Czabański Jacek, Konieczny Tomasz, Korpalski Mariusz, Przewodnik frankowicza, wyd. II

Monografie
Opublikowano: WKP 2022
Rodzaj:  monografia
Autorzy monografii:

Przewodnik frankowicza, wyd. II

Autorzy fragmentu:

WSTĘP

Drugie wydanie Przewodnika frankowicza to zaktualizowana i rozszerzona o bieżące orzecznictwo oraz problematykę praca zbiorowa autorstwa wyróżniających się prawników z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w sporach konsumencko-bankowych. Niniejsza pozycja mierzy się z problemami dotykającymi zarówno samych kredytobiorców, jak i praktyków, w tym zwłaszcza pełnomocników procesowych oraz sędziów na co dzień lub też sporadycznie stykających się w swojej pracy zawodowej z tematyką umów kredytu z elementem walutowym.

W publikacji przybliżono i poszerzono względem pierwszego wydania materię umów kredytów indeksowanych oraz denominowanych kursem obcej waluty (a zwłaszcza tytułowego i popularnego franka szwajcarskiego), które od lat budzą kontrowersje w praktyce. W dobie szybko narastającego orzecznictwa w tzw. sprawach frankowych okres 2 lat, jaki minął od poprzedniej publikacji, przyniósł potrzebę opracowania nowego wydania, w którym wiele uwagi poświęcono również zagadnieniom procesowym. W tym krótkim okresie spór w zasadzie przeniósł się jeszcze bardziej, niż miało to miejsce wcześniej, z pytania o to, czy tzw. klauzule przeliczeniowe stanowią postanowienia niedozwolone i co z tego wynika dla umowy (czy jest ona przez to nieważna, czy tylko bezskuteczna w części odnoszącej się do kursu waluty obcej), na pytania o sposób rozliczeń stron nieważnej umowy kredytu, przedawnienie roszczeń, a także kwestię odsetek i ewentualnego potrącenia bądź zatrzymania zwrotu świadczeń.

W przeciwieństwie do innych publikacji tego typu dostępnych na rynku, omawiających prawa konsumentów będących stroną kredytów indeksowanych lub denominowanych kursem franka szwajcarskiego (CHF) lub innej waluty obcej, nie jest to informator o usługach prawnych określonego podmiotu ani też opracowanie dziennikarskie. Autorzy niniejszej pozycji to adwokat i radcowie prawni prowadzący konkurencyjne kancelarie prawne, którzy łączą wiedzę teoretyczną z zakresu prawa konsumenckiego i bankowego z jej praktycznym zastosowaniem na salach sądowych.

Publikacja może służyć jako źródło wiedzy o zawieranych na masową skalę w Polsce kilkanaście lat temu – i w większości nadal stosowanych – umowach kredytu z elementem walutowym zarówno dla osób żywotnie zainteresowanych swoją sytuacją prawno-ekonomiczną (czyli kredytobiorców), jak i dla szerokiego już grona prawników reprezentujących ich prawa i interesy w sporach (coraz częściej sądowych) z bankami. Ponadto niniejsze opracowanie powinno okazać się pomocne dla sędziów rozpatrujących obecnie tysiące spraw wymagających oceny aspektu ważności całej umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego kursem waluty obcej jako takiej bądź też rodzących konieczność analizy przesłanek abuzywności poszczególnych postanowień umownych.

Autor fragmentu:

Rozdział1
OCHRONA KREDYTOBIORCY

1.Status konsumenta

Pojęcie konsumenta obejmuje osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą (tu: bankiem) czynności niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Jest to pojęcie zdefiniowane w art. 221 k.c. W literaturze dominuje szeroka wykładnia pojęcia konsumenta, związana z odniesieniem w tym przepisie do „bezpośredniego” związku czynności z działalnością gospodarczą i, w konsekwencji, z istnieniem kategorii czynności „pośrednio” związanych z działalnością gospodarczą, mieszczących się w statusie konsumenta . Jako pośrednio związane rozumie się czynności leżące poza zakresem specjalizacji (branży) prowadzonej działalności.

Podobne stanowisko reprezentowane jest również w orzecznictwie , chociaż ciągle można się spotkać z poglądem odmiennym, pomijającym przesłankę „bezpośredniego związku” .

Przedstawionemu tu szerokiemu ujęciu statusu konsumenta nie sprzeciwiają się przepisy dyrektywy93/13/EWG. Wprawdzie przepis art. 2 lit. b tej dyrektywy prezentuje pojęcie konsumenta...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX