Piasecki Kazimierz, System dowodów i postępowanie dowodowe w sprawach cywilnych

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2012
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

System dowodów i postępowanie dowodowe w sprawach cywilnych

Autor fragmentu:

Przedmowa

Opracowanie zawiera omówienie systemu dowodów i postępowania dowodowego w sprawach cywilnych. Ma ono na celu przedstawienie całokształtu problematyki dowodowej w dziedzinie prawa cywilnego i prawa procesu cywilnego. Na merytoryczną problematykę dowodową składają się dowody - środki dowodowe, strategiczne reguły dowodowe w postaci ciężaru dowodu oraz oceny dowodów, konwencjonalne, powszechne reguły dowodowe, tzw. materiał procesowy mający duże znaczenie także w zakresie problematyki dowodowej. Chodzi m.in. o przepisy rozproszone w całym Kodeksie postępowania cywilnego. Dalsza problematyka postępowania dowodowego koncentruje się na postępowaniu dowodowym przed sądami orzekającymi w sprawach cywilnych, na zabezpieczeniu dowodów oraz na pomocy prawnej w zakresie dowodów według prawa polskiego, międzynarodowego prawa postępowania cywilnego i prawa Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o znaczenie proceduralne i materialnoprawne dowodów, w opracowaniu reprezentowane jest stanowisko autora, w myśl którego „dowody rządzą prawem”, czemu dają wyraz paremia common law, według której „sercem prawa jest dowód” (evidence is the heart of law), oraz maksyma prawników francuskich „nie ma dowodów, nie ma prawa” (pas des preuves, pas de droit). W obecnym - drugim wydaniu - zamieszczone zostały materiały i uwagi na temat regulacji prawnych na poziomie elektroniki i ich relacje z problematyką dowodów, zagadnienia ograniczonego prawnie dostępu do informacji i dowodów, dowody w międzynarodowym postępowaniu cywilnym, informacje i dowody, które można określić mianem regulacji rozproszonych. Oprócz tego zostały rozszerzone i pogłębione wywody na temat ciężaru dowodu, domniemań faktycznych, faktów powszechnie znanych i dowodu prima facie. Nawiązując do zmian wprowadzonych przez ustawę z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 233, poz. 1381), w odpowiednich miejscach zaznaczono zmiany redakcji poszczególnych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, wchodzących w życie 3 maja 2012 r.

Autor fragmentu:

CZĘŚĆ PIERWSZA Ogólne zagadnienia systemu dowodów

ROZDZIAŁI.
Pojęcie dowodu. Ogólna charakterystyka systemu dowodów. Typologia dowodów

Według W. Miszewskiego dowodem jest każda wiadomość, mogąca być podstawą do wnioskowania o istnieniu lub nieistnieniu faktów tworzących stosunek prawny, co do którego wynikł spór między stronami. Przedmiotem dowodu są więc fakty sporne, przy tym fakty, mające istotne znaczenie dla stwierdzenia słuszności lub niesłuszności roszczeń przedstawionych sądowi do rozstrzygnięcia. Każdy fakt sporny musi być udowodniony, jeżeli jest faktem pozytywnym, czyli takim, na istnienie którego strona się powołuje. Powołanie się na fakt negatywny, tj. zaprzeczenie istnieniu pewnego zdarzenia, nie zawsze zwalnia od obowiązku złożenia dowodu. I w tym przypadku bowiem dowód może być przeprowadzony, jeżeli inne sformułowanie pytania prowadzi do stwierdzenia faktu pozytywnego.

W. Broniewicz podkreśla, że pojęcie „dowód” jest wieloznaczne. W Kodeksie postępowania cywilnego używane jest ono w znaczeniu:

a)

środka dowodowego (np. art. 3, 210 § 1),

b)

czynności dowodowej, czyli dowodzenia (czynność niedokonana)...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX