Malinowski Andrzej, Redagowanie tekstu prawnego. Wybrane wskazania logiczno-językowe

Monografie
Opublikowano: LexisNexis 2006
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Redagowanie tekstu prawnego. Wybrane wskazania logiczno-językowe

Autor fragmentu:

RozdziałI
Uwagi wstępne

1.Problematyka redagowania i interpretacji tekstu prawnego

Tekst prawny jest podstawowym pojęciem w niniejszej pracy. Określa ono przedmiot zawartych w niej rozważań, dotyczących własności logiczno-językowych wypowiedzi tworzących taki tekst.

Przez tekst prawny rozumiemy obiekt językowy składający się ze zwrotów językowych umieszczonych pod pewnymi oznaczeniami (numerami paragrafów, artykułów, punktów, literami itp). Zwroty te służą do przekazania informacji o normach postępowania.

Norma postępowania jest w niniejszej pracy rozumiana jako synonim pojęcia „dyrektywa powinnego postępowania” . Normę postępowania rozumiemy równocześnie jako znaczenie wypowiedzi (przepisu) wchodzącej w skład tekstu prawnego. Wypowiedź, w której ujęto normę postępowania, wyraża skierowane do określonej osoby lub osób żądanie sprecyzowanego zachowania, zawsze lub tylko w wymienionych okolicznościach. Przyjmujemy, iż na tekst prawny składają się wypowiedzi zdaniowe normatywne , to jest takie, które są wypowiedziami norm postępowania . Inaczej mówiąc, są one wypowiedzią...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX