Białecki Marcin (red.), Kotas-Turoboyska Sławomira (red.), Manikowski Filip (red.), Słyk Jerzy (red.), Szczepanowska Elżbieta (red.), Rozstrzyganie spraw cywilnych. Aktualne wyzwania i perspektywy

Monografie
Opublikowano: WKP 2022
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Rozstrzyganie spraw cywilnych. Aktualne wyzwania i perspektywy

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Przekazywana w ręce Czytelnika monografia „Rozstrzyganie spraw cywilnych. Aktualne wyzwania i perspektywy” to tematyczna kompilacja artykułów opracowanych przez praktyków i teoretyków prawa, opisująca obecny obraz postępowania cywilnego po serii nowelizacji w obszarze prawa postępowania cywilnego przeprowadzonych przez ustawodawcę w latach 2019–2021.

Autorzy opracowania odnoszą się do najbardziej aktualnych i istotnych problemów, z którymi w codziennej pracy zawodowej stykają się przedstawiciele zawodów prawniczych. Omawiają zagadnienia dotyczące wykładni kontrowersyjnych i problematycznych przepisów, dokonując przy tym swego rodzaju podsumowania i oceny funkcjonowania w praktyce rozwiązań, które w ocenie ustawodawcy miały przyczynić się do usprawnienia przebiegu cywilnych postępowań sądowych. Analizowane wątki dotyczą tak postępowania procesowego, jak i postępowań odrębnych, nieprocesowych, a nawet postępowania egzekucyjnego.

Autorzy poruszają tematy dotyczące: organizacji postępowania, w tym realizacji postulatu jego usprawnienia, pism procesowych, postępowań mediacyjnych, postępowania dowodowego, kwestii właściwości sądu, czy najnowszych problemów ujawniających się w postępowaniu egzekucyjnym, ale również sięgają do zagadnień związanych z mniej popularnymi, a nie mniej ważnymi postępowaniami odrębnymi, takimi jak postępowanie w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką prowadzonych na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Autorzy nie pominęli nadto zagadnień odnoszących się do problemu ciągłego rozwoju technologicznego i jego wpływu na możliwość cyfryzacji i informatyzacji postępowań, co wydaje się być tematem szczególnie aktualnym po doświadczeniach roku 2020 i pandemii SARS-CoV-2. Tematyka artykułów składających się na całość monografii jest zatem tak pomyślana, aby potencjalny Czytelnik odnalazł w niej opracowania odnoszące się do interesujących go zagadnień w wymiarze teoretycznym i praktycznym.

Z uwagi na cykliczny już charakter monografii recenzowanej Redaktorzy chcieliby szczególnie podziękować Pani Dr. hab. Kindze Fladze-Gieruszyńskiej, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, za podjęcie się trudu zrecenzowania wszystkich nadesłanych do publikacji tekstów oraz za cenne uwagi na etapie procesu dokonywania recenzji i publikacji poszczególnych tekstów. Redaktorzy dziękują również Autorom, którzy zgodzili się poświęcić swój cenny czas i zaangażowali się merytorycznie w niniejszy projekt, dzięki czemu monografia mogła powstać w takiej formie i takiej postaci, wypełniając jednocześnie swoistą lukę na wydawniczym rynku prawniczym.

Redaktorzy

Warszawa, marzec 2022 r.

Autor fragmentu:

POSTĘPOWANIE PRZED POLSKIM ORGANEM CENTRALNYM I POSTĘPOWANIE WYKONAWCZE W SPRAWACH O WYDANIE DZIECKA W TRYBIE KONWENCJI DOTYCZĄCEJ CYWILNYCH ASPEKTÓW UPROWADZENIA DZIECKA ZA GRANICĘ

1.Wprowadzenie

Celem niniejszego opracowania jest analiza przebiegu postępowania przed polskim organem centralnym i postępowania wykonawczego w sprawach o wydanie dziecka w ramach Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze 25.10.1980 r. w odniesieniu do przepisów ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego i ustawy z 26.01.2018 r. o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych .

Chodzi o sprawy znajdujące się w wykazie zamieszczonym w załączniku nr 2 do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z 19.06.2019 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej . Zgodnie z powoływanym wykazem mowa tu o sprawach o przymusowe odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką za granicę w sprawie prowadzonej na podstawie Konwencji haskiej (symbol...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX