Gonet Wojciech, Spółki komunalne

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2007
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Spółki komunalne

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej przez j.s.t., a w szczególności problematyka dopuszczalnych sposobów organizacyjno-prawnych (form) gospodarki komunalnej należą do złożonych. Problematykę reguluje kilka aktów prawnych, co wymaga ustalenia wzajemnych ich relacji. W publikacji podjęto próbę opracowania zagadnień związanych z dopuszczalnymi rodzajami spółek, jakie mogą tworzyć j.s.t., powstaniem, funkcjonowaniem i nadzorem nad spółkami komunalnymi.

Na określenie spółek tworzonych przez wszystkie szczeble j.s.t., tj. gminy, powiaty, województwa samorządowe, użyto wspólnego określenia - spółki komunalne. Do czasu reformy samorządu terytorialnego w 1998 r., która utworzyła dodatkowe dwa szczeble samorządu terytorialnego: powiaty i województwa samorządowe, określenie spółka komunalna utożsamiane było ze spółkami tworzonymi przez gminy. Obecnie może się wydawać, że bardziej zasadne i prawidłowe byłoby posługiwanie się określeniem „spółka samorządu terytorialnego”. Słowo „komunalne” bywa stosowane przez ustawodawcę w zakresie odnoszącym się do wszystkich trzech szczebli samorządu terytorialnego: gmin, powiatów, województw. Dotyczy to w szczególności mienia i środków komunalnych . Kluczowa dla prowadzenia działalności gospodarczej przez j.s.t. ustawa o gospodarce komunalnej używa jednego wspólnego określenia działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy, powiaty i województwa samorządowe - gospodarka komunalna. Wobec tego posługiwanie się wspólnym określeniem spółek tworzonych przez wszystkie szczeble samorządu terytorialnego - spółki komunalne, jest zasadne i nie powinno być utożsamiane jedynie ze spółkami tworzonymi przez gminy.

Autor fragmentu:

Rozdział1
Formy organizacyjno-prawne prowadzenia gospodarki komunalnej przez jednostki samorządu terytorialnego

1.1.Jednostka samorządu terytorialnego jako podmiot gospodarujący

Zakres zadań i związanych z nimi obszarów działalności j.s.t. można podzielić na: administracyjne, społeczno-socjalne oraz gospodarcze. Te ostatnie wymagają od j.s.t. zaangażowania w prowadzenie gospodarki komunalnej. Zakres i celowość prowadzenia przez j.s.t. działalności gospodarczej wywołują na całym świecie wiele kontrowersji. Rozwiązania przyjęte w tym zakresie w różnych państwach są odmienne. Od pełnego liberalizmu w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez samorząd terytorialny (np. w Austrii), poprzez wprowadzenie ograniczeń, aż do zakazu takiej działalności (np. w Wielkiej Brytanii) . Należy mieć na uwadze, że w niemal każdym państwie istnieje sfera gospodarki lokalnej związana z zadaniami samorządu terytorialnego implikująca potrzebę prowadzenia przez j.s.t. działalności komunalnej w sferze użyteczności publicznej . Sfera ta obejmuje bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej w drodze świadczenia usług powszechnie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX