Świeczkowski Jarosław, Uproszczona egzekucja z nieruchomości

Monografie
Opublikowano: Currenda 2005
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Uproszczona egzekucja z nieruchomości

Autor fragmentu:

Wstęp

Wydane w postępowaniu rozpoznawczym orzeczenie zobowiązujące stronę do określonego w jego treści świadczenia zmierza do urzeczywistnienia norm materialnoprawnych. Nie w każdym jednak przypadku strona chce dobrowolnie zastosować się do rozstrzygnięcia sądowego. Wówczas uruchamiany jest zespół środków określonych w przepisach postępowania cywilnego, zwanych egzekucją. Egzekucja polega na zastosowaniu przez powołane organy egzekucyjne środków przymusu przewidzianych przez ustawę procesową, celem spełnienia świadczeń przysługujących wierzycielowi od dłużnika, a ustalonych w tytule egzekucyjnym. Egzekucja świadczeń pieniężnych może być prowadzona różnymi sposobami, w zależności od rodzaju mienia, do którego została ona skierowana.

Dokonując w 2004 roku nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego , ustawodawca wprowadził możliwość przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości w trybie uproszczonym. Przyświecały mu przy tym cele usprawnienia i przyspieszenia postępowania egzekucyjnego, w trakcie którego egzekucja kierowana jest do nieruchomości dłużnika. Zdezaktualizowały się już bowiem w znacznej mierze założenia, którymi kierował się prawodawca w toku prac nad przepisami k.p.c. z 1932 roku, żeby postępowanie to było nader skomplikowane i celowo (przede wszystkim ze względów agrarno-politycznych) długotrwałe, tak aby umożliwić dłużnikowi wywiązanie się z ciążących na nim zobowiązań i tym samym uchronić go od sprzedaży nieruchomości. Dlatego też w trakcie egzekucji z nieruchomości ustawodawca przewidział szereg stadiów, z których nie wszystkie występują w egzekucji prowadzonej innymi sposobami . Wprowadzone wówczas rozwiązania z niewielkimi zmianami obowiązują do dnia dzisiejszego. Aktualnie jednak obrót nieruchomościami stał się niemal wolny od jakichkolwiek ograniczeń. Obok zmian politycznych i społeczno-gospodarczych w kraju, przyczyniło się też do tego bez wątpienia przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i dalsze zniesienie ograniczeń dotyczących zbywania i nabywania nieruchomości. Konieczność wprowadzenia zmian została też wreszcie dostrzeżona przez prawodawcę, czego efektem jest wprowadzenie nowego sposobu egzekucji sądowej - uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Podobnie jednak jak większość nowych rozwiązań, tak i te dotyczące uproszczonej egzekucji wywołują szereg rozbieżności interpretacyjnych.

Pożądane więc wydaje się przybliżenie wprowadzonych regulacji uproszczonej egzekucji z nieruchomości oraz przedstawienie mogących pojawić się w praktyce trudności przy ich stosowaniu i dokonywaniu wykładni przepisów prawnych odnoszących się do tej materii. Do niezbędnego minimum ograniczone zostanie omówienie przepisów dotyczących egzekucji z nieruchomości prowadzonej na zasadach ogólnych, mimo że z woli ustawodawcy należy je odpowiednio stosować do egzekucji uproszczonej. Zagadnienia te były bowiem już wielokrotnie przedmiotem zainteresowania przedstawicieli doktryny, czemu dano wyraz w szeregu publikacji , i niewątpliwie jeszcze nieraz poświęconych im będzie wiele wydawnictw. Dlatego też, biorąc pod uwagę ograniczony zakres tematyczny niniejszego opracowania, wobec niemożności kompleksowego przedstawienia wspomnianej materii wydaje się pożądane zrezygnowanie z jej szczegółowego przedstawiania.

Zaznaczyć przy tym należy, że pojawiające się w przyszłości poglądy judykatury i doktryny dotyczące kontrowersyjnych zagadnień pozwolą bez wątpienia na przygotowanie wielu znacznie obszerniejszych monografii omawianej tematyki. Obecnie wszakże za celowe i potrzebne z punktu widzenia praktyki uznać należy chociażby ogólne przybliżenie wybranych zagadnień związanych z uproszczoną egzekucją z nieruchomości, z przekonaniem, że choć w niewielkim zakresie ułatwi ono praktyczne zastosowanie nowych unormowań.

Autor fragmentu:

RozdziałI
Przedmiot uproszczonej egzekucji z nieruchomości

Szczegółowe omówienie uproszczonej egzekucji z nieruchomości winno zostać poprzedzone wskazaniem sytuacji, w których możliwe jest zastosowanie tego sposobu egzekucji. Pojawia się więc konieczność precyzyjnego określenia przedmiotu egzekucji, w stosunku do którego dopuszczalne jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości w trybie uproszczonym. Ustawodawca w § 1 art. 10131 k.p.c. zastrzegł, że przepisy działu VIa k.p.c., a więc dotyczącego uproszczonej egzekucji z nieruchomości, stosuje się do egzekucji z niezabudowanej nieruchomości gruntowej oraz z nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Zastosowanie przepisów dotyczących uproszczonej egzekucji z nieruchomości dozwolone jest zatem, w myśl unormowań zawartych w art. 10131§ 1 k.p.c., wyłącznie w ściśle określonych przez ustawodawcę przypadkach. Chodzi mianowicie o sytuacje, gdy przedmiotem egzekucji jest...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX