Zięba-Załucka Halina (red.), System organów państwowych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2007
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

System organów państwowych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Autorzy fragmentu:

SŁOWO WSTĘPNE

Zespół pracowników naukowych Zakładu Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Rzeszowskiego opracował podręcznik poświęcony konstytucyjnemu systemowi organów państwowych. Jakkolwiek ma on w dużej mierze charakter dydaktyczny, poszczególne części zawierają poglądy odpowiedzialnych za nie autorów.

Zdecydowaliśmy się na komentarz do funkcjonowania organów konstytucyjnych o charakterze naczelnym, mimo zatem że wojewoda jest organem administracji rządowej, nie jest on przedmiotem naukowej refleksji naszej pracy. Nie było też intencją autorów absorbowanie uwagi Czytelnika zagadnieniem samorządu terytorialnego, praca dotyczy bowiem wyłącznie organów państwowych.

Autorzy żywią więc nadzieję, że książka stanowiąca efekt ich wspólnej pracy okaże się przydatna dla szerszego grona odbiorców - nie tylko prawników, lecz także administratywistów i politologów, studentów tych kierunków i tych wszystkich, którzy interesują się złożoną problematyką konstytucyjnego ustroju państwa.

Stan prawny na 1 lipca 2007 roku

Halina Zięba-Załucka

Autor fragmentu:

RozdziałI
SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

1.Uwagi wstępne

Pozycję parlamentu w państwach demokratycznych w płaszczyźnie konstytucyjnej określają ogólnie trzy fundamentalne zasady ustrojowe: suwerenności ludu (narodu), reprezentacji i podziału władzy. Uznanie faktu, iż bezpośrednie sprawowanie władzy przez suwerena musi być ograniczone, przesądziło o przyjęciu zasady demokracji przedstawicielskiej i uznaniu, pochodzącego z wyborów, parlamentu za reprezentanta suwerena uprawnionego do działania w jego imieniu .

Parlament jest organem o szczególnym statusie. Deputowani wybierani bezpośrednio przez naród tworzą zgromadzenie, które ma odzwierciedlać poglądy ogółu obywateli, a także podejmować decyzje w ich imieniu i w ich interesie . W Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. tylko posłowie i senatorowie zostali uznani expressis verbis za przedstawicieli narodu.

W strukturze Konstytucji RP rozdział dotyczący parlamentu otwiera postanowienia dotyczące systemu organów państwowych, co odpowiada demokratycznej tradycji polskiego konstytucjonalizmu i może...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX