Hasik Wojciech (red.), Nita Bartłomiej (red.), Sprawozdanie finansowe według MSSF

Monografie
Opublikowano: WKP 2019
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Sprawozdanie finansowe według MSSF

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) od ponad dekady są podstawowym zbiorem regulacji i procedur przygotowywania sprawozdań finansowych przez spółki publiczne zarówno w Unii Europejskiej, jak i w wielu innych rozwiniętych gospodarkach na świecie. Postępujący wolno, ale w sposób nieunikniony, proces konwergencji MSSF ze standardami amerykańskimi (US GAAP) pozwala oczekiwać, że w przyszłości MSSF staną się fundamentem globalnej sprawozdawczości finansowej.

Niniejsza książka stanowi przewodnik po sprawozdaniu finansowym zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, który w sposób kompletny i możliwie praktyczny wprowadza czytelnika w złożoną i rozległą problematykę MSSF oraz przygotowywania sprawozdania finansowego według MSSF.

Celem publikacji jest przedstawienie w sposób kompleksowy, a zarazem przystępny wszystkim osobom, które zajmują się zawodowo sprawozdawczością finansową, zagadnień, które stanowią przedmiot regulacji w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej.

Książka jest adresowana zarówno do księgowych, czyli osób odpowiedzialnych za przygotowanie sprawozdania finansowego według MSSF, podmiotów przygotowujących się do transformacji sprawozdawczości na MSSF oraz analityków i inwestorów, czyli tych, którzy chcą zrozumieć tak przygotowane sprawozdanie finansowe i podejmować na ich podstawie decyzje ekonomiczne oraz formułować rekomendacje. Przedstawiciele środowiska akademickiego znajdą w tej książce natomiast uporządkowane, spójne i przystępne wyjaśnienia zagadnień sprawozdawczości w ujęciu MSSF z klarownym odniesieniem do praktyki gospodarczej, pozwalające zrozumieć nie tylko same procedury, lecz także powiązania omawianych zagadnień z gospodarką w skali makro.

Niewątpliwym walorem niniejszej pozycji wydawniczej jest jej aktualność oraz wartościowy dobór autorów, wśród których obecni są dyrektorzy finansowi spółek giełdowych, biegli rewidenci praktykujący w największych firmach audytorskich na rynku, osoby z bogatym doświadczeniem w kwestii analizy finansowej sprawozdań oraz doświadczeni wykładowcy akademiccy – wszyscy będący cenionymi ekspertami.

Niniejsza publikacja zawiera w całości stan prawny na czerwiec 2018 r. i wskazuje dodatkowo oczekiwane zmiany aktów prawnych.

W odróżnieniu od innych pozycji wydawniczych książka koncentruje się na kompleksowym omówieniu poszczególnych problemów sprawozdawczych (z uwzględnieniem różnych MSR/MSSF), natomiast nie jest zbiorem omówionych standardów, co jest wartością dodaną z punktu widzenia praktyki. Książka ma charakter przewodnika, który omawia problematykę regulacji dotyczących sprawozdawczości finansowej w spójny i uporządkowany sposób. Jest to opracowanie wyczerpujące całokształt zagadnień odnoszących się do sprawozdawczości finansowej.

Pozycja ta ma wyraźną, uporządkowaną i spójną strukturę, zgodną z logiką sprawozdania finansowego, co ułatwia czytelnikowi poruszanie się po niej i odnalezienie poszukiwanego zagadnienia. Książka obejmuje 35 rozdziałów, które pogrupowano w sześć części.

Część pierwsza to wprowadzenie do problematyki Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, które wyjaśnia fundamentalne koncepcje sprawozdawczości finansowej w ujęciu MSSF oraz strukturę sprawozdania finansowego. Część druga podejmuje problematykę sprawozdawczości sytuacji finansowej. Kompleksowo omówiono w niej zagadnienia dotyczące poszczególnych elementów aktywów i pasywów. W części trzeciej wyjaśniono problemy dotyczące sprawozdawczości wyników (dokonań), z uwzględnieniem przychodów, kosztów, przepływów pieniężnych, segmentów operacyjnych, dotacji i pomocy rządowej, płatności na bazie akcji oraz zysku przypadającego na jedną akcję. W części czwartej omówiono całościowo zagadnienia związane ze sprawozdawczością podmiotów powiązanych. W szczególności scharakteryzowano rodzaje powiązań w rachunkowości, omówiono połączenia gospodarcze, konsolidację sprawozdań finansowych oraz problemy dotyczące rachunkowości jednostek stowarzyszonych i wspólnych ustaleń umownych. Część piąta stanowi omówienie sprawozdawczości, z uwzględnieniem specyfiki różnych branż, takich jak rolnictwo, sektory regulowane, działalność wydobywcza, ubezpieczenia, leasing, bankowość. W ostatniej części wyjaśniono szczegółowe zagadnienia sprawozdawczość finansowej. W szczególności zaprezentowano kwestie dotyczące polityki rachunkowości, sporządzania sprawozdań finansowych według MSSF po raz pierwszy, rachunkowości w warunkach zmienności kursów walutowych, hiperinflacji, a także regulacje dotyczące odroczonego podatku dochodowego.

Książka jest pierwszą pozycją na rynku omawiającą tak kompleksowo aktualny stan prawny MSSF, ponadto w sposób uporządkowany przedstawia omawiane zagadnienia, wskazuje wartościowe odniesienia do praktyki i kontekst makroekonomiczny zagadnień. Publikacja jest napisana przystępnym językiem, wskazuje odniesienia praktyczne, pozwalające zrozumieć wagę danego zagadnienia i jego wpływ na praktykę gospodarczą, oraz odwołuje się do przykładów ze sprawozdań finansowych konkretnych spółek. Zawarto w niej liczne tabele, schematy, przykłady oraz komentarze praktyków i uznanych badaczy, które ułatwiają zrozumienie trudnych zagadnień z zakresu sprawozdawczości finansowej.

Wyrażamy przekonanie, że dzięki całościowemu podejściu do problematyki Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej pozycja ta może służyć jako praktyczne kompendium wiedzy dla biegłych rewidentów, menedżerów, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, analityków finansowych oraz studentów, którzy zgłębiają złożone zagadnienia dotyczące międzynarodowych regulacji w zakresie sprawozdawczości finansowej.

redaktorzy naukowi

Bartłomiej Nita

Wojciech Hasik

Autor fragmentu:

CzęśćI
WPROWADZENIE DO MIĘDZYNARODOWYCH STANDARDÓW SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ

Rozdział1
ISTOTA I ZAKRES MIĘDZYNARODOWYCH STANDARDÓW RACHUNKOWOŚCI

1.1.Koncepcje i systemy rachunkowości na świecie

Rozwój rachunkowości i sprawozdawczości finansowej przebiega nierównomiernie w różnych regionach świata. Próby klasyfikacji systemów rachunkowości na świecie były podejmowane wielokrotnie przez wielu badaczy. Jedno z pierwszych podejść zaproponował w 1967 r. G.G. Mueller, który przyjmując założenie, że zasady rachunkowości w danym kraju muszą być spójne z warunkami gospodarczymi i innymi czynnikami wynikającymi z polityki państwa, wyodrębnił cztery podejścia do rozwoju systemów rachunkowości :

1)

podejście makroekonomiczne (macroeconomic approach), zgodnie z którym system rachunkowości stosowany w danym państwie jest ściśle determinowany polityką państwa, przy czym cele przedsiębiorstw są pochodną realizowanych celów gospodarczych. Zgodnie z tym podejściem rozwijała się rachunkowość w Szwecji;

2)

podejście mikroekonomiczne (microeconomic approach) wynika z zasad mikroekonomii. Nacisk jest położony na pojedyncze przedsiębiorstwo, którego celem jest dążenie do przetrwania i zachowania...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX