 r.

Autor fragmentu:

Rozdział1
DEFINICJA PODATNIKA. JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO JAKO PODATNICY VAT

1.Kryteria uznawania jednostek samorządu terytorialnego za podatników VAT

Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, konieczne jest spełnienie dwóch warunków: po pierwsze, czynność ta musi być wymieniona w przepisach określających przedmiot opodatkowania (w ustawie o VAT katalog taki zawiera art. 5), po drugie, musi być ona wykonywana przez podatnika działającego w takim charakterze. Wynika to z ogólnej konstrukcji systemu podatku VAT, zgodnie z którą czynności objęte zakresem tego systemu podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy są wykonywane przez podatnika. Dla potrzeb określenia zatem, czy czynności wykonywane przez JST podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy jednostki te są z tego tytułu podatnikiem.

Definicję podatnika zawiera art. 15ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności....

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX