Kotas-Turoboyska Sławomira, Prawo rodzinne i opiekuńcze. Vademecum

Monografie
Opublikowano: WKP 2022
Rodzaj:  monografia
Autor monografii:

Prawo rodzinne i opiekuńcze. Vademecum

Autor fragmentu:

WSTĘP

Przekazuję w ręce Czytelników Vademecum, omawiające w sposób kompleksowy i syntetyczny przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wraz z niezbędnymi zagadnieniami z zakresu procedury cywilnej i ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Niniejsze opracowanie zostało pomyślane tak, aby Czytelnik mógł w krótkim czasie zapoznać się i przyswoić najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Układ publikacji ma pomóc w szybkim, intuicyjnym poruszaniu się po opracowaniu. Z tego względu Vademecum składa się z trzech części, w ramach których omówiono zagadnienia dotyczące: Małżeństwa, Pokrewieństwa i powinowactwa oraz Opieki i kurateli. Każda z nich podzielona została na rozdziały i podrozdziały, wszystkie o analogicznym, przejrzystym układzie. Dążąc do tego, aby praca z Vademecum była jak najbardziej efektywna, poszczególne rozdziały zawierają na początku omówienie podstawowych, a tym samym najważniejszych pojęć dotyczących poruszanej w nich problematyki. Następnie kwestie bardziej złożone i przez to być może trudniejsze do przyswojenia dla Czytelnika przedstawiono w formie graficznej – schematów, które mają pomóc w lepszym zrozumieniu najbardziej skomplikowanych zagadnień. Kolejne części każdego z rozdziałów to kazusy i testy, stanowiące skuteczne narzędzie weryfikacji poziomu posiadanej wiedzy. Zarówno kazusy, jak i testy charakteryzują się różnym stopniem trudności, zawsze jednak są one adekwatne do omówionych w danej części opracowania treści. Całość podsumowuje wybór przykładowego orzecznictwa i literatury, które w zamyśle autorki mogą być pomocne Czytelnikowi w zgłębieniu interesujących Go problemów i zagadnień.

Vademecum z prawa rodzinnego odnosi się do stanu prawnego aktualnego na 30.09.2022 r.

Autorka

Autor fragmentu:

Część pierwsza MAŁŻEŃSTWO

RozdziałI
ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA (ART. 1–22 K.R.O.)

1.PODSTAWOWE POJĘCIA

1.1.Małżeństwo

Definicja pojęcia małżeństwo nie została przez ustawodawcę zawarta ani w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, ani w Prawie o aktach stanu cywilnego. Zawiera ją natomiast art. 18 Konstytucji RP. Ustawodawca wskazuje tam, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny podlega ochronie i opiece Rzeczypospolitej Polskiej, tak samo jak rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo. Użyte w tym przepisie sformułowanie uznawane jest przez doktrynę za konstytucyjną definicję małżeństwa .

Mimo braku definicji legalnej można przyjąć, mając na uwadze cechy związku małżeńskiego, że jest to stosunek prawny, w skład którego wchodzą analogiczne dla obu stron prawa i obowiązki, zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe . Najbardziej trafna i pełna wydaje się jednak definicja opracowana przez S. Smyczyńskiego, który wskazał, że małżeństwo to trwały, ale nie nierozerwalny, legalny związek kobiety i mężczyzny, powstały z ich woli, jako równoprawnych stron w celu wspólnego pożycia, realizacji dobra małżonków, założonej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX