Bochenek Michał, Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych. Wzory decyzji, wniosków i pouczeń

Monografie
Opublikowano: WKP 2018
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych. Wzory decyzji, wniosków i pouczeń

Autor fragmentu:

WSTĘP

Świadczenia rodzinne stanowią w polskim systemie prawnym ważną, a zarazem skomplikowaną strukturę. Skomplikowanie polega nie tylko na rodzajowym rozróżnieniu poszczególnych kategorii świadczeń rodzinnych, na konieczności weryfikacji wielu warunków niezbędnych do nabycia uprawnień, ale także na specyfice formalnego postępowania poprzedzającego przyznanie albo odmowę przyznania przedmiotowych świadczeń. Ponadto prawo do niektórych świadczeń rodzinnych uzależnione jest od spełnienia tzw. kryterium dochodowego, co dodatkowo wymaga uwagi i wnikliwości organu właściwego, weryfikującego przesłanki pozwalające na przyznanie świadczeń rodzinnych. Właściwe usystematyzowanie zasad dotyczących postępowania administracyjnego, poprzedzającego wydanie przez organ decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych jest w konsekwencji sprawą ważną i wymagającą omówienia. Konieczność opracowania praktycznego komentarza do tytułowego zagadnienia jest podyktowana także licznymi nowelizacjami przepisów, zarówno w randze ustawy, jak i rozporządzeń wykonawczych, regulujących system świadczeń rodzinnych.

Publikacja posiada ponadto wymiar praktyczny, ponieważ podejmuje sygnalizowane przez pracowników urzędów obsługujących organy właściwe (w szczególności pracowników urzędów miejskich oraz ośrodków pomocy społecznej) kwestie trudne i wymagające wykładni. Dodatkowy walor stanowią przegląd i zaprezentowanie aktualnego orzecznictwa sądowego podejmującego przedmiotowe zagadnienia dotyczące postępowania administracyjnego w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych.

Niniejszy poradnik – z uwagi na założenia metodyczne oraz jego objętość – nie zawiera wyczerpującego omówienia zagadnień proceduralnych dotyczących przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych. Stanowi natomiast problematyczne ujęcie najczęściej poruszanych kwestii dotyczących niektórych rodzajów świadczeń rodzinnych, które po omówieniu podstaw prawnych odnosi się do przykładu z praktyki („Przykład” w formie pytania i odpowiedzi) oraz do poglądu wyrażonego w orzecznictwie samorządowych kolegiów odwoławczych lub sądów administracyjnych („Orzecznictwo”). Cytowane i przywoływane w publikacji orzeczenia sądów administracyjnych są dostępne i opublikowane w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl). Zamieszczone pytania i odpowiedzi opierają się natomiast na analizach problemowych (zmieniony stan faktyczny) dokonywanych przez Autorów Lex Pomoc Społeczna

Autor fragmentu:

CzęśćI
POSTĘPOWANIE W SPRAWACH PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH – TEORIA

RozdziałI
STANDARDY POSTĘPOWANIA – KWESTIE ZASADNICZE

Dla analizy tytułowego zagadnienia – postępowania w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych – kwestią zasadniczą jest określenie relacji przepisów ogólnego postępowania administracyjnego uregulowanego w Kodeksie postępowania administracyjnego oraz przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie o świadczeniach rodzinnych stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Wymieniona wyżej reguła powoduje, że w pierwszej kolejności stosuje się przepisy ustawy, a w przypadku gdy dane zagadnienie nie jest regulowane tą ustawą, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. To kluczowa kwestia, ponieważ ustawa w zakresie postępowania w sprawie przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych zawiera wiele charakterystycznych odmienności, powodujących niejednokrotnie problemy interpretacyjne.

Przykład

Czy należy wysłać do strony zawiadomienie o przedłużeniu terminu do...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX