Blajer Paweł, Ustanowienie przez przedsiębiorcę zapisu windykacyjnego

Monografie
Opublikowano: WK 2016
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Ustanowienie przez przedsiębiorcę zapisu windykacyjnego

Autor fragmentu:

WSTĘP

Śmierć często przychodzi niespodziewanie. Ale śmierć przedsiębiorcy, niezależnie od tego, w jakiej formie prawnej prowadził on swoją działalność gospodarczą, niesie niestety ze sobą bardzo często konsekwencje poważniejsze niż smutek i cierpienie osób mu najbliższych. Przedsiębiorstwo – nawet to najmniejsze – dla utrzymania swojej pozycji rynkowej, często w bardzo konkurencyjnym otoczeniu, musi być prowadzone dalej nawet po śmierci przedsiębiorcy. Jest to warunek utrzymania dotychczasowych klientów i pozyskania nowych oraz zapewnienia pracownikom środków do życia i realizacji zamówień. Śmierć przedsiębiorcy może przynieść jeszcze poważniejsze skutki, jeśli nastąpi w okresie prowadzenia ważnych negocjacji, w trakcie przejmowania innego podmiotu czy też – zgoła odwrotnie – przeprowadzania poważnej restrukturyzacji działalności w celu np. poprawy płynności, uatrakcyjnienia oferty czy wprowadzenia warunków do bardziej elastycznego działania na rynku.

Zarządzanie przedsiębiorstwem ze swojej natury wymaga, aby nad kluczowymi procesami czuwał właściciel. Nawet gdy przedsiębiorstwo jest duże, a jego pozycja rynkowa ugruntowana, zaś kierowanie operacyjną częścią przekazane innym osobom, to nadzór nad budowaniem strategii i jej wdrażaniem musi realizować sam właściciel – przedsiębiorca. Śmierć więc takiej osoby może mieć bardzo poważne i długofalowe skutki dla przedsiębiorstwa, rodziny przedsiębiorcy i jego otoczenia gospodarczego (lokalnego, ogólnopolskiego, globalnego).

Celem książki jest pokazanie, w jaki sposób przedsiębiorca może wykorzystać zapis windykacyjny do zabezpieczenia nie tylko losów bliskich po swojej śmierci, ale także i samego przedsiębiorstwa. Nie chodzi tu o przedstawienie kwestii teoretycznych, ale ukazanie praktycznych stron rozwiązania wprowadzonego do polskiego prawa stosunkowo niedawno.

Stworzenie niniejszego opracowania nie byłoby możliwe bez wskazówek i ogromnej pomocy dr Heleny Ciepłej, dr hab. Małgorzaty Manowskiej i notariusz Jolanty Niedzieli z Warszawy, w stronę których autor kieruje ogromne podziękowania.

Autor fragmentu:

Rozdział1
ZASADNICZE ROZRZĄDZENIA TESTAMENTOWE PRZED WPROWADZENIEM DO SYSTEMU PRAWNEGO ZAPISU WINDYKACYJNEGO

Tytułem wprowadzenia do rozważań na temat zapisu windykacyjnego w prawie spadkowym warto syntetycznie przedstawić stan prawny obowiązujący przed wprowadzeniem tej instytucji do kodeksu cywilnego.

Zarówno obecnie, jak i przed wprowadzeniem zapisu windykacyjnego do systemu prawa spadkowego nie zmieniły się rodzaje dziedziczenia, czyli przejścia majątku spadkowego ze spadkodawcy (osoby zmarłej) na spadkobierców (osoby żyjące). Kodeks cywilny wyróżnia dwa zasadnicze rodzaje dziedziczenia – ustawowe i testamentowe. Praktycznym skutkiem tego podziału jest fakt, że dojście do spadku po zmarłym przez spadkobierców jest możliwe tylko na podstawie ustawy lub testamentu, co nie oznacza, że w grę wchodzi wyłącznie jeden sposób dziedziczenia (czasami dana osoba może dziedziczyć zarówno na podstawie ustawy, jak i testamentu).

Spadkodawca może rozporządzić swoim majątkiem tylko przez sporządzenie testamentu, zgodnie bowiem z art. 941k.c. rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX