Sekita Jarosław, Rozliczenie dochodów z pracy pracowników polskich za granicą i pracowników zagranicznych w Polsce

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Rozliczenie dochodów z pracy pracowników polskich za granicą i pracowników zagranicznych w Polsce

Autor fragmentu:

Wstęp

Przedmiotem monografii jest przedstawienie zasad opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej za granicą przez polskich podatników oraz w Polsce przez zagranicznych rezydentów. Omówiono w niej różne sposoby zatrudnienia, różniące się między innymi położeniem rezydencji podatkowej pracownika oraz pracodawcy, miejscem świadczenia pracy, wykonywaniem pracy w przedsiębiorstwie głównym, jego zagranicznym zakładzie lub miejscu zamieszkania pracownika. Opisowi podlegają zarówno obowiązki pracodawcy (płatnika), jak i pracownika. W opracowaniu zaprezentowano całokształt problemów związanych z opodatkowaniem pracy zagranicznej. Przedstawiono zasady rozpoznawania przychodów, stosowania zwolnień przedmiotowych, potrącania kosztów, odliczania składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (polskich i zagranicznych), rozliczania zaliczek (przez pracodawcę oraz w niektórych przypadkach przez pracownika), zasady opodatkowania wynikające z umów międzynarodowych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i in. Analizę oparto na regulacjach prawa polskiego oraz umów międzynarodowych. Bazą opisu jest umowa podatkowa zawarta przez Polskę i Słowację, wskazywane są jednak także przepisy innych aktów prawa międzynarodowego. Opracowanie będzie więc pomocne przy stosowaniu wszystkich konwencji międzynarodowych.

W monografii prezentowane są przede wszystkim poglądy autora na opisywane w niej zagadnienia. Aby spełniała ona cel praktycznego poradnika, jej treść zawiera także szczegółowe omówienie wykładni prawa dokonywanej przez sądy i organy podatkowe. Przedstawiając swoją ocenę przepisów, autor konfrontuje ją (pozytywnie lub negatywnie) z praktyką działań organów podatkowych i sądów. Jeżeli na moment zakończenia prac redakcyjnych powoływany wyrok jest nieprawomocny jest to zaznaczone w tekście. Podobnie w przypadku interpretacji skarbowych autor weryfikował ich aktualne funkcjonowanie w obrocie prawnym. Należy jednak pamiętać o możliwości – nawet po kilku latach – zmiany lub uchylenia pisma przez sąd lub sam organ podatkowy. Stąd trzeba uczulić Czytelników na potrzebę każdorazowego upewnienia się o statusie prawnym wyroku lub interpretacji .

Autor fragmentu:

RozdziałI
Nieograniczony oraz ograniczony obowiązek podatkowy

1.Nieograniczony obowiązek podatkowy w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Podleganie przez podatnika nieograniczonemu lub ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu warunkuje, czy i na jakich zasadach osoba ta podlega opodatkowaniu w Polsce. Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy określają zakres podmiotowy i przedmiotowy opodatkowania w Polsce. Określenie położenia rezydencji podatkowej podatnika służy też wskazaniu właściwej umowy międzynarodowej dla opodatkowania „zagranicznych” dochodów.

Jak stanowi art. 3 ust. 1u.p.d.o.f., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Osoba posiadająca w Polsce rezydencję podatkową podlega zatem opodatkowaniu od wszystkich swoich dochodów krajowych i zagranicznych. Nieograniczony obowiązek podatkowy obejmuje więc dochody z pracy niezależnie od miejsca jej świadczenia, podmiotu zatrudniającego itp. Zakres roszczeń...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX