Rachwał Anna, Spyra Marcin, Umowa spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2009
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Umowa spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej

Autorzy fragmentu:

CzęśćII
Specyficzne klauzule w umowie spółki partnerskiej

Wprowadzenie

Spółka partnerska, w myśl definicji zawartej w art. 86 § 1 k.s.h., jest spółką osobową utworzoną przez wspólników - nazywanych partnerami - w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Specyfika tej formy prawnej na tle innych spółek osobowych wynika przede wszystkim z jej przeznaczenia do wykonywania wyłącznie określonych wolnych zawodów. Jej konstrukcja zakłada, że partnerami mogą być wyłącznie osoby fizyczne posiadające uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu (art. 87 k.s.h.). Zgodnie z art. 89 k.s.h. do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa zawiera rozwiązania odmienne. Przy sporządzaniu umowy spółki partnerskiej można skorzystać w szerokim zakresie z klauzul zaproponowanych w rozdziałach poświęconych spółce jawnej. W rozdziałach zamieszczonych w tej części książki zawarto natomiast propozycje klauzul, które powinny znaleźć się w umowie spółki partnerskiej w miejsce klauzul występujących w umowie spółki jawnej (np. odmienne dodatki wskazujące na formę prawną, obowiązek umieszczenia w firmie dodatku wskazującego na wykonywany w spółce wolny zawód, ograniczony katalog klauzul dotyczących przedmiotu działalności spółki) lub dodatkowo (klauzule dotyczące zarządu, którego ustanowienie nie jest dopuszczalne w spółce jawnej, umowne rozszerzenie odpowiedzialności wobec osób trzecich). Umowa spółki partnerskiej powinna być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 92 k.s.h.). Jej konieczna i minimalna treść została określona w art. 91 k.s.h. Obejmuje ona:

1)

określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki (klauzule 16.1.-16.3.3.),

2)

przedmiot działalności spółki (klauzule 16.2.-16.2.4.),

3)

nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, w przypadku przewidzianym w art. 95 § 2 k.s.h. (klauzule 18.1.-18.1.3.),

4)

w przypadku gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy - nazwiska i imiona tych partnerów (klauzule 5.1.-5.5.1. umowy spółki jawnej), chyba że w spółce ustanowiono zarząd (klauzule 17.1.-17.2.2.),

5)

firmę i siedzibę spółki (klauzule 15.1.-15.1.2. oraz klauzule 1.1.-1.1.4. i 2.1. umowy spółki jawnej),

6)

czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony (klauzula 11.1. umowy spółki jawnej),

7)

określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość (klauzule 3.1.-3.22. umowy spółki jawnej).

Autorzy fragmentu:

CzęśćIII
Specyficzne klauzule w umowie spółki komandytowej

Wprowadzenie

Specyfika spółki komandytowej polega na występowaniu w niej wspólnika, którego status jest zbliżony do pozycji wspólnika spółki jawnej (komplementariusz), oraz wspólnika pasywnego - komandytariusza, którego odpowiedzialność względem osób trzecich jest ograniczona (art. 102 k.s.h.), a co za tym idzie - odmienne są także jego prawa i obowiązki w spółce. Kodeks spółek handlowych reguluje w art. 102-124 ogólne zagadnienia odnoszące się do umowy spółki komandytowej oraz pozycję prawną komandytariusza w spółce. W pozostałym zakresie art. 103 k.s.h. odsyła do odpowiedniego stosowania przepisów o spółce jawnej.

Przedstawione w tej części książki klauzule dotyczą szczególnie uregulowanych aspektów stosunku prawnego komandytariusza, jego wpływu na prowadzenie spraw spółki oraz niektórych szczególnych zagadnień dotyczących także komplementariusza. Przy umownym kształtowaniu pozycji prawnej komplementariusza oraz zagadnień ogólnych (np. przedmiotu działalności spółki, sposobu podejmowania uchwał), niewskazanych w niniejszej części, należy skorzystać z klauzul spółki jawnej, z uwzględnieniem jednak występowania w tej spółce wskazanych powyżej dwóch grup wspólników. Wprowadzając odmienny niż przez jednomyślną uchwałę wszystkich wspólników tryb zmiany umowy spółki, należy pamiętać o tym, że nie jest dopuszczalne zwiększenie obowiązków wspólnika bez jego zgody; podwyższenie sumy komandytowej (por. klauzula 21.1.5.) uzależnione będzie zawsze od zgody komandytariusza (W. Górecki, A. Kappes, w: System..., t. 2A, Prawo spółek..., red. S. Włodyka, s. 638). Lege non distinguente, komandytariusz jest wspólnikiem spółki osobowej i dotyczą go również ograniczenia obrotu udziałem (verba legis ogółem praw i obowiązków wspólnika) wynikające z art. 10 k.s.h. Pozycja komandytariusza, jako dostarczyciela kapitału, dysponującego minimalnym wpływem na prowadzenie spraw spółki, może uzasadniać wprowadzenie do umowy łatwiejszego trybu przeniesienia przez niego praw i obowiązków na inną osobę, niż będzie to miało miejsce w odniesieniu do komplementariusza, osobiście i aktywnie angażującego się w prowadzoną działalność.

Umowa spółki komandytowej wymaga formy aktu notarialnego (art. 106 k.s.h.) i powinna zawierać co najmniej (art. 105 k.s.h.):

1)

firmę i siedzibę spółki (klauzule 20.1.-20.1.1. oraz klauzule 1.1.-1.1.4. i 2.1. umowy spółki jawnej),

2)

przedmiot działalności spółki (klauzule 4.1.-4.2. umowy spółki jawnej),

3)

czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony (klauzula 11.1. spółki jawnej),

4)

oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość (klauzule 21.3.-21.3.2. oraz klauzule 3.1.-3.7.4. umowy spółki jawnej),

5)

oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli - sumę komandytową (klauzule 21.1.-21.1.5.).

W literaturze wskazuje się na podobieństwo statusu komandytariusza do pozycji wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, co często skłania do przypisywania spółce komandytowej charakteru przejściowego między spółkami osobowymi a spółkami kapitałowymi (por. J.P. Naworski, w: J.P. Naworski i in., Komentarz..., t. 1, teza 1 do art. 102). Uregulowania umowne podobieństwo to mogą jeszcze bardziej podkreślać lub odwrotnie - w zupełności je zacierać.

Autor fragmentu:

CzęśćI
Klauzule dotyczące umowy spółki jawnej

Rozdział1
Klauzule dotyczące firmy spółki oraz oznaczeń przedsiębiorstwa spółki i jego części

1.1. Spółka działa pod firmą „Jan Kowalski, Adam Kowalski, Janusz Wiśniewski – spółka jawna”.

albo

1.1.1. Spółka działa pod firmą „Kowalski – spółka jawna”.

albo

1.1.2. Spółka działa pod firmą „Kowalscy – spółka jawna”.

albo

1.1.3. Spółka działa pod firmą „J. Kowalski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – spółka jawna”.

albo

1.1.4. Spółka działa pod firmą „Krawiectwo damskie i męskie J. Kowalski i Wspólnicy – spółka jawna”.

oraz

1.2. Przedsiębiorstwo spółki działa pod nazwą „Krawiectwo damskie i męskie J. Kowalski i Wspólnicy”.

oraz

1.3. Przedsiębiorstwo prowadzi w Mediolanie oddział pod nazwą „Sartoria Kowalski – J. Kowalski – sp.j. succursale a Milano”.

oraz

1.4. Spółka w obrocie posługuje się skrótem firmy „Kraw. dam. & męsk. Kowalski i Wsp. – sp.j.”.

Klauzule 1.1.-1.4. dotyczą firmy spółki jawnej, oznaczenia jej przedsiębiorstwa i jej oddziału, a także skrótu firmy. Jedynie klauzula dotycząca firmy spółki (1.1.-1.1.4.) należy do klauzul obligatoryjnych (art. 25 pkt 1 k.s.h.).

Zgodnie z art. 24...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX