Kaźmierczyk Aneta, Umowa użyczenia w polskim prawie cywilnym

Monografie
Opublikowano: Oficyna 2008
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Umowa użyczenia w polskim prawie cywilnym

Autor fragmentu:

RozdziałI
Zawarcie umowy użyczenia

1.Strony umowy użyczenia

Podmiotami umowy użyczenia w świetle kodeksu cywilnego są: użyczający oraz biorący do używania. Funkcjonuje również określenie użyczającego jako komodanta, a biorącego do używania jako komodatariusza. Korzenie wskazanych określeń sięgają prawa rzymskiego, w którym to kontrakt użyczenia zwany był commodatum , a strony tego kontraktu określane były jako komodant i komodatariusz.

Analizując kwestię podmiotów umowy użyczenia należy wskazać, iż zarówno użyczającym, jak i biorącym do używania może być osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Wynika to z brzmienia art. 1 k.c., w którym ustawodawca zawarł ogólną zasadę, że podmiotami stosunków prawnych są wszystkie osoby fizyczne i prawne.

Zgodnie z ogólnymi dyspozycjami prawa cywilnego, osoba fizyczna może występować jako strona w stosunku prawnym, mając pełną zdolność do czynności prawnych. Z uwagi na charakter i cel umowy użyczenia można stwierdzić, iż umowa ta będzie również często zawierana przez osoby mające ograniczoną zdolność do czynności...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX