Burda Rafał i in., Restrukturyzacja i upadłość. Zagadnienia praktyczne

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Restrukturyzacja i upadłość. Zagadnienia praktyczne

Autorzy fragmentu:

PRZEDMOWA

Niniejsza publikacja jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności: przedsiębiorców, prawników wewnętrznych, praktyków zajmujących się na co dzień postępowaniami restrukturyzacyjnymi i upadłościowymi (w tym m.in. doradców restrukturyzacyjnych), jak również do osób, które chciałyby poznać konstrukcje postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz najciekawsze problemy pojawiające się w ich toku.

Celem pracy jest przedstawienie zagadnień związanych z procesami restrukturyzacyjnymi (zarówno sądowymi, jak i pozasądowymi) oraz z postępowaniami upadłościowymi, jakie pojawiają się na styku z innymi dziedzinami prawa, w tym m.in. z prawem podatkowym czy handlowym. Restrukturyzacja i upadłość to bowiem złożone procesy, które są kształtowane nie tylko przez przepisy ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe, ale również przez wiele innych ustaw regulujących otoczenie, w którym funkcjonuje przedsiębiorca. Warto więc – już na etapie podejmowania decyzji o wyborze formy restrukturyzacji (pozasądowa, sądowa, postępowanie upadłościowe) – mieć świadomość zalet i wad poszczególnych rozwiązań.

Część poświęcona czynnikom, jakie przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę, rozważając przystąpienie do restrukturyzacji sądowej lub pozasądowej albo do postępowania upadłościowego, stanowiąca swoistego rodzaju wprowadzenie do niniejszej publikacji, została zawarta w rozdziale pierwszym. Zostaną w niej przedstawione czynniki, które przedsiębiorca powinien uwzględnić przy wyborze odpowiedniej formy restrukturyzacji, a także pomoże ona zrozumieć Czytelnikowi, iż nie istnieje najlepsza forma restrukturyzacji, lecz że jej wybór jest uzależniony od potrzeb i niedoskonałości konkretnego przedsiębiorstwa.

Kolejne rozdziały pracy zostały poświęcone istotnym aspektom praktycznym związanym z restrukturyzacją pozasądową, sądowymi postępowaniami restrukturyzacyjnymi oraz postępowaniami upadłościowymi. Przykładowo – celem niniejszej pracy jest odpowiedź na pytanie, czym różni się konwersja wierzytelności na udziały lub akcje w toku postępowania restrukturyzacyjnego od konwersji w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz jakie skutki podatkowe wiążą się z restrukturyzacją w trybie przepisów ustawy – Prawo restrukturyzacyjne.

Inspiracją do napisania niniejszej książki była współpraca jej autorów, tj. prawników zajmujących się na co dzień zagadnieniami z różnych dziedzin prawa, doradców podatkowych oraz doradców restrukturyzacyjnych i ich odmienne spojrzenie na wiele zagadnień poruszonych w niniejszej pracy. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele publikacji z zakresu postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Ich celem zazwyczaj jednak jest przedstawienie zagadnień proceduralnych związanych z postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi. Celem niniejszej publikacji jest zaś przedstawienie pewnych zagadnień praktycznych związanych z wpływem procedur restrukturyzacyjnych i upadłościowych na inne dziedziny prawa. Na łamach niniejszej publikacji swoją opinię wyrazili nie tylko prawnicy zajmujący się na co dzień postępowaniami restrukturyzacyjnymi, ale również doradcy podatkowi, prawnicy z zakresu prawa handlowego, prawa pracy itd. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja pozwoli jej Czytelnikom poznać nie tylko samą konstrukcję procesów restrukturyzacji (pozasądowej i sądowej) oraz postępowań upadłościowych, ale również problemy pojawiające się w ich toku, a tym samym uwzględnić niektóre ryzyka już na etapie podejmowania decyzji o konkretnej formie restrukturyzacji.

Publikacja uwzględnia stan prawny na 5.09.2018 r.

Autorzy

Autor fragmentu:

Rozdział1
RESTRUKTURYZACJA ORAZ JEJ FORMY

1.1.Czym jest restrukturyzacja?

Słownik języka polskiego definiuje pojęcie restrukturyzacji jako zmianę struktury gospodarczej kraju lub przedsiębiorstwa . Mówiąc o procesie restrukturyzacji, nie myślimy więc o jednym szablonowym rozwiązaniu, lecz o wielu rozwiązaniach skrojonych na miarę potrzeb danego przedsiębiorstwa, mających na celu przede wszystkim zwiększenie jego wydajności, funkcjonalności oraz usprawnienie stosowanych w ramach jego działalności rozwiązań, a ponadto także modernizację lub uwspółcześnienie struktury organizacyjnej i zasad funkcjonowania.

Należy przy tym pamiętać, że jest to termin o złożonym i wieloaspektowym charakterze, który w odniesieniu do restrukturyzacji przedsiębiorstw może obejmować wszelkiego rodzaju operacyjne, prawne i finansowe zmiany strukturalne, w tym m.in. w zakresie struktury majątkowej, kapitałowej, organizacyjnej, zarządzania, zatrudnienia, produkcyjno-asortymentowej, rynków zaopatrzenia i zbytu, techniczno-technologicznej itd. Restrukturyzacja stanowi w tym znaczeniu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX